7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Hasan Kurt’tan Trabzonspor’un kuruluş hikayesi! “Kuruluş tarihi 1921’dir”

Duayen gazeteci Hasan Kurt, Trabzonspor’un kuruluş hikayesini anlatırken kuruluş tarihinin 1921 olduğunu söyledi. 

Trabzon 05.08.2022, 10:09 05.08.2022, 10:23

Trabzon’un duayen gazetecisi Hasan Kurt, Haber61’de yaptığı ‘Oltaya Vuranlar’ programında Trabzonspor’un kuruluş hikayesini anlattı. 

Kurt, bordo mavili kulübün kuruluş tarihinin, birleşerek kulübü oluşturan takımlardan en eski olan İdmanocağ’ının kuruluş tarihi olan 1921 olması gerektiğini söyledi. 

Hasan Kurt konu ile ilgili olarak şunları söyledi;

“Aslında Trabzonspor’un kuruluşu 2 ağustos 1967 değil de Trabzonspor’un gerçek kuruluşu birleşen kulüplerin ilkinin kuruluş tarihidir. Buda 1921’e tekabül eder. 1921 İdmanocağı, 1922 İdmangücü ve diğer kulüpler Trabzon’da kuruldu. Trabzonspor kulübünü Trabzon’daki sporseverler, Trabzon eşrafı bir araya gelerek kurmadı. Trabzon’daki kulüpler birleşti ve Trabzonspor kuruldu. Dolayısıyla birleşen kulüplerin yöneticilerinin bir kısmı kurucu oldu. Dünya da bu tür birleşmelerde genelde birleşen şirketlerin ilk kurucu şirketin kuruluş tarihi tescil edilir. Mesela Mercedes ve Benz firması 1927-1928’lerin sonunda birleşti ama kuruluş tarihi 1890 küsurdur. Çünkü Benz firması daha önce kuruldu daha sonra Mercedes firması ile birleşti. Dolayısıyla kuruluş tarihlerini geriye almış oldular. Trabzonspor’daki kuruluş tarihi de benim yıllardan beri savunduğum 1921 tarihidir. İlerde inşallah, 1921’e Trabzonspor’un kuruluş tarihi çekilir.”

Bunlara da göz atın:
İstanbulspor – Trabzonspor maçı saat kaçta hangi kanalda?
İstanbulspor – Trabzonspor maçı saat kaçta hangi kanalda?

PFDK'dan Trabzonspor'a ceza!
PFDK'dan Trabzonspor'a ceza!

Trabzonspor İstanbul'a gitti
Trabzonspor İstanbul'a gitti

Trabzonspor İstanbulspor maçına hazır

Trabzonspor İstanbulspor maçına hazır

Trabzonspor'un İstanbulspor kadrosu açıklandı
Trabzonspor'un İstanbulspor kadrosu açıklandı


Yorumlar (2)
Engin BULUT 1 hafta önce
Çok doğru bir tespittir. Trabzonspor olarak köklerimizin 1921'e dayanması dolayısıyla Trabzonspor Mali İdari Kongrede karar alınması ve bu şekilde kuruluş tarihinin logomuzda 1967 değil 1921 olarak kayda geçilmesi gerekir.
kutluyorum 1 hafta önce
bunu daha önce düşünmemiş olmak şaşırtıcı, hakikaten tarihi okurken hiç bu açıdan bakılmamış. bazen wikipediadan köklü takımların tarihlerine bakıyorum. adı 30 kere değişmiş, birleşmiş ayrılmış olsun tarihler hep ilk kurulana göre. evet doğru bir tespit. düeltilmeli.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@