banner555

Eski Bakan Aşık’tan Haber61’e önemli açıklamalar: "Demokrasi bu değil"

Eski Devlet Bakanı Eyüp Aşık'tan Haber61'e önemli açıklamalar...

Trabzon 28.10.2020, 19:33 28.10.2020, 19:55

Haber61 – Haber Servisi – Eski Devlet Bakanı Eyüp Aşık, Atakan Kadıoğlu’nun hazırlayıp sunduğu ve Haber61 TV ekranlarında izleyici ile buluşan ‘Aleni Sorular’ programında önemli açıklamalarda bulundu.

Çocukluğundan eğitim hayatına, Trabzonspor yönetiminden siyaset hayatına adım atmasına kadar önemli konulara değinen Eyüp Aşık, günümüz siyasetindeki son duruma ilişkin de flaş açıklamalarda bulundu.

Erken seçim tartışmaları ile ilgili konuşan Eyüp Aşık, “Erken seçim işareti veren çok şey oldu. Vergi yapılandırması, Ayasofya konusu ve birçok şey gibi. Bunlar erken seçim sinyali veriyor. Ama diğer yandan da niye olsun ki diyorum” dedi.

Eski Bakan Aşık’tan Haber61’e önemli açıklamalar: "Demokrasi bu değil"

Eyüp Aşık'ın açıklamaları şu şekilde;

TESİSLERİN BAŞLANGICI BENİM

28 yaşlarında Trabzonspor’da yöneticilik teklifi aldığını aktaran Aşık, o günlerde yaşananları ve tesisleşme sürecinin nasıl geliştiğini şu sözlerle aktardı;
Mustafa Günaydın döneminde geldiler dediler ki seni yönetime alıyoruz. Ben de dedim ki bana yöneticilik yaptıracaksınız ama sahadakiler benden büyük. O zaman Şenol Güneş, rahmetli Kadir Özcan’lar var. Sonra ben yönetime girince tesis işine girdim. Trabzonspor tesislerinin başlangıcı benim. Trabzonspor’un 5 kupası var ama Ziyabey’in yanında kahvehanenin bir köşesini kesmişler orada yönetim kurulu toplantısı yapıyor. Buna isyan ettim. 5 kupası olan takım buradan mı idare edilir. Trabzonspor’un kendine ait binası ve sahası olması gerekir. Ortalığa düştüm hatta benimle dalga geçtiler. Ben Ganita’nın olduğu yeri gözüme kestirmiştim. Sonra şimdiki tesislerin yerini buldum. Sahibi 40 Milyon Lira istedi. Ben İskender ve Hüsnü’yü Ankaragücü’ne sattım. Türkiye’nin en iyi futbolcularıydı. Kulübün mali işlerine ben bakıyorum. İki tane otobüs aldım. Birini 35 birini 22 Milyon Lira’ya sattım. Sonra Farozlular en iyi futbolcuları satıyorsunuz diye isyan ettiler. O yıl 2. Olduk. Ama ben o yıl Ahmet Ağaoğlu gibi önce kulübü kurtarayım tesis yapalım derdindeyim. Farozlular gelip kulübün camlarını kırdılar. Yönetim kurulu toplanıp satıştan vazgeçti. Ben dedim ki ben adamlardan çek aldım. Arsanın sahibine de verdim. Kongreye gidelim dedim. Kongre kararı aldık. Yönetim istifa etti.

Eski Bakan Aşık’tan Haber61’e önemli açıklamalar: "Demokrasi bu değil"

MEHMET ALİ YILMAZ 500 MİLYON HARCADI

İbrahim Cevahir araya girdi Mehmet Ali Yılmaz’ı ikna edip getirdi. Kulüp parasızdı. O da benim yaşlarımdaydı ama İstanbul’da iyi para kazanıyordu. Dedi ki burada “Bana başkanlığı teklif ettiler, sayman sensin nedir durum. Bana 50 Milyon’a 1 yıl başkanlık yaparsın” dediler. Ben de “50 Milyon TL ilk hafta koyman lazım” dedim. Sonra konuştuk anlaştık. Sonra İskender’in satışından vazgeçtik. Hüsnü 22 Milyona gitti. O 40 Milyonu Mehmet Ali verdi. Tesisleri yaparken bütün kamu kuruluşları yardım etti… Mehmet Ali gelince baya rahatladı o sene 500 Milyon harcadı. İskender Türkiye’nin en pahalı futbolcusuydu 35 Milyon Lira’ydı. Mehmet Ali 500 Milyon harcadı. Yani bugün 10 tane Sörloth…

Türkiye’de kendi tesisini yapan ilk takım da Trabzonspor’dur. Sonra Bursaspor yaptı çok sonra Fenerbahçe yaptı. O zamanlar futbol devletindi. Devlet istediğini yapardı. Tesis isterse yapardı… Kendi tesisimizi yapmamız gerektiğini ilk söyleyen benim gönlünü ve parayı veren de Mehmet Ali Yılmaz’dır.

Eski Bakan Aşık’tan Haber61’e önemli açıklamalar: "Demokrasi bu değil"

BENİ ÖZAL ÇAĞIRDI

Eski Bakan Aşık, Trabzonspor’dan siyasete geçiş sürecini ise şu şekilde anlattı;

Ben Trabzonspor’da yöneticiyken Fenerbahçe ile cumhurbaşkanlığı kupası için Ankara’ya gittik. Orada Turgut Özal benimle görüşmek istedi. Genel merkeze çağırdı. Ben 30 yaşındaydım o zaman. Özal beni görünce şaşırdı “Ben seni büyük adam sandım. Kime soruyorsam herkes senin adını veriyor. Ben de dedim ki Trabzon’u bu mu yönetiyor. Gel beraber siyaset yapalım” dedi. Trabzon’da kurucu il başkanlığı teklif etti. Ben dedim benim param yok, servetim yok, partiyi sürükleyecek adamın parası olacak. Benim dedim sülalem yok. Trabzon’da belli başlı sülaleler var, her biri 3 bin kişi. Benim sülalemi toplasan 70 kişi dedim. Geçmişimde siyasetçi de yok. Trabzon’da siyaset doğu batı ekseninde yapılır. Orada büyük ilçeler var Batı’da Akçaabat Vakfıkebir, doğuda Sürmene Of. Çaykara Trabzon’un en küçük ilçesi. İlçeler arası toplantı olsa bizi masaya oturtmazlar böyle bir avantajım da yok. Yanlış adamım ben dedim ona. Bu sefer dedi ki “Ben aradığımı buldum. Onların olmadığı adam arıyorum” dedi. Sonra bir yazı yazdırıldı getirildi Anavatan Partisi’nin Trabzon’da teşkilat yapılandırmasını il ilçe teşkilatlarını kurup feshetmeye tek yetkili Eyüp Aşık’tır. Sonra ben iyi bir yönetim kurayım ama il başkanı ben olmayayım dedim. O istemedi il başkanı beni istedi.

Eski Bakan Aşık’tan Haber61’e önemli açıklamalar: "Demokrasi bu değil"

ÖZAK VE ÖNAL’A KIZDIM…

Trabzon’da 600 kişiyle görüştüm. Sağcısı solcusu herkesle görüştüm.  Doktor lazım yönetime Turan Hacıahmetoğlu dediler sonunda Ahmet Yıldırım’a karar verdim. Onun bir özel hastanesi vardı. Hüseyin Usta, Sabit Sabır, Şamil Ekinci, Atay Aktuğ, Nevzat Ergüney, Faruk Özak, İskender Önal, Azer Benli, Fahrettin Kurt, Avni Akan o zaman ki işadamları, bir tane avukat vs 600 kişi bulduk. Çoğuyla da tanışmıyorum. Gidip soruyorum gelir misin bir de tavsiye ettiğin biri var mı diye sordum. Mesela Fahrettin Kurt’u çok tavsiye eden oldu. Faruk Özak ile İskender Önal’ı tanıyordum daha önceden.  Onlarla siyaset de çok konuşurdum, siyaset çürümüş öyle kötü böyle kötü diye. Bu sefer ben gittim onlara “Allah bizi imtihan ediyor. Siyaseti bu kadar kötüledik. Önümüze düştü, gelin iyisini yapalım.” Dedim. Tabi o zaman herkes korkuyor. “Nasıl olur, bilmem ki” falan dediler derken onlara kızdım biraz moralim de bozuldu kabul etmediler. Büroya gittim peşinden Azer Benli geldi onlar üçü ortaktı o zaman. Çıkardı nüfus kağıdını attı masanın üzerine “Al istediğin yere beni yaz. Ben de onlara çok kızdım” dedi. Sonra Atay Aktuğ da bizimle oldu. Ama sonradan CHP’den biraz baskı geldi ona son anda vazgeçti. Ama ilk başta anlaşmıştık… Derken İli ilçeleri teşkilatları kurduk. Türkiye’nin en iyi teşkilatını kurduk.

TEŞKİLATIM 20 YIL YAŞADI

İbrahim Cevahiroğlu beni aradı “Ne var ne yok” dedi. Ben de “500-600 kişiyle görüştüm. Şamil Ekinci, Sabit Sabır gibi… Bazıları kaçtılar, sıkıyönetim var tabi. Gençlere yöneldik”  dedim. Ben böyle deyince “Ben seni Trabzonspor’dan iyi tanıyorum. Çokta beğeniyordum akıllı biliyordum. Ama mankyakmışsın. Sen bu adamlarla toplantı yaparsan derler ki sen dışarda bekle biz seni çağırırız. İnsan kendinden zenginini kendinden önemlisini alır mı? Git Moloz’dan Çömlekçi’den topla adam. Ölünceye kadar parti senin olur. İstediğini il başkanı yaparsın, istediğini ilçe başkanı yaparsın. Ankara’da mühendis doktor diye aramıyorlar. Topla köyden, sağdan soldan. Sakın üniversite mezunu alma, işadamı alma. Sen siyasetten anlamıyorsun.” dedi.  Ben de “Turgut Özal önemli biri bana samimiyetle güvendi. Buna karşılık böyle yapmak bana yakışır mı” dedim. O kıtlıkta kurduğum teşkilat 20 yıl yaşadı.

Eski Bakan Aşık’tan Haber61’e önemli açıklamalar: "Demokrasi bu değil"

TRABZONSPOR SAYESİNDE SİYASETE GEÇTİM

Benim siyasete geçişim Trabzonspor sayesindeydi. Sadece ben geçmedim. Mehmet Ali Yılmaz, Faruk Özak, Atay Aktuğ da siyasete geçti. Benden sonra çok geçen oldu ama ilk bendim.

DEMOKRASİ BU DEĞİL

Aşık, siyaset dilinin ağırlaşmasına neyin sebep olduğu ile ilgili soruya şu şekilde yanıt verdi;

"İki şeyden dolayı oldu. Bir demokrasi bu değil. Şimdikilerinin içerisinde de demokrasi yok. Biz yönetime sallardık.  Bizim grup toplantısında Özal’a “Karına kızına sahip çık” diyen milletvekilimiz var Ahmet Altan Sungurlu. Grup toplantısında “Biz muhafazakar partiyiz. Bu kesimden rey alıyoruz. Karılarınız her gün magazinlerde. Herkes sahip çıksın en başta başbakan” demiştir. Özal beni disiplin kuruluna verdi çok sert eleştirdim diye. Disiplin reddetti. Disiplin Özal’a haksızsın dedi. Siyaset böyle yapılıyordu. Yanlış bulduğun her şeyi eleştiriyordun."

SURİYELİLER BİZDEN DAHA MUTLU

İkincisi bugüne göre anormal bir hoşgörü vardı. Liderler birbirlerine şaka yapardı, siyasetçiler espri yapardı. 20 sene oldu biz iktidardan gideli. 20 senedir ekranda bir liderin güldüğünü fıkra anlattığını birbirine takıldığını gören var mı. Dört lider 20 sene bir kez televizyonda gülmez mi?  Meral Akşener’in de biraz yüzü gülüyor çok espri yapmıyor. Binali Yıldırım da vardı ama… Halk o kadar gergin ki, Suriyeliler bizden daha mutlu. Caminin kapısında dileniyorlar, cemaat dağılıyor geçiyorlar bir kenara başlıyorlar gülmeye eğlenmeye ama o cemaatte kimse gülmüyor. Ankara’da mesela güleni görmüyorum. Böyle bir gerginlik olur mu, bunu hakettik mi. Biz birbirimize düşman mıyız. Bunu bir çok kez söyledim. Özellikle iktidardaki arkadaşlara. Bu gerginlik çok da kolay geçer. Tayyip Erdoğan bir bayramda çat kapı gitse Kılıçdaroğlu’nun evine bayramlaşmaya. Dünyanın şekli değişir. İnsanlar nefes alır. O kadar gerginlik var ki böyle bir şey olur mu… Siyaset gittikçe gerginlik üzerine kuruldu. Anavatan Partisi’ni kurarken her kesimi yanımıza almıştık. Bizim siyasete giriş nedenimiz buydu. Bizden önce de gerginlik vardı. 80’den önce hergün her yerde muhakkak adam vuruluyordu, gençler birbirini vuruyordu. 80 ihtilali onun üzerine kuruldu. Sonra biz Anavatan olarak birlik beraberi seçtik. Biz tarlayı sürdük, kalın hendekler kapandı, dümdüz çim oldu. Biz aradan çıktık 80’den sonra Anavatan felsefesi değişti. Karşımda aday olan birçok kişiyi farklı partiliyi işe koydum, yanlarında oldum. Hiçbiri benden şikayetçi olmaz. Böyle ağır laflar olur mu, düşman görmek falan olmaz. Gerginlik siyaseti iyi değil.

Eski Bakan Aşık’tan Haber61’e önemli açıklamalar: "Demokrasi bu değil"

KOALİSYON OLSA DAHA İYİ

Geçen yıl meclisin 100. Yıldönümü nedeniyle bir belgesel hazırladılar. Bana da ısrar ettiler 20 senenin tanığısın programa gelir misin diye gittim bende. O dönemleri sordular. 80’li yıllarda tek partiyi yaşadım, 90’lı yıllarda da koalisyonları yaşadım. Ben burada da söylüyorum, vicdani olarak. AK Parti ile Tayyip Erdoğan ile bir sorunum yok. Muhalif değilim, yanlışına yanlış doğrusuna doğru diyorum. Ama yürekten söylüyorum bana soruyorsanız şuanda tek başına iktidar mı koalisyon mu iyi ben koalisyon derim dedim. Halbuki hep koalisyonlar kötü olarak bildik öyle söyledik, koalisyonların çok zararı var doğru. Karar almak zor oluyor vs. Hangisi ülke için daha karlı ben koalisyonu tercih ederim. Niye çünkü ortak akıl kullanılıyor. Kurban olayım ortak akıla. Ortak akla çok ihtiyacımız var. Toplumun güven sağlaması lazım. Koalisyon olsa güvenir niye Yargıtay’da benim de adamım var der. Toplumun güvenini sağlamak için koalisyonun bütün zararlarına razıyım.
5 sene önce 7 Haziran’da bir koalisyona düştü. Ben ulaşabildiklerime söyledim 2-3 yıl koalisyon kalsın, şu gerginlik ortadan kalksın. Görülmemiş hesapları görelim insanların kafasında bir şey kalmasın. Sonra yine tek parti devam eder. Şimdi söylendiği gibi dedikodu hukuksuzluk, hırsızlık, yandaşlık, kanunsuzluk vs onlar hükümet bittiği zaman insanlar der ki bizim duyduğumuz gibi değilmiş…

TWİTTER ÇIKTI SİYASETİ BIRAKTIM

Bana 2007’de sordular ben de siyasete devam etmeyeceğim dedim. Niye dediler ben de “Twitter çıktı ben siyaseti bıraktım” dedim. Bununla başa çıkılmaz. Bu sosyal medyayla siyaset kolay değil. Şimdi 5 tane televizyonu 10 tane gazeteyi elimde tutanlar zannediyorlar ki “Biz ne dersek herkes onu duyar”. Ama öyle değil. Tam tersine. AK Parti’nin elindeki medya Ak Parti’ye zarar veriyor. Her gün o gazetelerin AK Parti’yi övmesi onun lehine değil. Normal gazetelerde lehine yazılması lazım. Sosyal medya başka bir dünya.

TÜRKİYE AVRUPA’DAN DAHA AVANTAJLI

Çok hatalar var yönetimde ama katiyen umutsuz yılgın falan değilim. Kötümser değilim. Şuanda Türkiye potansiyel olarak, yönetimi bırakalım, avantaj olarak Avrupa’dan daha avantajlıdır. Şimdi bile diyoruz Fransa, İspanya kim oluyor diye.. Biz bunu söylediğimizde “İspanya’dan daha önemli bir ülke olacağız” diye Allah kuluna inandıramazdık. Neredeyse Avrupa’nın önemli ülkelerini yakaladık. Çok yakın gelecekte Avrupa ülkelerini sollayacağız. Bir Almanya var onu kolay kolay geçemeyiz. 

Eski Bakan Aşık’tan Haber61’e önemli açıklamalar: "Demokrasi bu değil"

ERKEN SEÇİM OLUR MU?

Erken seçim işareti veren çok şey oldu. Vergi yapılandırması, Ayasofya konusu ve birçok şey gibi. Bunlar erken seçim sinyali veriyor. Ama diğer yandan da niye olsun ki diyorum.

AKŞENER ÇOK BAŞARILI

Meral Akşener’i nasıl bulduğu ile ilgili soruya yanıt veren Aşık şöyle konuştu;

Seçimden yüzde 10luk bir sonuçla çıkınca beklenti daha fazla oldu. Cumhurbaşkanlığı adaylığında 8.5 oy alınca bir başarısızlık algısı doğdu. Kendisi de istifa etmek istedi falan… Ben 20 yıl milletvekilliği yaptım, 6 seçime girmişim sosyal tabanı olmayan yani MHP milliyetçi AK Parti muhafazakâr vs sadece itiraza isyana dayalı bir çıkışla kurulan bir partinin ilk seçimde yüzde 10 alması çok büyük bir başarı. Çiller’le mukayese edilmez, çok büyük başarı elde ettiler. Kurulurken 4 kişi çıktılar, Sinan Ogan, Koray Aydın, Ümit Özdağ. Üçünün de geçmiş tabanları ve siyasi başarıları vardı. Akşener daha ilk çıkışta 20 günde o kadar mesafe aldı ki diğerleri konuşulmaz hale geldi. O günden bugüne daha güçlü hale geliyor. CHP’de Kılıçdaroğlu’na her gün 40 tane itiraz var parti içi ve dışından. Akşener’in genel başkanlığına hiç itiraz oluyor mu? Toplama bir partide bütünlük sağlamak çok başarılı. Son dönemdeki tartışmalarda çok lehinde. Fetöcüymüş bilmem ne imiş, bunlar çok lehinde. Çünkü açıyorum televizyonu 5 tane haber kanalı her akşam bir bölümünü İYİ Parti’ye ayırıyor. Siyaset algı işidir. İnsanların kafasına yerleşiyor. MHP CHP konuşulmuyor. Sadece İYİ Parti konuşuluyor. Bundan yıkılmadan çıkarsa, ki çıkar da büyük bir yükseliş yakalar. Benim İYİ Parti’ye bir ilgim olduğu falan anlaşılmasın ama çok başarılı buluyorum. Sanki olaylar da onun lehine gidiyor. Bu tartışmalardan sıyrılıp çıktığında katlayıp gider. Geleceğin en iddialı, belirleyici isimlerinden biri Meral Akşener.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
Garip 8 ay önce
aKŞENER HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ HARİÇ DİĞERLERİNE KATILMAMAK ELDE DEĞİL. YAYINLANMAYACAĞINI BİLE BİLE DİYORUM Kİ;AKŞENER KESİNNLİKLE DIŞ GÜÇLERİN KUKLASI VE MASKARASIDIR..NOKTA
Muhın 8 ay önce
Kanıtlasana ?
mehmet 8 ay önce
garip gercekten cook garipsin..
köpek garip 8 ay önce
adamlar yorumunu yayınlamış garip buna ne diyeceksin
Mustafa gülec 8 ay önce
Türkiyenin tek şansı iyi bir CHP yönetimidir nokta
Okur 8 ay önce
Eyüp Bey Özal'ın Trabzon teşkilatını kurmak için önce Saral'lara teklif ettiğini, o vakitler CHP'li olan Sarallar nazik bir şekilde bu teklifi ret ettiğini bilmiyor.
Fatih 8 ay önce
Keşke CHP li olarak kalmaya devam etseydiler
YUSUF SALİHPAŞAOĞLU 8 ay önce
EYÜP BEY ERDOĞANI TÜRKİYEDE HİÇBİR SİYASETÇİ ELEŞTİRME HAKKINA VE KAPASİTESİNE SAHİP DEĞİL. ADAMIN YAPTIKLARINI SİZ HAYAL BİLE EDEMEZSİNİZ. HEM İSLAMA HEM TÜRK İNSANINA VE ÜMMETE HİZMET EDEN BAŞKA BİR SİYASETÇİ YOKTUR.ALLAH ERDOĞANDAN VE DESTEKÇİLERİNDEN EBEDİYEN RAZI OLSUN. YÜCE ALLAH ERDOĞANI İKİ CİHANDADA MAHCUP VE MAHZUN EYLEMESİN. YÜCE ALLAH ERDOĞANI İSLAM DİNİNE HİZMETKAR EYLESİN.AMİN
NET61 OSMAN 8 ay önce
Ne akseneri nede chp her ikiside fasa fiso gecin bunlari nokta..........
DÜNYANIN LIDERI R/T/E
DURMAK YOK YOLA DEVAM
NET AKPARTI
COM MHP
Bu kardar NET
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@