banner556

EDEP Trabzon’dan Erol Mütercimler hakkında suç duyurusu

EDEP Trabzon’dan, İmam Hatip mezunlarına yönelik sözlerine üzerine Erol Mütercimler hakkında suç duyurusu.

Trabzon 09.09.2020, 15:51
EDEP Trabzon’dan Erol Mütercimler hakkında suç duyurusu

Eğitime Destek Platformu (EDEP) Trabzon İl Koordinatörü Hasan Dilekoğlu ve beraberindekiler bir tv programında İmam Hatip mezunlarına yönelik sözlerine üzerine Erol Mütercimler hakkında basın açıklaması yaparak suç duyurusunda bulundular. 

Hasan Dilekoğlu yaptığı açıklamada “Şüphelinin hakaret ve küfür içerikli söylemleri bir İmam Hatip Lisesi mezunu olarak şahsımı ve benim gibi İmam Hatip Mezunu olan tüm vatandaşlarımızı derinden üzmüştür” diyerek Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.
Dilekoğlu şunları söyledi;

“07.09.2020 tarihinde bir tv programında Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi olan şüpheli Erol Mütercimler, İmam Hatip mezunlarına yönelik olarak “Sonuca bakın, o İmam Hatip’ten mezun olmuş olanlar karşımıza bakın ne olarak çıkıyor; Cinsi sapık, sahtekâr, ahlaksız.” İfadeler kullanarak alanen hakarette bulunarak aşağılamıştır. 

Halkın bir kesimini alenen aşağılama suçu TCK 216/2. Maddede aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama

Madde 216-(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Şüpheli televizyon programında söylemiş olduğu “Sonuca bakın, o İmam Hatip’ten mezun olmuş olanlar karşımıza bakın ne olarak çıkıyor; Cinsi sapık, sahtekâr, ahlaksız.” sözleriyle, ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan ve Tevhid-i Tedrisat’a uygun olacak bir şekilde İslam dini temelli eğitim veren İmam Hatip okullarından mezun olan kişileri aşağılamıştır.

Şüphelinin hakaret ve küfür içerikli söylemleri bir İmam Hatip Lisesi mezunu olarak şahsımı ve benim gibi İmam Hatip Mezunu olan tüm vatandaşlarımızı derinden üzmüştür. Şüphelinin TV’de sarfettiği hakaret ve küfür içerikli sözlerin yayınından itibaren sosyal medyada başlayan tartışmalar, reel alana da taşmıştır. Bu sözlerin halkı kin ve düşmanlığa sevkettiği de açıktır. Atılı suç oluşmuştur.

Aleniyetin, ''herkesin veya birçok kimsenin okuyup görmesiyle değil, okuyup görebilmesi mümkün ve muhtemel olan yerlerde fiilen işlenmesiyle gerçekleşeceği'' Yargıtay uygulamasında kabul edilmiştir. (YARGITAY CGK 15.03.2015t., ve 2004/8-201e, 2005/33kr). Böylece suçun alenen işlendiğinden şüphe duyulmamaktadır.

TCK Madde 218- (1) Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranına kadar artırılır.

Yargıtaya göre sınırlandırılmamış herkese açık olan Facebook, Twitter, Youtube gibi dijital hesaplar da basın yayın aracı olarak değerlendirilmektedir.

Şöyle ki:

"Yazıların yayınlandığı twitter, internet üzerinden paylaşım sağlayan sosyal bir ağdır ve kişi kendisi sınırlandırmadıkça bütün internet kullanıcıları tarafından yazılar görülebilmektedir. TCK.nın 6. madde (g) bendine göre; ''Basın ve yayın yoluyla deyiminden; her türlü yazılı, görsel, işitsel ve elektronik kitle iletişim araçlarıyla yapılan yayınlar'' anlaşılır denilmekle internet üzerinden yayınlanan yazıların basın ve yayın yoluyla işlendiği kabul edilmiştir. Müştekiler de sanığın takipçisi olmadıkları halde yazdığı yazıları öğrenip şikayette bulunduklarına göre, twitter üzerinden yapılan yayınların aleni olduğunda bir kuşku bulunmamaktadır" 

Bu düşüncelerle, burada bulunan arkadaşlarımızla birlikte adı geçen şahıs hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Basın mensuplarımıza ve suç duyurusunda bulunacak olan arkadaşlarıma katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@