Bartholomeos'tan Sümela açıklaması: Yine ayin yapacağız

Bartholomeos:  "Ümit ediyorum ki hepinizin yardımlarıyla ve özellikle Kültür Bakanlığının ve İçişleri Bakanlığının izinleriyle 15 Ağustos'ta Meryem Ana günü, eskiden de olduğu gibi manastırda ayin yapabileceğiz"

Bartholomeos'tan Sümela açıklaması: Yine ayin yapacağız

Advertisement Advertisement

Fener Rum Patriği Bartholomeos, "Ümit ediyorum ki hepinizin yardımlarıyla ve özellikle Kültür Bakanlığının ve İçişleri Bakanlığının izinleriyle 15 Ağustos'ta Meryem Ana günü, eskiden de olduğu gibi manastırda ayin yapabileceğiz." dedi.

Bartholomeos, beraberinde patrikhane görevlileriyle geldiği Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı'nda, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu tarafından karşılandı. Ayvazoğlu ile manastırı ziyaret eden Bartholomeos, çıkışta gazetecilere açıklamada bulundu.

Üç sene sonra Trabzon'a gelmekten mutlu olduğunu ifade eden Bartholomeos, manastırın restore edilmesinin gelecek nesillere aktarılması açısından memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Bartholomeos, patrikhane olarak ibadet yerlerinin korunmasına özen gösterdiklerine işaret ederek şunları dile getirdi:

"Bu gibi mabetler, ibadet yerleri, yalnız memleketimizin değil, bütün insanlığın kültür mirasının parçalarıdır. Bunun için onları korumalıyız ve gelecek nesillere teslim etmeliyiz. Hepimizin bildiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz inanç turizmine büyük ilgi gösteriyorlar. Biz de patrikhane ve din adamları olarak inanç turizmine ve ibadet yerlerinin korunması için ilgi gösteriyoruz."

Yapılan restorasyondan dolayı mutlu olduklarını vurgulayan Bartholomeos, "İlgili makamları da tebrik ediyor, şükranlarımızı arz ediyoruz. Ümit ediyorum ki hepinizin yardımlarıyla ve özellikle Kültür Bakanlığının ve İçişleri Bakanlığının izinleriyle 15 Ağustos'ta Meryem Ana günü, eskiden de olduğu gibi manastırda ayin yapabileceğiz." diye konuştu.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz ile telefonda bir görüşme gerçekleştirdiklerine de değinen Bartholomeos, şöyle devam etti:

"Kendisine yardımları için teşekkür ettim. İlişkilerimiz son derece müspet ve dostanedir. Ben karakterim itibariyle geleceğe ve bütün insanlığa iyi niyetle bakıyorum. Herkes için ümitliyim ve her şeyin daha iyi olacağına inanıyorum. Zor ve mesuliyetli görevlerinizde başarılar diliyorum. 'Mesuliyetli' diyorum çünkü siz kamuoyunu aydınlatıyorsunuz. İnşallah her zaman doğru yola götürürsünüz. Elinizde büyük bir kuvvet var. Bu kuvveti kötüye de kullanabilir medya temsilcileri. Fakat benim size dualarım bu manevi kuvvetinizi her zaman doğru ve iyi istikamette yürütmenizdir."

Bartholomeos, konuşmasının ardından manastır güzergahındaki, ziyarete açık olan Aya Varvara Kilisesi'ni gezdi.Burada sohbet ettiği çocuklara şeker ve bileklik veren Bartholomeos, kendisini kemençe ile karşılayan bir kişiye de bahşiş verdi.


 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ercan
Ercan - 7 ay Önce

Atinada neden camii yok, cevap lütfen.

ercan
ercan @Ercan - 7 ay Önce

7 kişi yorumumu beğenmemiş. Atinada Cami istemiyorsunuz yani...

Aryan Güzel
Aryan Güzel - 7 ay Önce

Dinler arasi diyalog iyiydir.
Insanlik bunu gerektiriyor.

Açık İstihbarat
Açık İstihbarat - 7 ay Önce

Bu adamı Trabzon'dan uzak tutun, geçmişte Trabzon'un başına çok çorap ördü yine örer.
Benden söylemesi...

Serkan
Serkan - 7 ay Önce

Patrik ile fotoğraf çektirmekten mutluluk duyacak kadar milli ve manevi hasletlerden yoksun olan bu insanlar nasıl yetiştirilmiş?

Yusuf
Yusuf - 7 ay Önce

Tek din islamdır ne diyaloğu hainler

Ali Fuat
Ali Fuat - 7 ay Önce

Gitti bir papaz, geldi bir papaz...

banner426

banner204