banner556

>

Bakan Turhan Detay verdi - Erzincan Trabzon Demiryolu kaç km olacak?

Bakan Turhan Erzincan Trabzon Demiryolu ile ilgili detay verdi.

Trabzon 08.08.2019, 23:16 08.08.2019, 23:37
Bakan Turhan Detay verdi - Erzincan Trabzon Demiryolu kaç km olacak?

Haber61 - Haber Servisi - Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni için Trabzon'a gelens Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Erzincan Trabzon Demiryolu konusunda önemli detyalar verdi.

Bakan Turhan konuşmasında Ersincan Trabzon Demiryoluna değinerek "Trabzon -Erzincan arasında çift hatlı, sinyalli ve elektrikli saatte 200 km hıza uygun, 248 km uzunluğunda yeni bir tren hattımız olacak" dedi.

Bakan Turhan şu ifadeleri kullandı,

"Şehrimizin ulaşım ve erişim yatırımları için bugüne kadar 13 Milyar 103 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptık.Bu miktar ülke genelinde dile kolay 741 milyar TL. Ne mi yaptık… bir örnek vermem gerekirse… Yaptığımız yatırımlarla şehrimizin bölünmüş yol uzunluğunu 151 km artışla 224 km’ye yükselttik. BSK kaplamalı yol uzunluğunu 332 km artışla, 414 km’ye uzattık. Yılan hikayesine dönen Sahil Yolunu da biz tamamladık. Böylece, yolun hareket ve bereket olduğunu en iyi sizler gördünüz. Bakınız, şehrimizin ve bölgemizin turizm potansiyelinin önündeki en büyük engel, sınırlı ve sıkıntılı ulaşım imkanlarıydı. Bu sorunu büyük ölçüde geride bıraktık. Yaptığımız yollarla, köprülerle, tünellerle, viyadüklerle Karadeniz’in adı değişmedi ama kara bahtı ak oldu. Elbette, daha yapacak çok işimiz var. Şehrimizi, komşu  illere bağlayan yollarımız önemli ölçüde tamamlandı. Şehir merkezini sahil yolu üzerinden ilçelerimize bağlayan yollardaki çalışmalar ise devam ediyor. Özellikle turizm potansiyeli olan yerler ele iç kesimlerde kalan yerleşim merkezlerine hizmet eden yollarımızın da standardını yükseltiyoruz. Sahil yolundaki şehir merkezli trafik yoğunluğunu hafifletmek için de Kanuni Bulvarı'nı yapıyoruz. Yine Konaklar - Yalıncak ve Akçaabat - Yıldızlı projelerimizle, şehrin doğu ve batısındaki yerleşimlerden kaynaklanan trafiği, sahildeki transit trafikten ayırarak şehir geçişindeki ulaşımı rahatlatıyoruz. Önemli bir projemiz de Trabzon-Gümüşhane Devlet Yolundaki Zigana Tüneli ve bağlantı Yolları… Bu projemiz, Trabzon’umuzun ekonomik geleceği açısından hayati öneme haizdir. Biliyorsunuz şehrimiz, Doğu Karadeniz’in en önemli merkezi ve limanı konumunda. Zigana tüneli projemizle, ülkemizin doğu ve güneydoğusuyla ulaşım çok daha kolay hale gelecektir. 

Elbette Trabzon’u sadece karayolları yatırımları ile bayındır hale getirmiyoruz. Yatırımlarımız ulaşımın tüm modlarını kapsıyor. Trabzon Erzincan Hızlı Demiryolu Hattı çalışmalarını başlattık. Etüt projesinin hazırlanması için yüklenici firma ile sözleşme imzaladık ve yer teslimini yaptık. Belli oranda fiziki ilerleme sağlandı. Bu proje hayata geçtiğinde Trabzon -Erzincan arasında çift hatlı, sinyalli ve elektrikli saatte 200 km hıza uygun, 248 km uzunluğunda yeni bir tren hattımız olacak. Bu hat hem yük hem de yolcu taşımacılığına hizmet edecek. Böylece, Trabzon ve bölge ekonomisine çok büyük değer katmış olacağız"

Yorumlar (17)
zübük 1 yıl önce
o eğimlerle eminim ki o hıza çıkacaktır tren.

daha ankara-istanbul yht'si o hıza zor çıkıyor.
Kenan 1 yıl önce
Yani yapıldıda hızamı taktın kafayı:)eleştiri olsunda nolursa olsun :)
Ahmet 1 yıl önce
Doğuda Trabzon lunun ne işi var Trabzon lunun% 80 i Marmara bölgesinde olduğu için Samsun Tren yolunu bağlasanız daha iyi olmazmı
ne trenmiş beee 1 yıl önce
arkadaş 18 yıldır iktifdardasınız bu gidişlee 20 sene de daha bu tren gelmez bu şehire.
mehmet 1 yıl önce
Kac defa yazdim burda yeni sistemde bakan yok (SEKRETER) var SEKRETER.
Tek adamdan alir emirleri ve konusur ve veya uygular. BITT..
Osman 1 yıl önce
Seçimde yok nerden çıktı durup duruken yine
Sıradan vatandaş 1 yıl önce
Saatte 200 km yi o arada nerde yapacacak.
süleyman 1 yıl önce
yakında seçim var galiba...
Trabzonlu 1 yıl önce
UYKUM GELDİ...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@