Artık herkes o mesleği yapamayacak - Trabzon'da sınavlar yapıldı

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında emlakçı esnafı ve emlakçılık yapmak isteyen adaylar Trabzon'da sınava girdi.

Trabzon 01.08.2019, 11:58 01.08.2019, 12:18
Artık herkes o mesleği yapamayacak - Trabzon'da sınavlar yapıldı

Trabzon'da emlak sektöründe faaliyet gösteren emlakçı esnafı ve emlakçılık yapmak isteyen adaylar 5 Haziran 2018’de Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında kamera eşliğinde sınava girdi.

5 Haziran 2018’de Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre emlakçılık mesleği sadece yetki belgesi olanlar tarafından yapılacak ve yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek. Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Sanatkarlar Odası ve Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Emlak Akademisi işbirliğiyle Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) Belgelendirme ve bilgilendirme  sınavlarında ilk etap tamamlandı.

Trabzon Ticaret Meslek Lisesinde İlk etapta 32 kişi sınava girerken sınavların 3 aşaması teorik, kalan iki aşaması da performansa dayalı olarak yapıldı. 3 gün süren Teorik ve performansa dayalı sınavlar Ankara'dan gelen komisyon üyelerince Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yapılırken, teorik ve mülakat şeklinde olan sınavda ise adaylar kamera eşliğinde sınava girdi.  

Artık herkes o mesleği yapamayacak - Trabzon'da sınavlar yapıldı

"EMLAK SEKTÖRÜNDE BİR DEVRİM"

Emlak sektöründe bir devrimin yaşandığını ifade eden Ayhan Taflan, “Artık bu mesleği 5 Haziran 2018’in sonrasında herkesin yapamayacağı bir duruma gidiyoruz. Dolayısıyla daha uluslar arası akredite olmuş nitelikli ve belgeli insan gücünü artırmak amacıyla yapılmış seviye 4 ve seviye 5 dediğimiz emlak danışmanı ve sorumlu emlak danışmanı kategoriler açıldı sektörde. Bu belgeler eşliğinde alınacak olan yetki belgeleriyle artık bu iş yapılıyor olacak. Tapu dairesi de bunu soracak. İlan portalları da bunu soracak. Dolayısıyla bu geçiş sürecinde Ticaret Bakanlığı 1,5 yıl tanıdı. Bu süreç içerisinde insanların alması gereken seviye 4 ve seviye 5 belgelerinin ilk sınavını Trabzon'da yapmaktan dolayı mutluyuz. Sınavların 3 aşaması teorik, kalan iki aşaması da performansa dayalı olarak yapıldı. Teorik sınavlar 32 kişilik iki ekip halinde gerçekleştirildi. Pratik olan karşılıklı mülakat şeklinde olan sınavda ise adaylarımızı tek tek aldık. kamera eşliğinde sınavlar gerçekleştiriliyor. Kapalı zarflarda sorularımız geliyor. Kamera kayıtları bitmeden yeni kapalı zarflarla kapatılıp genel müdürlüğe gönderiliyor. Oradan da tekrar bir incelemeden geçiyor. İncelemeden geçtikten sonra başarılı adaylar için MYK’ya (Mesleki Yeterlilik Kurumu) başvuru yapılıyor. Ve MYK’dan belgelerimiz geliyor” diye konuştu.

Artık herkes o mesleği yapamayacak - Trabzon'da sınavlar yapıldı

"BELGEYİ HERKESİN ALMASINI ARZULUYORUZ"

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf sanatkarlar Odası Başkanı Ayhan Taflan, sınavların Çarşamba günü başladığını ve cuma akşamına kadar devam ettiğini açıkladı.

Sınava katılan bütün üyelerin başarılı olmasını istediklerini belirten Taflan, "almakta olduğumuz bu belgeyi herkesin de almasını arzuluyoruz. Bundan sonra ikinci eteplarıız başlayacak. 5 Haziran 2018 den önce olanlar için muafiyet hakları olanlar var. Denetimler Ticaret Bakanlığına bağlı Ticaret İl Müdürlükleri tarafından yapılıyor. Emlak sektöründe faailiyet gösterecek olan herkesin hatta daha evvel belgesini almamış olan ve halen ticeri faaliyeti bulunan esnaflarımızında bu belgeyi almasını istiyoruz. Alınan belgelerin 5 yıl süresi olup sadece Trabzon için değil Türkiye geneleinde ve yurt dışındada geçerli bir belgedir. Emlak sektöründe, Türkiye genelinde faaliyet gösteren meslek kuruluşlarının temsilcileri olarak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekçan'a ziyarette bulunarak Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği'ne ilişkin beklentilerimizi ilettik. Yönetmelikte yapılacak revizyon öncesi Bakan Pekcan'a öneri ve taleplerini içeren dosya dosya sunduklarını belirten Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ayhan Taflan büyük emekler verdiğimiz yönetmelik ile emlakçılık şeklini değiştirdik.Yönetmeliğe göre emlakçıların Ticaret Bakanlığı'ndan yetki belgesi alması gerekiyor" dedi.

Artık herkes o mesleği yapamayacak - Trabzon'da sınavlar yapıldı

Emlakçılık mesleğine saygın bir vizyon kazandırmak için yıllarca çalıştıklarını kaydeden Taflan, "yeni dönemde emlakçılara en az lise mezuniyeti ve Mesleki Yeterlilik Kurumundan Yeterlilik Belgesi alması şartı getiriliyor" dedi.

Artık herkesin Emlakçılık yapamayacağını söyleyen Taflan, şunları söyledi;

"Emlakçının önceden alınan eğitim belgeleri ve 5 Haziran 2018 tarihinden önce alınan eğitim belgesi, oda kaydı, faaliyet belgesi,varsa  bu kişile muafiyet kazanıyor. Emlakçıların haklarını kaybetmemeleri içn 5 Aralık 2019 tarihine kadar yetki belgelendirme sistemine girerek bu belgeyi almaları gerekmektedir. Bu süreci kaçırırlarsa haklarını kaybediyorlar. Aralık'tan sonrada bakanlığın denetimleri başlayacak. Hiç bir esnafımızın mağdur olmasını arzu etmiyorum, herkesin bilinçli olup eksikliklerini tamamlamaları gerekmektedir."

Artık herkes o mesleği yapamayacak - Trabzon'da sınavlar yapıldı

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@