15 Temmuz gazileri Trabzon'da o geceyi anlattı

Trabzon'da 'Tecrübe Konuşuyor, İçimizdeki Kahramanlar' projesi kapsamında 15 Temmuz gazileri darbe girişimi gecesinde yaşadıklarını paylaştı.

Trabzon 22.02.2017, 21:00 23.02.2017, 00:11
15 Temmuz gazileri Trabzon'da o geceyi anlattı

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, 'Tecrübe Konuşuyor, İçimizdeki Kahramanlar' projesi kapsamında Trabzon'da düzenlenen etkinlikte darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz gecesi gazi olan vatandaşlar yaşadıklarını anlattı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Atatürk Kültür Merkezi'nde sanatçı ve oyuncu İsmail Hakkı Ürün'ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen programa Trabzon Valisi Yücel Yavuz, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan vekili Seyfullah Kınalı, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, Trabzonspor Asbaşkanı Ahmet Çubukçu ve çok sayıda öğrenci ile vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda şehitler için Kuran-ı Kerim okundu. Kum sanatçısı Veysel Çelikdemir'in 15 Temmuz gecesi şehit olan vatandaşların anısına yaptığı gösteri izleyenlerin beğenisini topladı.

15 TEMMUZU UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, 15 Temmuz gecesi Türk milletinin bir destan yazdığını belirterek, "Bir milletin şer odaklarına karşı nasıl kenetlendiğini ve nasıl tek vücut olduğunu bizlere göstermiştir. Vatanına, bayrağına ve toprağına sahip çıkmak için bu millet hiçbir tereddüt göstermeden tanklarının önüne yatarak kendilerini bu hain girişime siper etmişlerdir. 15 Temmuz'u asla unutmadık ve unutturmayacağız" dedi.

15 Temmuz gazileri Yusuf Özgün, Yaşar Yaldız ve Ahmet Yasin Kaşarcı ile eşi Ayla Kaşarcı da, o gece yaşadıklarını izleyenlerle paylaştı. 15 Temmuz gecesi kendisinin ve eşi Ahmet Yasin'in yaralandığını anlatan Ayla Kaşarcı, "O an sadece çocuklarımı annesiz bırakamaktan çok korktum" diyerek gözyaşı döktü.

15 Temmuz gazilerinden Yusuf Özgün de "Darbe gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısını duyduktan sonra korkumuz cesarete, hüznümüz sevince, tedirginliğimiz zafere dönüştü elhamdülillah. Artık bin canımız olsa binini de feda etsek elhamdülillah. Yüzyıllardan beri beklediğimiz analarımızın, mazlumların, yetimlerin kabul olmuş duası, liderimiz yaşıyordu. Bugün vatan ve millet, istiklal ve istikbal için şehit olma vaktidir dedim. Bugün evde uyuma vakti değildir. Bugün ezana, bayrağa sahip çıkmazsak, yarın sahip çıkacak ezan, bayrak ve vatan bulamayız diyerek arkadaşlarla kalabalıklaştık" şeklinde konuştu. 

Darbe gecesi zırhlı araçların önüne elinde Türk bayrağıyla dikilerek araçları engellemeye çalışan Yaşar Yaldız ise "O gece içimizde korku denen hiçbir şey yoktu. Allah korkuyu içimizden alıp imanı vermişti. Ben bile bu görüntüleri izlediğimde nasıl yaptığımı anlayamıyorum. Görüntülerim çıkınca açığa çıkmak istemedim. Akrabalarım görüntülerden beni tanıyınca açığa çıktım" ifadesini kullandı.

"O gece bana çok şey öğretti. Vatanımı canımdan çok sevdiğimi gösterdi" diyen Yaldız, şunları kaydetti:

"Bu cennet vatanımızı 1 dolara satıp vatansız yurtsuz kalan o alçak hainler bize o gece çok kötü şeyler yaşattılar. Bu görüntülerde görüldüğü gibi değil. O atmosferi yaşamak lazım. Allah bizi vatansız bırakmasın, bayrağa hüzünlü bırakmasın. Biz o gece ölüme koştuk. Çünkü o gece yapılacak en güzel şey vatan için ölmekti. Şehit olmaktı. Ne mutlu o mertebeye ulaşanlara." 


15 Temmuz gazileri Trabzon'da o geceyi anlattı
15 Temmuz gazileri Trabzon'da o geceyi anlattı
15 Temmuz gazileri Trabzon'da o geceyi anlattı
15 Temmuz gazileri Trabzon'da o geceyi anlattı
15 Temmuz gazileri Trabzon'da o geceyi anlattı Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@