7m

7m

hyundai

tamfinans

Yıldırım Demirören'den: "Türk futbolu şike sürecinden kurtarıldığında..."

TFF Başkanı Yıldırım Demirören yaptığı açıklamalarda yine kendini şaşırdı.

Spor 10.08.2017, 21:47
Yıldırım Demirören'den: "Türk futbolu şike sürecinden kurtarıldığında..."

2010-2011 Sezonunda Trabzonspor'un 82 puanla kazandığı şampiyonluğu yapılan şike ile elinden alınması sonrasında yaşanan süreçte şikenin üzerinin örtülmesinin baş kahramanlarından Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, katıldığı programda yaptığı açıklamalarla pes artık dedirtti.

Demirören programda başarısız oldukları söylemleri ile iligli olarak sorulan bir soru üzerine "Başarılı herkes eleştirilir. Bize başarısız diyorlar, Türk futbolu şike sürecinden kurtarıldığında beceriksiz miydik? Ne demek lig bitmez? Her sezon bitti ligler. Ne demek federasyonu, hakemleri baskı altına almaya kalkmak? Benim hakemim, iyi niyetli. Ama hata yapıyor mu, yapıyor." dedi.

Demirören ilk olarak bugün gerçekleştirilen sporda şiddetin önlenmesinin konuşulduğu zirveye katılan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya teşekkür etti. 

Demirören, Fatih Terim'le ilgili olarak "Hocamızla ayrılmamız gerektiğine inandığımız için yönetim kurulu olarak bu kararı aldık. Onunla konuşarak, anlaşarak ayrıldık." dedi. Demirören, Terim'le yolların ayrılmasından sonra görüşülen Şenol Güneş ve 2+1 yıllık sözleşme imzalanan Mircea Lucescu'yla ilgili de konuştu. Turkcell Süper Kupa'da çıkan olaylara yönelik olarak yöneltilen eleştirilere "Federasyonun görevi organizasyonu düzenlemektir, güvenliği sağlamak değildir." ifadeleriyle cevap veren veren Demirören, Arda Turan ile Lucescu'nun görüştüğünü, tecrübeli futbolcunun kararından vazgeçmesi durumunda kendisine kapıların açık olduğunu söyledi. Demirören ayrıca Milli Takım'da bu yıl prim verilmeyeceğini aktardı.

Demirören'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

"Senelerdir olması gereken toplantıyı bugün yapabildik. Spordaki şiddeti olayların birikimini konuştuk. Bir başkan, bir başkanı dövdüyse ve af gördüyse bu yasa yere gömülür. Bu yasayı, yeniden canlandırmamız gerekiyor. Sporda Şiddet Yasası, başkanlar, yöneticiler ve medya mensuplarına da uygulanmalı. Sadece taraftara uygulanmamalı. Ne yazık ki özellikle belediye başkanlarımız bir takımın taraftarları gibi davranıyorlar. Belediye başkanları, valilik ve emniyetin şehrin takımından ayrı hareket etmesi lazım. Futbol bir tiyatro. Güvenlik federasyonun işi değil. Hakim ve savcıların, bu yasayı bire bir uygulaması gerekiyor. Yoksa bu olayları her zaman konuşuruz. Biz, hiçbir yere müdahale etmeyiz. Federasyon, kurallarla yönetiliyor. Kurallar da hukuka bağlı. Kurullar hukuka uygun şekilde karar alıyor. Ben, kurulların verdiği kararları sizlerle birlikte öğreniyorum. Atanan hakemleri sizle öğreniyorum. Önceden öğrenmiyorum. Kurallar belli. Ortamı gerecek beyanatlar verirseniz, yönetici olarak ceza alırsınız. Eski Türkiye'yi, yeni Türkiye'de uygulamaya kalkmasınlar. Bunun hayalini kurmasınlar."

"Ben gitmediğim bir maçta ceza alıyorum, benim suçum ne?" sorusuna yönelik olarak Demirören; "Haklılar. Bu kişiler, suç işleyenlere dava açsın. Olayları çıkaranlardan kimliği tespit edilenler oldu. Biz, seyirci olmasın istemiyoruz, seyirci gelsin. 80 kişilik grupta 10 kişi küfrediyorsa, 70 kişi küfredenleri sustursun. Antalya'daki play-off finalinde e-bilet vardı. T.C. kimlik numarasıyla da bilet sattık. Bunların içinde provokatörler var. Türkiye, bir süreçten geçiyor. FETÖ ile kavga ediyoruz. Bu teröristlerle kavga ederken, ülkemize zarar vermeyelim. Hüsnü Güreli uygulanan cezaların artırılması talebinde bulundu, cezanın ertelemesi olmasın diye bu teklifi yaptı. Sayın Adalet Bakanımız buna olumlu baktı. Hep beraber bunun altında kalkacağız. Tabancayla gelen var maça. Baltayla geliyor, siz nereye geliyorsunuz? Şimdi maça gelene kadar, şehirden çıkarken de aramalar başlanacak."

FATİH TERİM VE TAZMİNAT KONUSU...

"Hocamızla yollarımız ayrıldı. Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum. Fatih Terim'le haftaya görüşeceğiz. Kendisiyle görüştükten sonra yönetim kuruluyla durumu değerlendirerek karar vereceğiz. Hocamızla konuşarak ayrıldık. Tekrar söylüyorum, tazminat konusunu kendisiyle görüşeceğiz, ona göre bir değerlendirme yapacağız."

ŞENOL GÜNEŞ VE LUCESCU'YLA İLGİLİ...

"Milli takım olarak çok önemli 4 maçımız var. Şenol Hoca ile 4 maç çalışmak istediğimizi belirttik. Fikret Orman'dan izin aldık. Şenol hoca, tereddütleri olduğunu söyledi. Beşiktaş'a zarar verebileceğine inandıkları için kabul etmediler. Lucescu, Galatasaray'ın teklifini reddetmese bizimle görüşmezdi. Lütfen Galatasaray camiası bizi yanlış anlamasın. Bu arada Lucescu'yla yapılan sözleşmede tazminat maddesi yok."

"ARDA TURAN İLE LUCESCU'NUN GÖRÜŞMESİ OLUMLU GEÇTİ"

"Biz Arda kaptanımıza idari ceza vermiştik, verdiğimiz ceza süresiz kadro dışı değildi. Önümüzde Kosova maçı vardı ve bir ara vardı. Arda kaptanımız Milli Takım'ı bıraktığına dair kendisi bir açıklama yaptı. Lucescu'yla yaptığı görüşme olumlu geçti. Arda'ya bizim tarafımızdan kapanan bir kapı yok, ayrılık kararı kendi verdi. Arda bu kararından vazgeçerse, hocamızla görüştüğüne göre geri dönebilir, kapımız açık."

MİLLİ TAKIM'DA PRİM KONUSU...

"Bu yıl Milli Takım'a prim vermiyoruz, katılın bakarız dedik. Milli Takım öncelikle milli duygudur."

"KRİTERLERE UYMAYAN KULÜPLERİN LİSANSLARI İPTAL EDİLEBİLİR."

"Her takım iyi futbolcular aldı. Yurtdışındayken gelsin diye baktığımız futbolcular geldi. 20 Eylül'de kulüpler Lisans Kurulu tarafından mali denetime girecek. Uymayan kulüplerin lisansı iptali olabilir. Her an başarı beklersek altyapıyı unutuyoruz. Bizim ağır gitmemiz gerekiyor. Kulüplerin de buna önem vermesi gerekiyor. Bütün altyapı hocalarımızın maaşlarını biz ödeyelim, kulüplere yararımız olsun. Kulüpler kalifiye hocalarla çalışsınlar."

YABANCI KURALIYLA İLGİLİ...

"14 yabancı kuralı bence doğru. Bu kuralla oyuncularımız gelişecek dedik. 5-6 futbolcumuz gitti. Problem altyapı."

"VIDEO HAKEM UYGULAMASINI DEVRE ARASINA YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ..."

"Video hakem uygulamasını devre arasına yetiştirmeye çalışıyoruz. Başlamış sezonda sistemin başlamasına kulüpler karar verecek. Ben futbolda teknolojiye karşıyım. Futbolun zevki, hata. Bu kadar izlenmesinin nedeni bu. Teknoloji ağırlaştırıyor..."

"TÜRK FUTBOLU, ŞİKE SÜRECİNDEN KURTARILDIĞINDA BECERİKSİZ MİYDİK?"

"Başarılı herkes eleştirilir. Bize başarısız diyorlar, Türk futbolu şike sürecinden kurtarıldığında beceriksiz miydik? Ne demek lig bitmez? Her sezon bitti ligler. Ne demek federasyonu, hakemleri baskı altına almaya kalkmak? Benim hakemim, iyi niyetli. Ama hata yapıyor mu, yapıyor."

AZİZ YILDIRIM VE FİKRET ORMAN'IN YORUMLARIYLA İLGİLİ...

Aziz Yıldırım'ın muz kabuğu benzetmesiyle ilgili olarak: "15 senedir her gün ayağımın altında muz kabuğu var. Kabukları, çöpe atıyorum."
Fikret Orman'ın 'Dünyayı ayağa kaldırırım' demesiyle ilgili olarak: "Zaten sevk edildi ve PFDK da cezasını verdi. Bu tarz demeçler futbolumuza zarardır, camiayı korumak değildir. Cezayı alıyorlar, sonra 'Niye aldık?' diyorlar. E yapmayın bu açıklamaları..."

Yorumlar (16)
Tuncer 5 yıl önce
Şu canlı türü türk futbolunu yönetiyor ya
ts 5 yıl önce
Tüpçü'nün Akıl Tutulması.
Rüstem Hacıdokuzoğulları 5 yıl önce
Özrü kabahatından büyük. Şikeden kurtardım dese eyvAllah. Şikeyi örtbas ettiğine övünüyor.
Sansar 5 yıl önce
Ne. Sevimsiz. Bi. Tip.
Ahmet celik 5 yıl önce
Udanmaz adam siyasi irade emreddi o sikeyi demizlediyi saniyor ama yaniliyor Allah belalari verir insAllah baskada birsey diyemiyorum
Tuna 5 yıl önce
Sana itaat et dendi sende itaat ettin üst kademeye.Er ya da geç bu gerçekler ortaya çıkacak.
hasan korkutata 5 yıl önce
Allahda şike surecinde çok basarıliydiniz bir insan ancak bu kadar alçak olur.
Takim Taraftari 5 yıl önce
Ulan onursuz satılmış sen hangi şikeyi hallettin sen sana verilen görevi uyguladın şampiyonluğu çalınan hakkı yenen takımı suçlu ilan ettiniz şike yi yapanları ödüllendirdiniz suçu ispat olanları türk futbolunun en tepesine koydunuz sizden sebep türk futbolundan nefret ediyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@