alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Trabzonlu vekil Erdoğan'a yüklendi: Başakşehir sözleri proje takımı itirafı!

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başakşehir Futbol Kulübü ile ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili açıklama yaptı

Spor 04.02.2019, 12:27 07.07.2019, 13:28
Trabzonlu vekil Erdoğan'a yüklendi: Başakşehir sözleri proje takımı itirafı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TRT özel yayınında Süper Lig lideri Başakşehir ile ilgili "Övünüyorum, ben kurdum" şeklinde sarfettiği sözlerin ardından CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya açıklamalarda bulundu.

Kaya, Erdoğan'ın açıklamalarının bir "Proje takımı" iddialarının itirafı olduğunu savunarak milyonlarca futbol taraftarının içinde güvensizlik oluştuğunu söyledi.

Başakşehir'in parasal kaynaklarının karanlık olduğunu belirten Kaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

Türk futbol dünyasında son yıllarda yaşanan bazı olaylar, renklerine aşk ve şevkle bağlı olan on milyonlarca taraftar için büyük bir hayal kırıklığı, adalete yönelik büyük bir güvensizlik yaratmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kamu olanaklarıyla kurulup belirli bir noktaya gelen, ancak Sayın Erdoğan'ın yakınlarının da içinde bulunduğu kişilerce oluşturulan bir şirket tarafından satın alınan Başakşehir Futbol Takımı, gerek siyaset ve gerekse siyasetin yönlendirmeleriyle iktidara yakın büyük şirketlerin reklam destekleriyle ayakta tutulmaktadır.

Türkiye'nin büyük kulüpleri, hatta İstanbul'un köklü semt kulüpleri büyük ekonomik zorluklar içinde UEFA kuralları nedeniyle Avrupa kupalarından men edilme korkusu yaşarken, bazı kulüpler transfer yapamazken, bilinen tek geliri TFF'nin ödediği isim hakkı ve naklen yayın bedeli olan Başakşehir on milyonlarca dolar harcayarak art arda transferler gerçekleştirmektedir.

Başakşehir'in parasal kaynakları kamuoyuna açıklanmadığı için karanlıktır. Taraftarı olmayan, teşviklerle tribüne taraftar taşınan bir kulüp, bu kadar kaynağı nereden bulmaktadır?

Önceki hafta oynanan Trabzonspor-Başakşehir maçında açık hakem hatalarıyla haksız biçimde 3 puan alması sağlandığı düşünülen, böylece en yakın rakibiyle puan farkını kapanamayacak ölçüde açıp şampiyonluk yolu açılan Başakşehir için kamuoyunda ''proje takım'' yakıştırması yapılmaktadır. Bu takımın bu yıl şampiyon yapılacağı söylenmektedir. Kulübün şampiyon yapılarak, piyasa değeri arttırılıp Katar ya da başka bir Arap sermaye grubuna satılıp büyük karlar elde edileceği iddia edilmektedir.

Süper Lig'de vahim olaylara neden olabilecek, on milyonlarca taraftarın adalet hissine büyük darbe vuran bu olay hala tartışma konusu iken, AKP'nin Genel Başkanı olan Sayın Cumhurbaşkanı'nın TRT'de, "Başakşehir, şu anda çok çok başarılı gidiyor. Tabii onunla da övünüyorum çünkü kurduğum takım. Başakşehir'i belediye başkanlığım döneminde kurduk ve oradan tırmandı, buralara kadar geldi" sözleri, iddiaların doğruluğunu kanıtlar niteliktedir.

Görünen o ki Başakşehir'in üzerinden eksik olmayan, başta 3. Havalimanı olmak üzere kulübe sağlanan desteklerle ilgili sihirli el, Sayın Erdoğan'a kadar gitmektedir. Bu bir itiraftır.

Kamuoyunda yaşanan bu kaygılar, mali kaynaklar konusunda yaşanan karanlığın aydınlatılması, siyaset tarafından finanse edilen proje takım iddialarının açıklık kazanması için, geçen hafta meclis başkanlığına bir araştırma önergesi verdik.

Sn. Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra TBMM'ye verdiğimiz önergedeki talebimiz, çok daha anlamlı hale gelmiştir.

Şike, teşvik ve bahis iddialarıyla büyük sarsıntılar yaşayan Türk futbolu, şimdi de bizzat iktidar ve saraya yakın sermaye tarafından desteklenen bir kulübün şampiyon yapılması gibi akıl almaz bir iddia ile kaosa sürüklenmektedir.

Saray yönetimi, taraftarı bile olmayan bir proje takımını zirveye çıkarmak için bütün kamu ve özel imkanları seferber ederken, biz de Süper Lig'imizde mücadele etmeye çalışan tüm takımlarımızın hakkını arıyoruz.

erdo


Yorumlar (20)
mesut 3 yıl önce
rtenin el atmadığı nane kalmadı memlekette
düş yakamızdan artık
deli 3 yıl önce
yakana takacağını da belirt bilelim..!
Güven 3 yıl önce
Basaksehirin gecmisi sike simdiki hali sike gelecegi sike RTE övündügün demekki sike
erdi 3 yıl önce
chp li deyilimve oy verebilecegımı asla düşünmüyorum ama chp nin trabzondan cıkardıgı en dürüst iyi muhalefet yapan mantıklı asla toplumu dışlamayan birisi olarak görmekteyım umarım bu adamı chp harcamaz
alpnuhoglu 3 yıl önce
Partisini beğenmiyor.
oguz 3 yıl önce
vekili bu kadar begeniyorsan neden asla oy vermeyecegini soyluyorsun
Mehmets 3 yıl önce
Zaten bilinen bişey niye şaşırdınız ki?
halim 3 yıl önce
eee bu açıklamadan sonra reis'e güvenim daha bir arttı
gelsin %80 oylar reisime.
kupayı çaldıklarında %60 vermiştik
reisin milli takımı aşakşehir hakemlerle trabzon'da trabzonspor'u yendi şimdi sandıkları patlatmak gerek.
Çepni 3 yıl önce
Adamsın abi
hakan 3 yıl önce
REİS için trabzonsporu bırakıp fenerbahçeli olmuştum ama bu sene başakşehiri destekliyorum. Vatansever tüm trabzonluları da bu yola davet ediyorum
TC61TR 3 yıl önce
Kupamızın şikeyle çaldırılmasına göz yumanda geri iadesini engelleyende aynı şahıstır.Buna destek verenler Trabzonspor u ağzına almasın fb yi Başakşehir i tutsun.Adam olanın kim olursa olsun hırsız la işi olmamalı.Vekilimiz haklı.
Zulkarneyn 3 yıl önce
Bu ülkede vatanını seven trabzonsporlu olur,akp sporlu değil, tüm partileri topla beşle çarp bizim yarımız olamaz, içimizdeki hainler olmazsa
ZEKERİYA. 3 yıl önce
ŞU RİZENİN TARAFTARI BİR TUHAF,SİYASİSİ BİR TUHAF,MESUT ASKERİ YIĞDI TRABZONA FB MAÇINI ALDIRIP ŞAMPİYON FB,,BU GELDİ KUPA FB NİN MÜZESİNDE,ANLAYAN VARSA BANA DA BİR ŞEY ANLATSIN.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@