TFF'de deprem! Yöneticinin üyeliği düşürüldü

Türkiye Futbol Federasyonu, Arif Koşar'ın yönetim kurulu üyeliğinin düşürüldüğünü duyurdu.

Spor 05.08.2017, 22:43 05.08.2017, 23:38
TFF'de deprem! Yöneticinin üyeliği düşürüldü

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi Arif Koşar'ın, üyeliği düşürüldü.


TFF'den yapılan açıklamada, "TFF Yönetim Kurulu üyelerinin taşıması gereken şartlar TFF Statüsü'nün 33(5) maddesinde sayılmış olup, Arif Koşar aynı maddenin (d) bendinde sayılan koşulu yitirdiğinden Yönetim Kurulu üyeliği, 4 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararla düşürülmüştür." denildi.

Açıklamada ayrıca, Arif Koşar hakkında Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 28.09.2016 tarih, 2014/378 E. ve 2016/294 sayılı kararının Yargıtay tarafından onandığı ve bu sebeple kararın kesinleştiğinin ilgili mahkeme tarafından TFF'ye bildirildiği ifade edildi. 


TFF'de deprem! Yöneticinin üyeliği düşürüldü


MADDEDE NE DİYOR?

TFF Statüsü'nün 33/5 maddesinin d bendinde belirtilen söz konusu madde şu şekilde: "Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa dahi, kasten işlenen bir suçtan dolayı iki (2) yıldan fazla süreyle hapis cezasına veya Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, 20/42 edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak"

TFF'de deprem! Yöneticinin üyeliği düşürüldü

İSMİ BUGÜN LİSTEDEN ÇIKARTILMIŞTI

Manisa’da yaklaşık 11 yıl önce şehrin önde gelen siyasetçi ve işadamları tarafından kurulan Manisa Ortak Girişim Grubu’nun satın aldığı Sümerbank arazisinin ihalesinde yaşanan usulsüzlük iddiası nedeniyle 5 iş adamı hakkında tutuklama kararı verildiği belirtilirken, Arif Koşar'ın da bu isimlerden biri olduğu öğrenildi. TFF'nin Koşar'ı bu nedenle listeden çıkardığı bildirildi.

Manisa’da yaklaşık 11 yıl önce şehrin önde gelen siyasetçi ve işadamları tarafından kurulan Manisa Ortak Girişim Grubu’nun satın aldığı Sümerbank arazisinin ihalesinde yaşanan usulsüzlük iddiası nedeniyle, Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 

Yargılama sonunda 4 yıl 2’şer ay hapis cezası ve toplam 77 milyon 83 bin 320 lira cezaya çarptırılan 6 sanık, temyiz için davayı Yargıtay’a taşıdı. Dosyayı inceleyen Yargıtay, yerel mahkemenin kararını onadı. Kararın kesinleşmesinin ardından sanıklar hakkında 24 Temmuz 2017 tarihinde tutuklama sürecini başlatıldı.

Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutuklama kararı ellerine ulaştıktan sonra savcılığa teslim olan dönemin AK Partili Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar, işadamları Hüseyin Akdede, Hakkı Bayraktar, Cemal İzci ve Erdinç Yumrukaya cezaevine gönderildi. Hakkında tutuklama kararı olan diğer işadamı Arif Koşar’ın ise yakınlarına yarın teslim olacağını söylediği öğrenildi.

Haklarında 4 yıl 2’şer ay hapis cezası bulunan 6 kişinin, geçen yıl çıkarılan 671 Sayılı Kanun Hükümde Kararname ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a eklenen geçici maddeden yararlandıkları için infaz edilmesi gereken cezaları 2 yıl 1 aya düşürüldü. Sanıkların 1 ay cezaevinde kaldıktan sonra, geriye kalan 2 yıllarını denetimli serbestlikle geçirecekleri belirtildi.


OLAYIN GEÇMİŞİ

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 2005’te düzenlediği ihaleyle Manisa Ortak Girişim Grubu’na 2.5 milyon TL sosyal güvenlik prim borcu ve 3 milyon 571 bin dolar karşılığı sattığı, Sümerbank’a ait Manisa Pamuklu Mensucat A.Ş.’nin arazisinin bir bölümü, imar değişikliği sonrası 25 milyon Euro bedelle Hollandalı bir firmaya satılmıştı. Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun konuyla ilgili raporu sonrası Özelleştirme Yüksek Kurulu ihaleyi iptal etmiş ve tapu iptal davası açmıştı. Manisa Ortak Girişimi’nin ihalenin iptaline yaptığı itiraz ise Danıştay 13’üncü Dairesi’nce reddedilmiş, karar Dava Daireleri Kurulu’nca Mart 2013’te onanmıştı.


 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@