alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Süper Lig'e La Liga modeli! Kritik toplantı bugün...

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Merkez Hakem Kurulu (MHK) ve Kulüpler Birliği, Riva'daki merkezde toplanıyor. Hakemlik atamalarından, kurulların seçimine kadar birçok kritik konuda sistem değişikliğinin konuşulacağı toplantı saat 15.00'te başlayacak. İşte 3 maddede yapılması istenen o değişiklikler.

Spor 20.10.2021, 08:14
Süper Lig'e La Liga modeli! Kritik toplantı bugün...

Hakem tartışmaları her hafta gündemi meşgul ederken, Kulüpler Birliği de köklü bir değişim için düğmeye bastı. Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Başkan Yardımcısı Ali Koç, MHK çalıştayını yürüten Fatih Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma ve alt lig temsilcisi ile bugün saat 15.00'te Riva'da bir araya geliyor. Toplantıya TFF ve MHK yetkililerinin de katılması bekleniyor. Hakemlik müessesesinin köklü bir değişime gitmesi için yapılması gerekenler, uygulanacak yeni yol haritası ve eğitimlerle ilgili sistem değişikliğinin ön planda tutulacağı bir toplantı gerçekleştirilecek.

LA LİGA MODELİ GELİYOR

Kulüpler Birliği, özellikle İspanya'da uygulanan hakem atama modelinin Türkiye'de de kullanılması için yaptığı çalışmaları tamamlandı. İspanya'daki hakem atamalarında kullanılan yapay zeka modelini hazırlayan şirketle anlaşarak Türkiye'ye özel bir yazılım yaptırıldı. Hazırlanan program da bu toplantıda sunulacak. Yeni yazılımda; hakem atamaları, hakemlerin son iki yıldaki performansının not ortalaması ve hangi maçlarda nasıl performans ortaya koyduğunun detayları yer alacak

AKRABA İLİŞKİLERİ BİTİRİLECEK

İstenilen yeni hakemlik düzenlemesinde şeffaflık esas alınacak. Hakemlerin göreve ilk başladığı andan itibaren akraba ilişkileri, yeterlilikleri takip edilecek. Uygulama hayata geçerse hakem seçme kriterleri değiştirilecek. Ayrıca MHK'nin yapısı, İl Hakem Kurulları, Bölge Hakem Kurulları gibi organlarda da köklü değişim olacak.

HAKEM NOTLARI GİZLİ TUTULMAYACAK

Hakemlerin eğitim ve maaş gibi giderleri Kulüpler Birliği tarafından karşılanacak ve bu konuda Türkiye Futbol Federasyonu ile yetki paylaşımı yapılacak. Ayrıca hakemlerin maç performansları MHK'nin bünyesinde gizli olarak tutulmayacak ve o hafta kamuoyuna nedenleriyle birlikte açıklanacak.

METİN TOKAT BIRAKTI!

Türkiye Futbol Federasyonu, Metin Tokat'ın MHK üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, Tokat'ın istifası üzerine yeni bir atamayla Ferhat Gündoğdu'nun MHK üyesi olarak yeni görevine başlayacağı ifade edildi.

NTV


Yorumlar (4)
Ali KAYA 2 ay önce
Ali KOÇ' u merkez hakem kurulu başkanı yapın her şey düzelir.
Mr 2 ay önce
Şu hakemler rahat bırakılsa ve ayar çekerken kullanılmasa herşey daha iyi olacak. Örneğin gs lidere yakın olsa ve fb nin puana ihtiyacı olsaydı başka hakemler ile Ts yenilirdi bunu hep yaşattılar bize. Ben maçtan önce Ts un yenilmeyeceğini biliyordum
Remzi1461 2 ay önce
Trabzon bölgesi hakemlerinden Yasin kol bu sezon iki maç kendisine görev verildi.Çok başarılı ve adil maç yöneten bir hakem.Geçen yıl iki Trabzon bölgesi hakemleri klasman düşürüldü.Böyle bir hakem camiasında adalet beklemek mümkün değil..
Ali KAYA 2 ay önce
Bu lige LİLİGA modeli daha iyi uyar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@