Şikecilerde Umutlar yeniden yeşerdi

Uzun süredir Türkiye'nin gündemine oturan fakat türlü türlü oyunlarla uzun süredir Trabzonspor'un hak ettiği kupasını elde edemediği futbolda şike davasında şimdi de "mahkemeler tartışılır hale geldi" başvurusu.Türkiye'nin gündemine oturan yeniden yargıla

Spor 07.01.2014, 09:39
Şikecilerde Umutlar yeniden yeşerdi

Uzun süredir Türkiye'nin gündemine oturan fakat türlü türlü oyunlarla uzun süredir Trabzonspor'un hak ettiği kupasını elde edemediği futbolda şike davasında şimdi de "mahkemeler tartışılır hale geldi" başvurusu.

Türkiye'nin gündemine oturan yeniden yargılanma şikecilerde de yeni umutların yeşermelerine neden oldu.

Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı Kanun değişikliği çalışmasına dün başlarken bu hafta içerisinde meclisten geçmesi beklenen yasa, yargıtay'dan bugün yarın geçmesi ihtimali olan Şike kararında da Fenerbahçe'de yeni umutlar oluşturdu.

Hukukun Üstünlüğü değil Üstünlerin Hukukunun tescillendiği şu günlerde yaşanan bu gelişmeler Fenerbahçe'de de sıcak saatler yaşanmasına neden oldu.

habertürk'den Meriç Müldür'ün haberine göre:

Yeniden yargılama konusu Fenerbahçe'de sıcak saatler yaşanmasına neden oluyor ve umut verici gelişmeler olarak değerlendiriliyor. Yasa değişikliğinin gündeme gelmesi üzerine Fenerbahçe Kulübü dün Yargıtay'a başvurdu. Avukat Köksal Bayraktar'ın Yargıtay'a sunduğu dilekçede; gündemdeki yasa değişikliğinin şike davasını doğrudan etkileyeceği, alelacele karar verilmesinin çok yanlış olacağı belirtildi, "Yargıtay kanun değişikliğini beklemeden karar vermemelidir. Lehimize olsa dahi vermemelidir" denildi.

'MAHKEMELERİN KARARLARI TARTIŞILIR HALE GELMİŞTİR'
Köksal Bayraktar son gelişmeler ve Yargıtay'a yapılan başvuru hakkında şunları söyledi:

"Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki ceza muhakemesi kanununun 250. Maddesi uyarınca görevli ve yetkili mahkemeler 05.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6352 Sayılı Kanun ile kaldırılmış, ancak geçici 2. Madde uyarınca özel yetkili mahkemeler mevcut işlerine, yani davalarına bakmaya devam etmişlerdir. Başka bir deyişle kanun koyucu özel yetkili mahkemelerin hukuka aykırı nitelikteki mahkemeler olduğunu tespit etmiş ancak işleyiş içerisinde zamanla ortadan kalkmalarına karar vermiştir. Ancak bu ortadan kalkma süreci sancılı olmuş, mahkemelerin yargılama usulleri bu süreci beklenemez kılmıştır. Bugün artık mahkemelerin yargılama usulleri ve vermiş olduğu kararlar herkes tarafından tartışılır hale gelmiştir. Şike Davası olarak bilinen dava da işte bu özel yetkili mahkemelerden birinde görülmüştür. Kısa zaman içerisinde gerçekleşmesini beklediğimiz kanun değişikliği ile bu mahkemeler tamamen kaldırılacaktır. Dolayısıyla Yargıtay, hükmü veren mahkemelerin görevsiz olması nedeniyle kararı usulden bozmalıdır. Bu bozma neticesinde 6222 Sayılı Kanunda belirtilen Spor İhtisas Mahkemeleri'nde yeni bir yargılamaya başlanmalıdır. Esasen bu husus yargılamanın her aşamasında tarafımızca dile getirilmiştir. Çünkü 6222 Sayılı Kanun sporun ayrı bir ihtisas olduğunu ve buna ilişkin kararların Spor İhtisas Mahkemeleri'nce verilmesi gerektiğini açıkça düzenlemiştir. Ancak tüm taleplerimiz o gün de özel yetkili mahkemelerce reddedilmiştir."

'TUTUKLU YOK ZAMAN AŞIMI SÖZ KONUSU DEĞİL'
"Yargıtay kanun değişikliğini beklemeden karar vermemelidir. Lehimize olsa dahi vermemelidir. Çünkü kanun değiştiği anda verilen karar yeniden ele alınmak durumundadır. İktidar partisinden muhalefet partisine kadar herkes kanun değişikliği konusunda hemfikirken alelacele bir karar vermek yargı sistemini başka tartışmaların içine çekecektir. Yargıtay gündemdeki değişikliği makul bir süre beklemeli ve daha sonra karar vermelidir. En doğrusu budur. Bu hususta bugün Yargıtay'a kanun değişikliğinin beklenmesi hususunda bir dilekçe verdik. Kaldı ki, dosya kapsamında tutuklu bulunmamaktadır, zaman aşımı söz konusu değildir. Hal böyleyken, gündemde davayı doğrudan etkileyecek bir değişiklik varken alelacele karar vermek çok yanlış olur. Ayrıca, 6222 Sayılı Kanun'un 11. Maddesi'nin Anayasa'ya aykırı olduğuna ilişkin talebimiz vardır. Bu talebimiz Yargıtay'ca değerlendirilmelidir."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (10)
murat toygar 8 yıl önce
Kupa nın Başbakan da olduğunu herkes biliyor. Türkiye de haklarımızı aramaya devam etmekle birlikte, artık TFF kapılarını aşındırmanın da bir anlamı yok. İHO nun derhal UEFA ve FIFA nezdinde başvuruları yapması gereklidir. Hak ve Adalet olmadığı bir yerde oynanan lig değil ancak orta oyunudur. Bu orta oyununun figüranı olmaktansa sine i Trabzon a dönmek evladır.
Selami DARUGA 8 yıl önce
Pislikler ne yaparlarsa yapsın örtülemez kokusu bir yerlerden çıkar, birilerini kurtarmak adına yapılan pazarlıklar atılan geri adımlar biryerlerden geri döner yeniden yargılanınca ne olacak suç varsa yine aynı karar çıkmayacakmı önceki yargılayan hakimler hukukçu değilmi bunlar sadece zaman kazandırma ve gündem değiştirme hareketleridir.
ismail baycan 8 yıl önce
ilk defa şike olayında bu kadar umutsuz kalıyorum,çünkü bunların ulaşamadığı o pis burunlarını sokmadığı yer yok gibi görünüyor.her türlü haklı çıkmayı başarıyorlar ,kanun değiştirip içerden çıkıyor kanun değiştirip yeniden yargılama yolu açarak temizlenme adına ilk adımı atıyorlar. ben artık ülkemi yönetenlerin adalatinden emin değilim.bu ülkede olması imkansız ne varsa oluyor.sırf bu şikecileri kurtarma adına hak ve adaletten uzaklaşanları Allah'a havale etmek bundan sonrasını ondan beklemek den başka yapacak hiç bir şeyimiz malesef kalmadı..ama Allah'ın azabından korkun diyorum.yeterince rencide ettiniz bizi Allah 'da sizi bildiği gibi etsin...
erdem aksoy 8 yıl önce
yeniden yargılanma olsa ne olacakki.cezayı veren mahkemeyi yine fesh edecekler nasılsa anayasamız yap boz pazılına döndü.Tayyipin ülkesinde her şey olur durmak yok yolmaya devam.
muzaffer bıyık 8 yıl önce
Trabzon kenti siyasilerin oynadığı bu oyuna sessiz kalmamalı, 2011 teknik direktörü Şenol GÜNEŞ Trabzondan Bağımsız Belediye Başkan Adayı olsun ve bütün Trabzonspor sevdalıları siyasilere tepki olarak Şenol GÜNEŞ'i Belediye Başkanı yapsın... herkese KAPAK olur.....?? Yazılı ve İnternet Trabzon medyası bu oluşama öncülük edebilir....ne dersiniz???
adil türk 8 yıl önce
Adaletle bukadar çok oynarsanız Güven ve Bağlılık kaybolur.

Buda devlete olan güveni sarstığı için her türlü suç mubah hale gelir.
Hüseyin Karagöz 8 yıl önce
AKP bu pisliklerin üstünü örtmeye başlamıştır...Özelliikle 17 Aralık yolsuzluğu Recep Tayyip'in oğluna dokununca AKP düğmeye basmıştır...Öyle ki PKK açılımı Anayasa değişikliği için Türkiyenin parçalama projesi dahilinde Türk Ordusuna yapılan ve AKPye muhalif bir takım kişilerin tutuklandığı sözde darbe ve terör örgütü davalarını yeniden yargılayın bir nevi sözde yargılayıp serbest bırakın noktasına geldiler...Halbuki kumpası birlikte kurmuşlardı Türk Ordusuna şimdi...İş Bilal oğlana uzanınca zaten üstünü örtükleri şikenin verilmiş mahkeme kararını kaldıracaklar....Kısaca Türk Ordusundan sonra bir kumpasta Trabzonspora kurulmuş...AKPnin yaptığı yolsuzluğu Fenerbahçe futbolda yapmıştır...
ismail markaloğlu 8 yıl önce
Şimdi Cem UZAN,A.Öcalan,KCK lılar,Marjinal sol örgütler ve tüm tutuklu ve yargılananlar bizede kumpas var bizde yeniden yargılanmak istiyoruz derse ne olacak bu başbakanın Trabzona hiçmi faydası dokunmaz dokunmazda biz Trabzonlular neden peşinden hala gideriz bunu anlamış değilim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@