7m

7m

hyundai

"Lige başladıktan sonra lider Trabzonspor'da birinde koronavirüs çıkarsa ne olacak?"

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Mehmet Ceyhan, Süper Lig'in oynatılma kararını eleştirdi.

Spor 08.05.2020, 23:01 08.05.2020, 23:40
"Lige başladıktan sonra lider Trabzonspor'da birinde koronavirüs çıkarsa ne olacak?"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, 'şimdilik' diyerek, şerh düşse de 12 Haziran'da Süper Lig başta olmak üzere liglerin deplasmanlı ve seyircisiz olarak başlatılacağını açıkladı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Mehmet Ceyhan konuyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Ceyhan, olası bir durumdan örnek vererek   "1. sırada Trabzonspor var. İkinci hafta Trabzonspor'da bir malzemecinin veya teknik ekipten birinin testi pozitif çıktı. Ve Trabzon'u 2 hafta karantinaya aldınız. Ne olacak o zaman? Adamlar şampiyonluğu mu kaybedecek? 2 hafta maç yaptırmazsan ne olacak? Bitmez ki o lig" ifadelerini kullandı.

500 BİN İNSAN ETKİLENİR

Böyle bir riskin nasıl alınabildiğini anlamadığını söyleyen Ceyhan  "Bu kadar geniş çaplı organizasyonu yönetme mümkün değil. Bunun sorumluluğunu bence son derece yanlış. Şimdi restorontlara ve berberlere "Gelin açın" diyor muyuz? Direkt Sağlık Bakanlığı karar veriyor. Bir berberin açılmasıyla spor müsabakası arasında riskin yüksekliği açısından çok büyük fark var. Ben, Süper Lig'de Avrupa kupalarına katılma şansı olan takımlardan bir çizgi çekilip bir lig oynatılacağını düşünüyordum. Aa bir baktım bölgesel ligler (amatör) deplasmanlı şekilde oynatılacak. Kabaca bir hesap yapılırsa neredeyse 500 bin insanı ilgilendiren bir organizasyon haline getiriliyor. Almanlara bakıyorlar mı...  Şimdi onların  bütün takımları özel uçaklarla seyahat edebilir. Bu olanakları var. Bizim 2., 3. Lig ekipleri uçak tutabilir mi? Hele uçaklar ve otobüsler, o takım dışında insanlar da biniyorsa en riskli yerlerdir." dedi.

BAKAN KOCA'NIN SÖZLERİ...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın konuyla ilgili açıklamasını değerlendiren Ceyhan  "Sağlık Bakanı'nın açıklamasından şunu anlıyorum: Futbolun başlamasını uygun bulmuyorum. Ama karşılığında "Ya siz uygun bulmuyorsunuz ama biz bunu yapmak zorundayız" diye bir cevap gelince o zaman da "Al sorumluluğu kendin yap o zaman" deniliyor. Bakın bir berber dükkânına kaç kişi gider? En fazla 3-4 kişi... Hatta randevulu sistemle birer kişi gider tıraş olur. Devlet, berber için bile kılı kırk yarıp karar verirken, toplumda en az 500 bin kişiyi birebir ilgilendiren bir olayda  "Ben karışmam" demez yani.Bugün NBA yönetimi "Ben ligi başlatıyorum" diyebilir mi, mümkün mü öyle bir şey? " ifadelerini kullandı.

KORKUNÇ BİR YOL

TFF Başkanı Nihat Özdemir'in kendilerinin sağlık kurulu olduğunu söylediğini hatırlatan Ceyhan " Şimdi federasyonun sağlık kurulu, ağırlıklı olarak ortopedist ve sporcu sağlığı uzmanlarından oluşur. Ben 40 senedir ortopedi hastasığı bakmadığım gibi onlar da salgın hastalıklarla ilgili bir yazı bile okumamışlardır. Onların kararına bırakmak çok daha korkunç bir yol olur. Kesin ligi oynatacağız diyorlarsa o zaman TFF'nin en kısa sürede pandemiyle ilgili bilgi ve tecrübesi olan bir 'Bilim Kurulu' kurmalı. Çünkü Sağlık Bakanı futbol için "Biz karışmıyoruz" dedi. Yani Nihat Bey, "Biz Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'na sorduktan sonra" dedikten sonra bile bakan "Hayır, biz karışmıyoruz" dedi. Bir defa, TFF ile bakanlık arasında bağlantı kopmuş görünüyor." dedi.

PROTOKOL UYGULANAMAZ

Futbola Dönüş Protokolünün uygulanamaz olduğunun altını çizen Prof. Dr Ceyhan " Tercüme kokan bir protokol.  Muhtemelen bir ülkenin hazırladığı rehberi tercüme etmişler. Bu protokolün uygulanması mümkün değil. Siz daha iyi biliyorsunuzdur, amatör takımların bir soyunma odası bile yok çoğu yerde. Bakın bu riski TFF nasıl alıyor anlamak zor. Bu salgının yayılmasında en büyük etken uçaklar ve havaalanları oldu. Bu kadar ülkeye hızla yayılmasının en büyük nedeni buydu. Kaç takımın uçak kullanabileceği bir yana, uçak kullanılsa bile o uçak 1 saat önce bir başka seferden gelmiş olacak. Onun virüs dezenfeksiyonunu yapabilmeniz için saatlerce uğraşmanız lazım. Hadi büyük kulüpler özel uçakla gitti... Peki diğerleri, alt ligler? Bakın bu öyle yoğun bir temas ki... Futbolcular sadece maç sırasında karşı karşıya gelip temas etmiyor. Bu insanlar kamplarda kalıyor, antrenman yapıyor, aynı yerde giyinip soyunuyorlar..." şeklinde konuştu.

TESTİ BİLMİYORLAR

Sürekli test yapılmasının da bir işe yaramayacağını belirten Prof Dr Ceyhan  " Testi de bilmiyorlar. Bakın testi başlangıçta; virüsü aldığınızın ilk 1 haftasında yaparsanız yüzde 63 pozitif çıkma şansı, ikinci hafta yüzde 50, üçüncü hafta yüzde 30'a düşüyor. O yüzden de o testlere güvenip de "Bak bunun testi negatif, sorun yok" demek mümkün değil. Test pozitif çıktığında hadi kişiyi alıyorsunuz izole ediyorsunuz ama negatif olduğunda da sorun yok diyemezsiniz." ifadelerini kullandı.

TRABZONSPOR'DA BİRİNİN TESTİ POZİTİF ÇIKSA NE OLACAK?

Prof Dr. Ceyhan 14 gün kuralına da dikkat çekerek  "Bakın Ankaragücü'nde bir futbolcunun testi pozitif çıktı. Bugün bizim uygulamamıza o göre takım, malzemecisi dahil 14 gün karantinaya alınması lazım. Düşünün Süper Lig'e başladınız. 1. sırada Trabzonspor var. İkinci hafta Trabzonspor'da bir malzemecinin veya teknik ekipten birinin testi pozitif çıktı. Ve Trabzon'u 2 hafta karantinaya aldınız. Ne olacak o zaman? Adamlar şampiyonluğu mu kaybedecek? 2 hafta maç yaptırmazsan ne olacak? Bitmez ki o lig..." dedi.

Ajansspor


Yorumlar (9)
BenDeniz 2 yıl önce
Valla Hocam teşekkürler! sizin gibi konuşabilen bilim insanlarına ihtiyaç var bu ülkede.
Görünen köy. 2 yıl önce
Öyle seziyorum ki İngilizlerin önce benimsediği sonra vazgeçtiği sürü bağışıklığı sistemine doğru futbolumuzun istenmeden de olsa sürüklenmek iştenildiğidir. Şu ana kadar sağlıklı bir şekilde getirilen süreç sırf ekonomik nedenle ilişkilendirilerek heba edilmek istendiği çok açık değil mi? Medyada atıp tutan futbolun içinde olan yöneticiler, hocalar, yazarları, hakemler çıkıp açık bir şekilde işin uzmanı sağlık bilim adamları gibi fikirlerini paylaşsın lütfen! Öngörülmeyen nedenlerle liglerin tekrar tatil olması durumunda hangi kararlar sizi memnun edecektir. Bir kaatim de TFF yi samimi görmediğimdir.Temaslı oyunun en başında futbolcuları ve ailelerini şu sıralar tedirgin oldukları çok belli. Önce insan hayatı gözeterek belirlenen takvimin ötelenmesi veya tescilin yapılması daha gerçekçi görünüyor. Şükürler olsun ki bu günkü durumlara gelmemizde hayatları pahasına emeği geçen önce sağlık çalışanlarının ve diğer görevlilerin emeklerine zeval gelmesin.
Hasan 2 yıl önce
Mesele o. Lig başlar bir kulüpte bir futbolcu, malzemeci , masör birinde virüs çıkar, o arada apar topar lig liderini Ümit Öztürk, Halis, Arda biriyle değiştirirler. "Üzgünüz virüs çıktığı için ligi tescil edeceğiz " derler. Olur, biter. TFF yönetimi şike sezonun bire bir aynısı. Bu senede engellenirsek kendi açımdan ligtv'yi iptal edeceğim. Futbolu da boz dolabına atacağım. Berberlerin randevü ile müşteri kabul edeceği yerde baştan ayağa temaslı olan futbol oynanacak. Niyetleri kirli
Hasan 2 yıl önce
Tuhaf olan ne biliyor musunuz?
Cami yasak futbol serbest. Corona yoksa açın camileri millet cumaya gitsin. Corona varsa tekme, tokat, salya sümük oynanan futbol nasıl oynanacak. Asıl kaygımız ligin oynanması değil, ortamın asla fytbol ortamı olmamasıdır.
kbirinci 2 yıl önce
Hoca bence olaya analitik bakmıyor, bir berber ile bir ligi karşılaştırıyor, kaç berber ve kuaför var haberi yok, bir maç bir mal pazarı etkisi yapmaz, pazarlar açılmasın demiyor, bir alışveriş merkezi on maç etkisi yapar, onlara hoca evet diyor, bence çelişki içinde..
Baba 2 yıl önce
Hocam çok dogru soyluyorsunuz. .böyle bir risk alınmamalıdır. ..Lig iptal edilmeli
devran 2 yıl önce
anlamadigim birsey var bizim baskan ciki nasil aciklama yapiyor biz haziriz diye böyle sacmalik olurmu nasil hazirsin nerden biliyon diger takimlar hazir degil ama sen lidersin unutma bütün avantaj senin elinde lig tescil olursa ve bu adamlar oyun besinde düsün baskan iki hafta sonra sen liderligi kaptirdin ve birinde hastalik bulasti ve dedilerki riskli lig iptal al sana haziriz liderlik gitti ve herseyi kaybettin bumu yani sen nasil öyle bir aciklama yapiyon kimse sorumlulugu alamazken sen kendi sansini neden tepiyon birak oynanmasin seni becbur birince veya sampiyonlar ligine yollayacaklar anlamiyom sen nasil sesin cikmiyor demiyon ya basladimi sonuna kadar yok iki hafta sonra hastalik bulasti oynanmaz yok olmaz liderligi alir baskasi ve sen bu tuzaga düsmüs olursun
Dede 2 yıl önce
para yuzunden saglık gıdecek
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@