banner441

Bankalarda EFT ve Havale ücreti indiriliyor mu?

Öztekin, tüketicinin şikayetine 15 gün içinde cevap vermeyen bankaya da ceza vereceklerini açıkladı. Tüketicinin şikayet ettiği ücret ve komisyonlar makul düzeye iniyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, bankacılık sek

Spor 13.12.2013, 08:44
Bankalarda EFT ve Havale ücreti indiriliyor mu?

Öztekin, tüketicinin şikayetine 15 gün içinde cevap vermeyen bankaya da ceza vereceklerini açıkladı.

 Tüketicinin şikayet ettiği ücret ve komisyonlar makul düzeye iniyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, bankacılık sektörünün ücret ve komisyon kalemlerinde iptallerin olacağını belirterek bazı masrafların alınmasını istemediklerini söyledi.

Bankaların BDDK'nın da uyarısıyla 'yanlış almayalım' dedikleri kalemlerin olduğunu ifade eden Öztekin, havale ve EFT ücretlerinin makul olmasını isteyeceklerini söyledi. Mukim Öztekin "Şu kadar olsun da demeyeceğiz. Bunların standartlarını koyacağız" dedi. Bankaların vazgeçecekleri ücretler arasında hesap işletim ve ipotek fek ücreti gibi komisyonlar yer alıyor.

E-ŞİKAYET SİSTEMİ YOLDA

 Konuya ilişkin kurulan Bilgi Edinme Dairesi'nin Finansal Tüketici Dairesi olarak isim değiştireceğini belirten Öztekin, internetten e-şikayet yazılım sistemi kurulacağını açıkladı. Çağrı merkezi hizmeti de alınacağını ifade eden Öztekin "İnternet imkanı olmayan Türkiye'nin neresinde olursa olsun şikayetini telefonla yapabilecek. Anında bankaya düşecek şikayet. Bankalara diyeceğiz ki, şikayeti 15 günde sonuçlandıracaksınız. Sonuçlandırmadığı taktirde otomatik olarak suçlu kabul edilecek" diye konuştu. Aleyhte bir karar çıkması halinde konunun hakem heyetine gideceğini dile getiren Öztekin "Heyet müşteriyi haklı bulursa bedeli olacak. Müşteriye alınan bedelin iadesi yapılacak. Yapılmazsa bizim idari yaptırımlarımız olacak" uyarısı yaptı.

 

Bireysel kredilere yönelik düzenlemelere değinen Öztekin, piyasanın bu alanda regüle edildiğini söyledi. Bireysel kredilerde daralma beklediklerini aktaran Öztekin "Arzumuz bireysel kredileri aşağı çekmek. Buradan artan kaynağı KOBİ'lere aktarmak" dedi. Öztekin bireysel kredilerin geri dönmeme oranının yüzde 3'ün biraz üzerinde olduğunu dile getirdi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@