Aziz Yıldırım sadece şike yapmamış

Başsavcılık, Roketsan davasından beraat eden Yıldırım’ın 8 yıl hapisle cezalandırılmasını talep etti.Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım için TSK’ya ait gizli bilgileri temin etmekten yeni tebliğname hazırlandı.Yargıtay Başsavcılığı, Yıldırım’ın

Aziz Yıldırım sadece şike yapmamış

Başsavcılık, Roketsan davasından beraat eden Yıldırım’ın 8 yıl hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım için TSK’ya ait gizli bilgileri temin etmekten yeni tebliğname hazırlandı.

Yargıtay Başsavcılığı, Yıldırım’ın yabancı devletlere ve terör örgütlerine yarar sağlayacak bilgileri temin ettiğini bunun ise suç olduğunu belirterek, yerel mahkemenin verdiği beraat kararının bozulmasını istedi. Yıldırım, Roketsan’ın ürettiği gizli bir silahla ilgili belgeleri Suriyeli bir işadamına fakslamakla suçlanmıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesi’nin Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın geliştirdiği bazı projelere ilişkin gizli bilgi ve belgelerin temin edilmesine ilişkin davada verdiği kararın bozulmasını istedi. Başsavcılığın, Milli Savunma Bakanlığı ve bazı sanıkların temyiz başvurularına ilişkin hazırladığı tebliğnamede şöyle denildi:

DEVLETİN GÜVENLİĞİNE KARŞI

“Sanıklar Aziz Yıldırım, Atilla Özdemir, Kemal Atilla Şensoy ve Sezcan Yalkın ile haklarında mahkumiyet karar verilen diğer sanıklar Zafer Yoldaş ve Celalettin Erkal tarafından birlikte dayanışmalı olarak temin edildikleri, suça konu bilgi ve belgelerin yabancı devletlere ve terör örgütlerine yarar sağlayacak nitelikte olup 5237 sayılı TCK’nın 327.maddesinde öngörülen ‘Devletin güvenliği bakımından gizli kalması gereken bilgilerden olduğu’ anlaşılmakla, TCK’nın 327.maddesi kapsamında değerlendirme yapılması gerektiği halde, yazılı şekilde beraat kararı verilmesi yasaya aykırı bulunduğundan hükümlerin bozulması talep ve tebliğ olunur.”

8 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Başsavcılık, mahkemenin beraat ettirdiği Yıldırım ile birlikte dört sanığın TCK’nın 327.maddesi uyarınca 8 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması yönünde görüş bildirdi. Başsavcılık, yasaklanan bilgileri temin etmekten birer yıl 8’er ay hapis cezası alan 3 sanığın ise cezasında artırım istedi. Dosya Yargıtay 9.Ceza Dairesi’ne gönderildi.

SURİYELİ İŞADAMINA FAKSLADI

Sanıkların temin ettikleri gizli belgeler ise tebliğnamede şöyle yer aldı: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli birimlerine ait Kara Kuvvetleri Komutanlığı Orta Menzilli Modern Tanksavar (OMMTAS) ihtiyacı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 4x4 taktik Tekerlekli Zırhlı Muhabere Aracı Teknik Şartnamesi ve ihtiyaç dökümanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Temel Eğitim Uçağı Tedariki, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Proje Tanımlama Dokümanı, Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Proje Tanımlama Dokümanı, K/M Alçak İrtifa hava savunma Füze Sistemi, Proje tanımlama Dokümanı ve Karışık Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemlerine ilişkin bilgi ve belgeler.”

SUÇLAMALARI REDDETMİŞTİ

Aziz Yıldırım, Roketsan’ın ürettiği gizli bir silahla ilgili bilgileri Suriyeli bir işadamına fakslamakla suçlanmıştı. Yıldırım, Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sırasında verdiği ifadede, Suriyeli işadamının Türkiye’de imal edilen bir askeri mermi ile ilgilendiğini kendisine söylediğini, bunun üzerine o kişiyi sanıklardan Celalettin Erkal ile görüştürdüğünü söyledi. Yıldırım, Erkal’dan bir kısım bilgiyi faksla istediğini ancak suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

YARGITAY’DA İKİ DOSYA

Yıldırım’ın Şike davasına ilişkin dosyası Yargıtay 5.Ceza Dairesi’ne gönderilmiş eksikliklerin giderilmesi için dosya yeniden yerel mahkemeye gönderilmişti. Yıldırım, bu dava dosyasında da örgüt kurup yönetmek ve şike yapmaktan 6 yıl 3 ay hapis cezası almış ancak içeride kaldı süre göz önüne tutularak tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmıştı.
 

Ancak Bugün Star Gazetesi'nde yer alan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın TSK'ya ait bilgileri yabancı bir ülkeye temin etmekle suçlandığına yönelik bu haber Yargıtay tarafından yalanlandığı idda edildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakan sentürk - 4 yıl önce
ama ayakta duruyor..... neden acaba
Avatar
adil türk - 4 yıl önce
Acaba yurt dışından destekmi alıyor.Bu destek aldığı yer de çok güçlü bir güç olması lazım.

Devletin sırrını vermek vatan hainliğine girer.