vardallar

YSK'dan FLAŞ İstanbul kararları! İşte ilçelerde son durum

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin İstanbul'da Maltepe, Beyoğlu, Sancaktepe ve Çekmeköy'deki itirazları karara bağladı.

Siyaset 05.04.2019, 12:03 05.04.2019, 15:17
YSK'dan FLAŞ İstanbul kararları! İşte ilçelerde son durum

YSK, İstanbul İl Seçim Kurulu kararlarına yapılan itirazları görüşmek için dün gece toplandı. AK Parti'nin itirazı üzerine, Maltepe 2. İlçe Seçim Kurulunca tüm sandıklarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının tümünün sayılmasına karar veren YSK, AK Parti YSK temsilcisi Recep Özel'in bir başka başvurusu üzerine Maltepe 1. İlçe Seçim Kurulunca da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının tümünün sayılmasını kararlaştırdı. YSK, ayrıca MHP Maltepe İlçe Başkanı Mesut Kamburoğlu'nun yaptığı iki ayrı başvuruda, Maltepe 1 ve 2. İlçe Seçim Kurulunca Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin oy pusulalarının sayımına karar verdi.

BEYOĞLU'NDA GEÇERSİZ OYLAR SAYILACAK
Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu, geçersiz oyların yeniden sayım talebini reddetmiş, İstanbul İl Seçim Kurulu, 4 Nisan'da Beyoğlu İlçe Seçim Kurulunun bu kararını kaldırmıştı. CHP, İl Seçim Kurulu kararının durdurulması talebiyle YSK'ye başvurdu. YSK, Beyoğlu 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulunca tüm oyların sayımına fiilen başlanmış olması nedeniyle itirazı reddetti. Böylece Beyoğlu'ndaki geçersiz oylara ilişkin sayım işlemleri devam edecek.

SANCAKTEPE BAŞVURUSU REDDEDİLDİ

Sancaktepe seçim sonuçlarına yapılan itiraz üzerine Sancaktepe 1. İlçe Seçim Kurulu, sadece ilçe belediye başkanlığı seçimine ait oy pusulalarını yeniden saymıştı. AK Parti, Sancaktepe'deki Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisi üyeliğine ait oy pusulalarının da sayılması talebiyle YSK'ye başvurdu. Kurul, Sancaktepe 1. İlçe Seçim Kurulunun uygulamasında kanunsuzluk bulunmadığından talebi reddetti.

GEÇERSİZ OYLAR SAYILIYOR
Çekmeköy'de ise AK Parti'nin itirazı üzerine, geçerli ve geçersiz tüm oyların sayımına başlanmıştı. Ancak İlçe Seçim kurullarının itiraz üzerine karar vermesi için yasa gereği verilen süre dolmak üzere olduğundan yapılacak işlem hakkında Çekmeköy İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı YSK'ye görüş sordu. YSK, sayım döküm işlemlerinin aralıksız ve açık olarak gerçekleştirilmesine, sayım döküm işlemlerinin en kısa sürede tamamlanması için ilçe seçim kurulunca yeterli personelin görevlendirilmesine ve sayım döküm işlemlerinde adayların, siyasi parti temsilcilerinin ve müşahitlerin hazır bulunabileceğine karar verdi.

11 İLÇEDE SAYIM TAMAMLANDI
AK Parti ilçe teşkilatlarınca ilçe seçim kurullarına yapılan geçersiz oyların sayılması yönündeki itirazlar ve Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), geçersiz oyların yeniden sayımının durdurulması yönündeki İl Seçim Kurulu kararını kaldırmasının ardından ilçe seçim kurullarındaki sayım işlemleri devam ediyor. Beyoğlu, Maltepe, Çekmeköy, Tuzla, Ataşehir, Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Esenyurt, Üsküdar, Sultanbeyli ve Esenler'de itiraz edilen sandıklardaki geçersiz oyların sayımı sürerken, Adalar, Bakırköy, Bayrampaşa, Ümraniye, Fatih, Beykoz, Başakşehir, Sarıyer, Büyükçekmece, Eyüp ve Şile'de sayım tamamlandı. Çatalca, Silivri ve Kartal 1. Seçim Bölgesinde de itiraz edilen sandıklardaki tüm oyların sayımı da sona erdi.
 


Yorumlar (6)
Cabbar 3 yıl önce
Anlasildi.bu secimler akepe istanbulu alana kadar bitmeyecek.ee adamlar bakiyorki kac gün daha cuvallarin üstünde yatip hirsiz bekleyeceklerki.önünde sonunda akepe kazanana kadar sayaxagiz,olmadi bir daha yapariz secimleri canim.
ibraam 3 yıl önce
dünkü çocuk EKREM İMAMOĞLU yılların AKP sini, devletin ysk sını, yandaş medyasını, yalayanını yalakasını , kendi partisine oy vermeyen devlet yengesini,sandığa gömdü, hazımsızlık bundan..
DuRsUnTeMeL 3 yıl önce
Hukukun adaletin olmadığı bir ülkede bunları normal sayılır ysk’nın kararları kendiyle çelişiyor...Tek adama partili diktatöre bağlısınız diktatör ne derse o olur...Sadi Güveni orada tutan kimdir reis. Fetöcü de kendileri yetimin hakkını yiyende kendileri hırsızlık yapanda kendileri İstanbul’u aile şirketi gibi yöneten de kendileri bunların Allah’a inançları varsa Ekrem İmamoğlu hakkıyla seçimi almıştır demeleri gerekir. İşi yokuşa sürmenin hiçbir anlamı gerekçesi yoktur... Ekrem İMAMOĞLU seçilmiş Başkandır.
Ali Papa 3 yıl önce
YSK, bir partinin itirazlarının sadece % 99 unu kabul edip %1 ini kabul etmemekle, diğer partilerin itirazlarının %99 unu reddedip %1 ini kabul etmekle tarafsızlığını gösterdi. Bravo.
Sedat 3 yıl önce
Demokrasi amaç değil, bir trene binip istediğin durak da ineceğin bir araçtır demişti sizin reijj..
Demokrasiye inanmayanların bu ülkede siyaset yapma hakkı yoktur, akp anti demokratik bir partidir.. terbiyesizlik yapmaya devam ediyor..
İyiki cabbar değilim 3 yıl önce
Allah aşkına cabbar sen nerenle tv izliyorsun. Hırsızlığı ıspatlanan chp kabul ediyor suçunu da sen mi akıllısın. Sahtekarlık aciziyet mesleğiniz olmuş...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@