Hayat vekilime güzel !

Türk Parlamenterler Birliği’nin, milletvekillerinin özlük ve sosyal haklarıyla ilgili TBMM Başkanı Çiçek’e sunduğu yasa teklifine göre, parlamenterler görevleri bitse dahi Meclis üyelerine tanınan hakların tümünden faydalanabilecek, maaşları en az 16 bin

Siyaset 18.06.2012, 08:49
Hayat vekilime güzel !

Türk Parlamenterler Birliği’nin, milletvekillerinin özlük ve sosyal haklarıyla ilgili TBMM Başkanı Çiçek’e sunduğu yasa teklifine göre, parlamenterler görevleri bitse dahi Meclis üyelerine tanınan hakların tümünden faydalanabilecek, maaşları en az 16 bin lira olacak.

Milletvekilleri, özlük haklarıyla sosyal hakları için hazırladıkları yasa teklifinde, parlamenterlerin görevleri sona erse bile TBMM üyelerine tanınan tüm haklardan ömür boyu yararlanmalarını öngördü.

Türk Parlamenterler Birliği’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği kongresinin, 100 sayfalık çalışma raporunda, “Parlamenterlerin sosyal haklarıyla ilgili birliğimiz olağanüstü çabalar sarf etmiş ve sarf etmektedir.

Tüm özlük haklarını içeren kanun taslağı üzerinde TBMM’deki bütün grupların mutabakatı sağlanmıştır. Yasal prosedürün tamamlanması beklenmektedir” denildi.

VERGİ YOK

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e de verildiği belirtilen teklife göre, milletvekilleri, Yüksek Seçim Kurulu’nca sonuçların ilan edildiği anda özlük haklarını kazanacak. Milletvekili, Başbakanlık Müsteşarı’nın maaşı kadar ödenek, bunun yarısı kadar da yolluk alacak.

Müsteşarın gelir vergisine tabi olmayan kazancı, milletvekilleri için de vergiden muaf olacak. Bu durumda 2012 rakamına göre milletvekilinin maaşı 16 bin liradan az olmayacak. Emekli milletvekili de emekli Başbakanlık müsteşarlarıyla aynı emekli aylığını alacak.

Görevdeki milletvekilinin ölümü halinde Başbakanlık müsteşarı maaşının 12 katı (125 bin lira), emekli milletvekilinin ölümü halinde 6 katı ölüm yardımı yapılacak. Milletvekilleri, Başbakanlık müsteşarının yararlandığı sosyal haklar ile kamu kurumlarının sosyal tesis ve olanaklardan, “Bu kurumların en yüksek yöneticileri gibi” yararlanacak.

Eski milletvekili, Meclis Genel Kurulu ve parti grup toplantılarına girme hakları dışında, TBMM üyelerine tanınan bütün haklardan yararlanacak. TBMM Başkanı’nın katıldığı tüm törenlerde protokolün ilk 3 sırasında sadece vekiller olacak.

ÖZEL PASAPORT

Devlet memurlarına görevle ilgili verilen “hususi damgalı pasaport” eski milletvekillerine sürekli verilecek. Bu haktan eski milletvekillerinin eşleri ile evli olmayan ve iş sahibi olmayan çocukları da yararlanacak.

Milletvekillerine verilen silah ruhsatında süre sınırı olmayacak. Silah ruhsatları her türlü vergi ve harçtan muaf olacak.

Teklifle, eski milletvekilleri için defnedileceği ilde resmi cenaze töreni yapılması da yasal hüküm haline getiriliyor.

2 BİN KONUT

Raporda tutuklu vekillerle ilgili hiçbir ifade yer almazken, “Yenimahalle ve İncek 1’den sonra İncek 2 konut projesinde TOKİ ile yapılan işbirliği sonucunda 2 bine yakın üyemiz konut sahibi yapılmıştır” denildi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@