7m


7m

hyundai

Fındıktaki sorun Meclis'e taşındı

Pekşen Meclis'te fındığı gündeme getirdi

Siyaset 02.09.2016, 12:27 02.09.2016, 12:32
Fındıktaki sorun Meclis'e taşındı

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, son üç yıldır fındık ekim alanlarında beliren “külleme hastalığı”nı Meclis gündemine taşıdı.

Pekşen, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde “Son üç yıldır fındık ekim alanlarında beliren ‘külleme hastalığı’ nedeniyle, fındık üreticileri fındık üretiminde verimin düştüğünü ve kalitenin azaldığını belirtip, yardım talep etmektedirler. Üç yıl önce Bakanlığınız yetkililerinin yaptığı saha çalışmaları sonucunda kükürt, fluopyram, tebuconazole ve triadimenol maddelerin karışımıyla elde edilen ilaç kullanımı geçici olarak tavsiye edilmiştir. Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü bugün itibariyle halen külleme hastalığıyla mücadelenin önem arz ettiğini beyan etmektedir. Ancak geçen zamana rağmen alınan önlemlerin yetersiz olduğu anlaşılmaktadır.” dedi.

Pekşen, rekolte kaybına rağmen fındık fiyatlarının düşük olmasını eleştirerek, üreticilerin yanlış yönlendirilerek fındık fiyatlarının artışının engellendiğini belirterek, “Üretim ve ticaretinde dünya lideri olduğumuz fındıkla ilgili halen gereken tedbirlerinin alınmadığını” vurguladı. Pekşen “Rekolte konusunda büyük hayal kırıklığı yaşanmıştır. Tahminlerin çok çok altında bir rekolte gerçekleşmiştir. Gerçekleşen rekolteye bakıldığında fındık fiyatlarının bugünkü fiyatların en az iki katı seviyesine çıkacağı anlaşılmaktadır. Bu itibarla üreticilerin ürünlerini pazara götürmekte acele etmemelerini tavsiye ederim.” dedi.

Pekşen, yabancı ülkelere göre Türkiye’de dekar başına alınan ürün verimliliğinde azalma olduğunu belirterek “Türkiye’de dekar başına fındık üretimi Doğu Karadeniz Bölgesi’nde ortalama 76 kg/da, Batı Karadeniz Bölgesi’nden ortalama 111 kg/da iken, ABD’de 364 kg/da’dır. Ülkemizde fındık üretiminde verimlilik azalırken, fındık üreticisinin fındık tarımı ile ilişkileri koparılmakta, fındık doğal koşullarda üretime terk edilmektedir. Fındık üretiminde ve ticaretinde dünya lideri olan ülkemizde, fındık sektöründe katma değeri yüksek üretime geçilmesi, markalaşmaya yönelik planlama yapılması zorunludur.” diye açıklama yaptı.


Pekşen, fındıkta verimi azaltan külleme hastalığı ile ilgili verdiği soru önergesinde aşağıdaki soruları yöneltti:

1.    Külleme hastalığı konusunda DOKAP, TÜBİTAK, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü vb. kurumlar ile işbirliği çalışması yapılmıştır? Farklı kurumlarla işbirliği çalışmaları mevcut mudur ve neler yapılmaktadır?
2.    Bakanlığınız ilgili üniversiteleri fındıkta külleme hastalığıyla mücadele için az maliyetli ve etkin önleyici kimyasal ilaçlar bulma konusunda projeler ortaya koymasını teşvik edici maddi destek sağlamış mıdır, teşvikler yapmış mıdır?
3.    İl ve ilçelerdeki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri fındıkta külleme hastalığıyla mücadele için masa başında sözlü ve yazılı bilgilendirmeler dışında hangi somut çalışmaları yapmıştır? Fındık ekim alanlarında hangi uygulamaları yapmışlardır?
4.    Fındıkta külleme hastalığıyla mücadele yeterli düzeyde yapıldıysa hastalık neden halen görülmektedir?
5.    Fındıkta külleme hastalığıyla ne zaman acilen mücadele başlatılıp, gerekli önlemler ve tedbirler alınacaktır?


Yorumlar (4)
eksiksiniz 6 yıl önce
Sayın Milletvekilim, fındık ile ilgili çabanız için teşekkür ederim. Ancak bir konuyu kaçırıyorsunuz. Yıllar önce Fiskobirlik’i yöneten belli kişilerin adına yazılar yazan ve şu an Yomra’lı danışmanınız olan kişi nasıl bunu kaçırıyor anlamıyorum. Hem de iyi bir sosyalist ve emekçi hakkını savunduğu bilinen bu kişinin… Şu anda Fiskobirlik i yöneten ve aslında yıllardır Canikli ile kanka olmalarına rağmen meğerse kamuoyunu kandırdıkları ve aslında bilinçli kavga eder göründükleri anlaşılan ve Sakarya Kocaali eski ak parti ilçe başkanı olan şu an ki yönetim kurulu başkanı lütfi bayraktar ile CHP nin fiskobirlik teki en kıdemli adamı olan ve kendisini işten kovduğu halde sonra ne oldu nasıl olduysa yine dönüp işten atan şu an ki başkan lütfi bayraktar ile 4-5 yıldır Fiskobirlik i yöneten levent ağca nın el ele vererek 2012 de yapılan işçi kıyımının son halkasını şu anda uygulamaya koyduklarından haberiniz var mı? işçileri uzak yerlere tayin yoluyla ve sonra anlaşarak, kimine çek vererek,
eksiksiniz1 6 yıl önce
kimine taksitli ödeme teklif ederek son işçi kıyımını yaptığını biliyor musunuz? Yomra’da bile bir bayan işçiye yazı tebliğ edilmiş. Yıllardır tarım danışmanları ile atılan işçilerin boşluklarını doldurmaya ve işleri görmeye bir de onları kullanarak devletten destek alarak fiskobirlik kasasına koymaya çalışan bu ikili yöneticinin genel müdürünün de süper hoca efendi sevdalısı olduğunu biliyor musunuz? Öyle ya Hakyemez i fetö nün ek kralı dediğinize göre bunu da bilmeniz lazım. Fındık ile uğraşın sayın milletvekilim güzel de alan bazlı destek paraları ile örneğin Yomra’da, fındık üreticisinin ne yaptığını bir araştırın. Verim mi artmış, bahçe için mi para harcamış yoksa borçlarını mı ödemiş. Yani devlet hazinesinden çıkan milyonlarca liranın boş yere gittiği ortada iken bunu nasıl seyreder durursunuz. Yomra için bomba dosya hazırlıyorum diyen siz, milleti fetö cü diye sicilleyen siz ama ekonomik konulardan ve kurumlardan giden boş paraların hesabını yapamayan yine siz.
eksiksiniz2 6 yıl önce
Bu bir çelişki değil midir?. Yani devletin tarımsal yayın danışmanlık hizmeti ile istihdam edilen tarım danışmanları yoluyla verdiği desteklerin nereye gittiğini, bu kişilerin aslında kooperatiflerin asıl işlerini yapmaya zorlandıklarını, bahçeye gitmediklerini, kendilerine kayıtlı üreticilerin her ay değil belki de 6 ayda bir yüzünü görmelerine rağmen destek alan fiskobirlik ve benzeri kurumlara hesap sordunuz mu? Şimdi de fiskobirlik in en zor günlerinde çalışan hizmetlisini, alım personelini, büro personelini sokağa atarak nasılsa yarısının maliyetini devletten aldığım destekle görüyürom diyerek tamamen tarım danışmanlarıyla kooperatifleri yönetmeye çalışanlara hesap sormayı düşünmüyor musunuz? VAllahi CHE mezarından kalksa Siz i ve danışmanınızı devrimcilikten sınıfta bırakırdı. İsmail Kahraman a da siteminden dolayı üzülmediğini söylerdi. Atatürk ün kurdurduğu tarım satış kooperatilerinden 1938 doğumlu olan fiskobirlik 11 yıldır yoğun bakımda iken şimdi de tamamen
eksiksiniz3 6 yıl önce
Atatürk ün kurdurduğu tarım satış kooperatilerinden 1938 doğumlu olan fiskobirlik 11 yıldır yoğun bakımda iken şimdi de tamamen asıl personelinin yüzde doksanı da tasfiye edilmiş hale getirilmiş iken diğer yandan hem de Malatyalı bakanın memleketinin kurumu kayısıbirlik gibi kapılarını kapatacak hale gelmiş iken bari rahmetli partidaşınız mevlüt Çavuşoğlu kadar cesur ve hesap sorucu olarak kürsüye çıkın da bunu haber yaptırın bu sitelere. Yarın inanın siz e yani muhalefet başta olmak üzere ak parti dahil her parti yöneticisine fiskobirlik hesabını kahvede soran olacaktır. Yıllardır alan bazlı destek ile uyutulan fındık üreticisi parayı alıyor, oyu da veriyor ama beytül mal bu yükü ne kadar taşıyacak, bir sonu var, o zaman işte üretici önce iktidardan sonra muhalefetten hesap soracak. Uzun oldu yazım ama danışmanınıza talimat verirseniz onun 2005 den itibaren yazdığı yazıları tekrar okuyarak siz e hazırlayacağı bilgi notu belki gittiğiniz yanlış yoldan dönmenizi sağlayacaktır. UNUTMAYIN

Gelişmelerden Haberdar Olun

@