Ekrem İmamoğlu'dan Kanal İstanbul açıklaması: "İhanet değil cinayet"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul tartışmasına ilişkin yeni bir açıklama geldi. İmamoğlu, protokolünden tek taraflı vazgeçtiklerini açıkladığı Kanal istanbul projesi için, "ihanet değil cinayet" dedi.

Siyaset 25.12.2019, 10:01
Ekrem İmamoğlu'dan Kanal İstanbul açıklaması: "İhanet değil cinayet"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul konulu bir basın toplantısı düzenledi.

Sözlerine "Bu toplantının hiçbir siyasi amacı yoktur" diye başlayan İmamoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Bu ülkenin geleceğini riske atan bir durumla karşı karşıyayız. İBB olarak Kanal istanbul protokolünden çekildiğimizi ilan ettim. Kanal İstanbul ihanet değil cinayet projesi. 16 milyonun varlığına 82 milyonun güvenliğine yönelik bir felaket projesidir. Ne rant vaadedilmiş olsa da derhal vazgeçilmelidir.

"Kanal İstanbul projesi susuzluğa mahkum olmak demektir. 8 bin 500 yıldır varolan su kaynaklarını kaybedeceğiz. Devlet Su İşleri ve İSKİ raporları felaketin boyutlarını tek tek anlatıyor. Terkos Gölü'ne tuzlu su karışacak. Gölün ebediyen su kaynağı sıfatını yitirecek olması önemli bir ihtimaldir. Sazlıdere Barajı da tümüyle işlevsiz kalacak. Devlet Su İşleri raporunda çatlaklardan sızacak tuzlu suyun su kaynaklarına sızacağı belirtiliyor.  Kaybedilecek su kaynaklarının alternatifi de bulunmamaktadır. Geçirgen zeminden dolayı Terkos'a tuzlu su sızacağı kesin. Buradaki tek tehlike de susuzluk değil. Yeraltı sularını da kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız. Stratejik su kaynaklarını kaybedeceğiz karşılığındane alacağız. Su gitti sükse yapacağız. Kime? Onu da bilmiyoruz. Koca bir hiç alacağız.

Kanal İstanbul demek deprem riskini tetiklemek demektir. Cinayet demenin başka sebebi de deprem önlemi önceliği dururken can kayıpları kapıda beklerken bunu konuşmak bile cinayettir. Küçükçekmece gölünden fay hattı geçiyor. Merkezi hükümet bunu değiştirdiğini açıklayabilir! Kanal güzergahı boyunca yapılacak yapılaşma insanlarımız için risk taşıyor. Deprem bu bölgenin değiştirilmez gerçeği. 11 kilometreden Kuzey Anadolu Fay hattı, 30 kilometre öteden Çınarcık fay hattı geçiyor. İnşaatlarla ortaya çıkacak yüklemelerin depremin şiddetini artırabileceği belirtiliyor. Bilim insanları hepimizi ikaz ediyor. Ggöre göre felakete neden davetiye çıkarıyoruz. 

Kanal İstanbul İstanbul'un doğasını sonsuza kadar katletmek demektir. Hem de katrilyonlar harcayarak katletmek demektir. Milli ve stratejik su kaynaklarımızı kurutacaksınız. Çevreye ve eko sisteme zarar vereceksiniz. Kanalın etrafında dev gökdelenler var. Mecliste etrafında tek bir konut diyenler var. Bakan şimdi 500 bin kişilik bir akıllı şehirden bahsediyor. 50-60 katlı binaları çok güzel diye anlatıyorlar. Ticaret alanları lojistik alanlar gelecekmiş. Yine beton yine beton. 1 milyon 150 bin diyorlarsa siz onun altını 2 milyon ile çizin. ÇED raporunu hazırlatanlar bölgedeki yapılaşmadan hiç bahsetmiyorlar. Bölgede yapılaşma olmayacakmış gibi bir rapor hazırlanmış."


 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
Süper Star 2 yıl önce
Karadeniz denince akla Trabzon ,Trabzon denince Ekrem gelir.
Arkandayiz Başkanım.
Kanıni 2 yıl önce
Trabzon denince akla Of gelir. Zübük gelmez. Biz zübükleri sevmeyiz. Ne kadar kolpaçino varsa zübüğün peşinde. ????????????
Ulvi 2 yıl önce
Tek tek kelime kelime anlatti,sifir ego,sifir kibir....
Seni doğuran Anaya bu millet minnettardır.
Demokrat 2 yıl önce
Benzemez kimse sana ,tarzına kurban olayım......
Adaminnnnnnnnnnnnnn En dibiiiiiiiii nokta.
Yaylaci 2 yıl önce
Baskan sen nerden ciktin adamlar cildiracak!ne güzel oynuyordular gerci Anadolu kültürüne ait hiçbir özellik yok onlarda ama Senin horana girisin orkestra serini cok rahatsız etmiş .
Eski yol arkadaslarini bile hice sayan bu sef cok hiddetli .
Arkandayiz ya senin yasama ya seninle ölüme.
doğan yıldız 2 yıl önce
hemşerim seçimi kaybedenler yeni rantlar peşindeler.ülke ve çevre umurlarında değil.kanalın etrafını katarlılara satmışlar.neyin bedeliyse artık.her şey çok güzel olacak.çocuklarımız için.
calik yucel 2 yıl önce
Tek kelime ile mùkemmel: mantikli cesur ,dùrust vatanini ve vatandaslarini koruyan ,ve refah sevisisini yùkseltmeye bilimsel olarak katki vermeye calisan bir lider.;

Gelişmelerden Haberdar Olun

@