Başbakan'dan Hollanda'ya sert tepki

Başbakan Binali Yıldırım, "Hiçbir yönüyle bu bizim açımızdan kabul edilemez ve bunun mutlaka karşılığı en ağır şekilde verilecek" ifadelerini kullandı.

Siyaset 12.03.2017, 09:10
Başbakan'dan Hollanda'ya sert tepki
Başbakan Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğuna girişine izin verilmemesine sert tepki gösterdi. Kararı en kuvvetli şekilde protesto ettiklerini belirten Yıldırım, "Hollandalı muhataplarımıza bunun karşılığının en ağır şekilde verileceği ifade  edilmiştir. Türkiye’ye ve diplomatik dokunulmazlığı bulunan bakanlara karşı  yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir" ifadesini  kullandı. 

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada 16 Nisan halk oylaması  bilgilendirme çalışması amacıyla Almanya’ya giden Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın, buradaki çalışmalarının akabinde Hollanda’ya  geçtiğini, orada bulunan vatandaşlarla bir araya gelmeyi arzu ettiğini ancak  Hollanda polisinin Bakan Kaya'nın vatandaşlarla bir araya gelmesine izin  vermediğini anımsattı.

'SINIFTA KALDILAR'

"Böylece gün boyu kamuoyuna malum olan büyük bir diplomatik skandal  ortaya çıkmıştır." diyen Başbakan Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:   "Bu durum tarafımızca en kuvvetli şekilde protesto edilmiş, Hollandalı  muhataplarımıza bunun karşılığının en ağır şekilde verileceği ifade edilmiştir.  Çeşitli düzeylerde yapılan diplomatik temaslara rağmen makul bir çözüm  sağlanamamış olup bakanımız planladığı toplantıyı gerçekleştiremeyerek  Hollanda’dan ayrılmak durumunda kalmıştır. Her fırsatta demokrasiden, ifade  özgürlüğünden, insan haklarından bahseden sözde Avrupalı dostlarımız, bu olay  karşısında bir kez daha sınıfta kalmıştır.

Aziz milletimiz bilmelidir ki Türkiye’ye ve diplomatik dokunulmazlığı  bulunan bakanlara karşı yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık  verilecektir. Hollanda’da, Almanya’da, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın  sağduyu ile hareket etmelerini, tahriklere asla itibar etmemelerini istiyorum. Bu  aymazlıklara ve faşizan uygulamalara verilebilecek en güzel cevap, 16 Nisan’da  sandıkta olmalıdır. Bu ve buna benzer olaylar, bizim millet olarak birliğimizi ve  beraberliğimizi daha da güçlendirecek, gerçek dost ve düşmanlarımızı yakından  tanımaya vesile olacaktır. Siyasi parti başkanlarına yaşanan bu krizde göstermiş  oldukları milli duruştan dolayı AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak  teşekkür ediyorum."

'HOLLANDA'NIN İÇ SİYASETİNDEN KAYNAKLI BİR DURUM' 

Başbakan Binali Yıldırım, bir televizyon kanalında katıldığı yayında da yaşananların Hollanda'nın içi siyasetinden kayanklı bir durum olduğunu dile getirdiy  Başbakan Yıldırım, "Hollanda'nın iç siyaset sorunları olduğu  anlaşılıyor, ayın 14'ünde yapılacak seçimler var. Bu seçimler dolayısıyla bugün  yaşadığımız olay Hollanda'nın tamamen iç siyasetinden kaynaklanan bir durum  olduğunu düşünüyoruz ama şartlar ne olursa olsun hiçbir yönüyle bu bizim  açımızdan kabul edilemez ve bunun mutlaka karşılığı en ağır şekilde verilecek"  diye konuştu. Hollanda'yı protesto edenlere de çağrı yapan Yıldırım,   "Şu an için gerek Hollanda'da, gerek Türkiye'deki vatandaşlarımız,  maksat hasıl oldu, artık evlerine dönebilirler. Şu an için kriz çözülmüş  durumda." diyen Yıldırım, ancak bunun sonuçlarının olacağını ve gereken cevabın  verileceğini kaydetti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
ibrahim çevik 4 yıl önce
Hacı tamam adamlar aniti demokratik tavır içindeler, Ama 1934 yılında ölen Almanya elçisini tiren garından 15 dakika selam vererek Hitler uğulamış vedahi ülkeyi geçene kadar tüm istasyonlarda merasim bölükleri Büyük elçimizi selamlamıştı. Şimdi ne olduda o almanya bunları bize yapıyor. CHP tepki koyup oraya gitmiyor ancak siz hala salya sümük o kapılarda dolaşıyorsunuz. Türkiyenin dış politikadaki saygınlı bu hallere düştü
adnan 4 yıl önce
siz basbakan siniz dahane boyle gidin iyde gidiyorsun neden sistem degissin padisahlik olsunki gecmisteki padisahlar irz dusmani sapuk ve katil adamlardi yana agalik sistemi
turgay 4 yıl önce
Ne yapacaksınız mesela yeni sattığınız Petrol Ofis'ini geri mi alacaksınız .ING Bank'ımı kovacaksınız yoksa Phlips'i mi ? Bırakın bu palavraları senelerce van münit'in ekmeğini yediniz sonra da İsrail ile barışmak için Yahudi lobilerine milyonlarca dolar rüşvet ödediniz. Mavi Marmara'cıları bir günde satıp bana sordunuz giderken dediniz bu yüzden bırakın bu efelenmeleri kimse yemiyor artık.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@