banner372

Sıradışı insanlar Trabzon’u terketti

Erol Tuna ile röportajımdan sizin de bazı başlıklar çıkardığınızı düşünüyorum.

Çünkü epey bir dikkat çeken noktaya değindi.

Benim aklımda kalan, beynimi kemirenler var.

Hani şöyle karşıma geçse de ‘saatlerce tartışsak’ dediğim en az 5 tane var.

Detaycıyımdır ama detayda boğulmayı sevmem!

Bir kaçını tekrar ısıtmak için buraya bırakıyorum.

Çünkü kentin bitme noktasına gelen ekonomisine pansuman olması için sıcak kalması, soğumaması gerekir.Sıradışı insanlar Trabzon’u terketti

*

BU BİR

Erol Tuna Trabzon’a 50 milyon dolarlık turizm yatırımı yaptı.

Turizmde birinin fikrini alacaksanız, öncelik sırasına girer.

Röportajımızda, “Trabzon yöneticileri turizmcilerin fikirlerini önemsemiyor mu?” “Almıyor mu?” diye soru sordum “Hayır” dedi. 

İşte bu nedenle turizmde bu şehir bir arpa boyu yol alamaz. 

Nokta.

*

BU İKİ

“Trabzon’umuzu hak ettiği yere getirmemiz lazım! Trabzonlu girişimci üzerine düşeni yapmıştır. Eğer bunun altı doldurulmazsa Trabzon’da çöp oteller olur.” diyor.

Altını kimler dolduracak dersiniz?

Trabzon’u yönetenler.

Dolduruyorlar mı?

Evet ıvır zıvırla..

Şöyle kafanızı ellerinizin arasına alıp son 15 yılı düşünün..

En basiti bir konser!

Türkiye gündemine oturan, Dünyada ses getiren bir tane yapılabildi mi? 

Hayır.

*

BU ÜÇ

Devam edelim..

“Bir sanatçı burada canlı performansını yapabilmesi lazım. Tiyatro alanlarımız çok kısıtlı. Bir toplumda sanat olmaz ise kültür olmaz. Sanat ve kültürün olmadığı bir yerde ekonomi olmaz. Ekonomi çökmeye mahkumdur. Ekonomi sanatı ve sanatçıyı desteklemelidir. Bu bir birinden ayrılmaz. Uygarlık çağdaşlık diyorsak, bunları yapmalıyız. Sıra dışı insanları korumalı, sanatçıyı desteklemeliyiz. “

İşte buraya dikkat!

Peki Trabzon son 20 yılda ne yaptı?

Nerede sıradışı,

Nerede aykırı,

… İnsan var.

Kaybetti!

Yitirdi!

Yok etti!

Kenti terk ettirdi.

*

BU DÖRT

“Turist Trabzon havalimanına adım attığında şehre geldiğini hissetmelidir.”

Şu anda nasıl hissediyor dersiniz?

Burayı siz doldurun!

*

BU BEŞ

“Kış turizmiyle alakalı kayak mayak işleri deniyor ya, bunların hepsi palavra! Bunlar Trabzon’da olmaz! İşte Erzurum! Dünyanın en güzel kayak alanlarına sahip. Ben kayakçıyım aynı zamanda. Hiçbir ülkede yokturki havalimanından in 10 dakikada kayak merkezine git. Ama orası boş, Sarıkamış’a git tesisler boş. Hele biz şu elimizdekileri yapalım. Bakalım ki kış turizmine buna ihtiyaç var mı? Biz Ocak, Şubat, Mart ayında kongreleri buraya getirelim, festivalleri buraya getirelim,  yerleştirelim. Bak ki buna ihtiyacımız oluyor mu?”

Bu beşine bakıp iyi değerlendirip, karşımıza aynayı alıp, “Biz nerede hata ettik!” diye sormazsak, Erol Tuna’nın dediği, “Çöp otel” de olur, “Çöp kent” de olur!

PLAJ YAPILACAKMIŞ?

Başlık şu;

“Araklı’da 3 plaj yapımına başlandı!”

Birincisi plajlar eskiden doğal oluşurdu şimdi yapmaya başladık.

Nasıl yok etmişsek artık!

İkincisi eğer yapmaya başladınıysanız, içine tesis felan yapmayın, yolunu asfalt dökmeyin, betonala girişi olmasın olur mu?

Zahmet olacak size ama..

Hani kendinizi tutamıyorsunuz! biliyorum.

Ama tutun!

Aman ha tutun!

Sıradışı insanlar Trabzon’u terketti

YORUM EKLE
YORUMLAR
Trabzonlu Hayati dayı
Trabzonlu Hayati dayı - 2 hafta Önce

Yani işin özeti akparti zihniyeti Trabzon şehrinin oy rantını güzel güzel kullandı,ama Trabzon şehrine bırakın birşeyler yapmayı Harabeye cevirdi

Nk
Nk - 2 hafta Önce

Değerli iş adamlarımız saygılar sizleri selamlıyorum doğru bir arpa yol alamadık en pahalı il Trabzon müşteriyi en çok kazıklayan esnaf Trabzon esnafı turistleri faiş fiyatlarla kazıklayan yin esnafımız hiç ağlamayın size bu mustahabtır 1 suyun 10 tl 1 kahvenin 40 TL bir elbise 60 mışsa 250 satarsan kazıklarsan olaçağı budur otel geceliği faiş fiyat yaparsanız kusura bakmayın sizde çalışan halkımızdan yok olur evvela dürüst olmamız gerek efendimizin ahlakıyla iş yapmalıyız bunu dert etmeliyiz serbest piyasa diye aşırı fiyat verirsen daha çok ağlarsınız çalışan işçinin hakkını verme ozaman neolu bela size çok yakın olur biz başıboş deyiliz bizi devamlı gözeten Allahımız var unutmayın tapaçak Allahımız var paraya tapar olduk

Musa
Musa - 2 hafta Önce

İş adamları akıl veriyorlar ama hiçbirisi üretim yapılan bi fabrika kurmuyor hazır para kaznıyorlar

Barış
Barış - 2 hafta Önce

Trabzon'da millet Arap görmekten bıktı. İnsanın içine darlık geliyor. Getirin Rusya'dan sporcuları düzenleyen Karadeniz koşusu maratonunda yüzme yarışı su sporları falsn vs. Bakın o zaman nasıl insanlar geliyor.

Yolcu
Yolcu - 2 hafta Önce

Hava alaninda inip şehre doru ilerleyince harabe sehir yuzümuze carpiyor.On alti yıl oldu ayni pislik.Comlekci ve üst kısmi.InşAllah gereken yapilir.

Mustafa
Mustafa - 2 hafta Önce

Akçaabat taki kumsalları katlet sonra git Araklı ya plaj yap. Kafaya bak.

Mustafa
Mustafa - 2 hafta Önce

Dogu karadeniz sehirleri doğa şehirleridir, sanayi şehri değil. Doğal guzelliklerini koruyarak para kazanmanin yolu bulunmalidir. Zaten buna arazi yetmez. Elimizdekini en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Elimizdeki ne deniz, yaylalar, ormanlar....Özel universiteler vb.

Trabzonlu
Trabzonlu - 2 hafta Önce

25 yildir turizmin içindeyim ama trabzonda değil. Bir kere trabzonda turizmi gelistirelim demek abesle iştigaldir.trabzon iklimi ve konumu itibarı ile turizme elverişli değildir,araplar çekildikleri anda oteller sinek avlamaya başlayacaklar.90 li yıllarda avrupalı turist gelirdi sumela manastırı ve ayder için ,toplamda ortalama 2 gün konaklama yapardı trabzonda sonrada doğuya geçer,oradan da akdeniz e. O yıllardan bu güne ne değişti ki turist en az 1 hafta konaklasin ,iklim mi değişti.kısacası trabzon şehri turizme elverişli değildir.bırakalım trabzonda turizmi ve fabrikalar evet fabrikalar kuralım güzel sehrim izin güzel insanları için.

Mustafa
Mustafa @Trabzonlu - 2 hafta Önce

Gaziantepte beş buyuk sanayi bölgesi var. Her biri trabzonun yarisi buyuklugunde. Biz trabzonda ev yeri bulamadigimizdan evleri dağlarin tepesine çikardik. Sanayi siteleri birbirini tamamlayan yuzlerce fabrikadan olusur. Biri iplik uretir. Digeri kumas. Digeri elbise vb. Trabzonda boylebir komplike sanayi kuracak bir alan yok. Dogrusu en yakin boyle bir alana en yakin ordu sahip


banner393