“Piyango haramdır, yılbaşı asimilasyondur"

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, piyango ve yılbaşı kutlamaları hakkında yaptığı açıklamada, “Piyango haramdır, yılbaşı asimilasyondur" dedi.

Samsun 24.12.2019, 11:33
“Piyango haramdır, yılbaşı asimilasyondur"

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, piyango ve yılbaşı kutlamaları hakkında açıklamalarda bulundu. Çakı, yaptığı açıklamada piyangonun haram olduğunu, oradan elde edilen paranın helal olmadığını söyledi. Yılbaşı kutlamaları hakkında da konuşan Veysel Çakı, kutlamalardaki dine uygun olmayan davranışların doğru olmadığını söyledi.

Bir yılı sağlıklı geçiren bir Müslümanın yeni bir yıla günahlarla başlamak yerine şükretmesi gerektiğini söyleyen Müftü Çakı, “Her millet kendi kültürünü kendi milli değerlerini muhafaza etmek durumundadır. Bu bir kültür yozlaşmasıdır. Bu bir asimilasyondur. Bizim bir başka milletlere benzemeye ihtiyacımızda yoktur” şeklinde konuştu.

Piyangonun haram olduğunu söyleyen Çakı, “Piyangonun veya kumarın millisi olmaz. Ben bu kelimeden de rahatsızım. Bizim mili diye bir piyangomuz söz konusu olamaz. Bu haramdır. Hangi çeşidi olursa olsun ister devlet ister şahıslar yapsın. Piyango haramdır ve asla caiz değildir. Oradan elde edilen para helal değildir. Hayır hasenat yapılmaz" diye konuştu.


Çakı sözlerine, “Bir Müslüman dünyada imtihandan geçiyor. Allah’a bağlılığını dinde ve Müslümanım sözünde ne kadar samimi olduğunun imtihanından geçiyor. Duruşumuz çok önemlidir. Bir Müslümanın az veya çok 3, 5 kuruş vererek bir piyango bileti alması onun ortaya koyduğu duruşu gösterir. Bu duruş yani benim gönlüm haramdan yana demektir. Allah bunu haram kılmış ama ben haramdan yana tavır alıyorum diye bir duruş sergilenmektedir ve bu ciddi sorunlar doğurur” şeklinde devam etti.

Şükür yerine günah olmamalı
Yılbaşı kutlamalarına da değinen Müftü Çakı, “Dine uygun olmayan içki, kumar ve buna benzer yanlış davranışlar doğru değildir. Bir yılı geçirmiş sağlıkla sıhhatle kazaya uğramadan, önemli bir hastalığa düçar olmadan bir yılı sağlıkla geçirdiysek bunun karşılığı haram olan içki kumar gibi kötülükler olmamalıdır. Şükür olmalıdır. Allahü Teala Kur’an-ı Kerim’de, ‘Şükrederseniz nimetimi artırırım. Ama nankörlük yaparsanız benim azabım çok çetindir’ buyuruyor. Bir yıl sağlıklı sıhhatli çoluğuyla çocuğuyla bir yıl geçiren bir Müslümanın bunun sonucunda Rabb'ine isyan ile günahlar ile yılı bitirmemesi yeni yıla böyle günahlarla başlamaması gerekir” sözlerini kullandı.

Kültür yozlaşması
Yılbaşı kutlamalarının bir başka kültürün ürünü olduğunu söyleyen Veysel Çakı şunları söyledi:
“Hele bu yılbaşı kutlaması bir başka millete bir başka kültüre bir başka dinin mensupları yaptığı için onunla bunu tercih etmesi bu davranış içine girmesi de çok tehlikeli sonuçlar doğurur. En hafif ifadesi ile bu kültür yozlaşmasıdır. Bizim yeterince dini bayramımız var. Milli bayramlarımız var. Bizim başkalarının ne Noel’ine ihtiyacımız var ne yılbaşı kutlamalarına ihtiyacımız var ne de çam süslemesine ihtiyacımız var. Bizim yeteri kadar milli bayramlarımız kültürel ve dini bayramlarımız vardır. Her millet kendi kültürünü kendi milli değerlerini muhafaza etmek durumundadır. Bu bir kültür yozlaşmasıdır. Bu bir asimilasyondur. Bizim bir başka milletlere benzemeye ihtiyacımız da yoktur. Toprak dediğiniz vatan dediğiniz sadece kuru bir toprak parçası değildir. Peki ya nedir? Vatanı korumak demek o milleti millet yapan değerlerin, milli değerlerin, kültürel değerlerin, dilin, örfün, geleneğin muhafaza edilmesi demektir.”Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (17)
abdi abi 2 yıl önce
hocam birikimli bir insandır..dedikleri doğrudur..hepsine aynen katılıyorum..
SALİH 2 yıl önce
BAŞKAN HAKLI ,PİYANGO KUMARIN ALASIDIR.
ahmet 2 yıl önce
Sen dadece piyangonun kumar oldugunami takildin.? Söylenen her sey dogrudur ama bunu malesef müslüman bir ülke bile yapiyor ben 33 Yildir almanyada yasiyorum yolda iki kere memleketime giderim. Inanirmisiniz bilmem ama avrupada yasayan türkler daha müslüman türkiyedekilerden
halim erdogan 2 yıl önce
sen once kul hakki yemek haram demeyi ogren ,
yandasa ihalelerin haram oldugunu soyle
kemal 2 yıl önce
kul hakkının yemek haram olmadığını idda eden yok zaten lütfen çarpıtmayın
Kuşçu 2 yıl önce
Hocamız onlar haram değildir mi demiş????????????
Faruk 2 yıl önce
Allah razı olsun, haramı anlattığı için. Cesur ve iman sahibi. kutluyorum kendisini.
Editöre 2 yıl önce
Doğru söylemiş haram, öyle bir zamana geldikki doğruları söyleyene laf der olduk.
Kenan 2 yıl önce
Adam doğru söylüyor. Bizimkilerde kafa yapma peşinde. Yok diyanete pay vermiş yok ondan önce bilmem ne yapmak lazımmış. Ahirette size başkasının ne yaptığı değil kendin ne yaptığın sorulacak. Adam kibarca uyarmış işte. İster uyarsın ister uymazsın bu herkesin kendi vicdanına kalmış. Dalga geçmenin mantığı yok
tuğrul turan 2 yıl önce
hacı dayı niye kızıyorsun diyanete de pay var oradan
kader 2 yıl önce
helal olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@