Domuz gribi kan bağışını etkiledi

Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Müdürü Dr. Canan Turna, bilimsel kaynağı bulunmamasına rağmen kan bağışı ile domuz gribi arasında bağlantı kuran vatandaşların bağış oranlarını düşürdüğünü söyledi. Kan bağışının domuz gribi bulaşma riskini artırdığı yön

Domuz gribi kan bağışını etkiledi

Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Müdürü Dr. Canan Turna, bilimsel kaynağı bulunmamasına rağmen kan bağışı ile domuz gribi arasında bağlantı kuran vatandaşların bağış oranlarını düşürdüğünü söyledi.

Kan bağışının domuz gribi bulaşma riskini artırdığı yönünde vatandaşlar arasında yanlış bilgiler olduğunu belirten Dr. Canan Turna, bilimsel yönden hiçbir açıklaması olmayan, sadece kulaktan dolma bilgilerin halk arasında yayılmasından kaynaklanan sıkıntının yaşandığını kaydetti.

Kasım ayından bu yana kan bağışlarında ciddi bir düşüş olduğunu ifade eden Dr. Turna, "Aylık 2 bin ila 2 bin 500 olan kan bağışı sayıları 500'e kadar geriledi. Ciddi bir düşüş oldu. Yaptığımız araştırmalarda domuz gribi virüsünün bulaşma ve etkileri yönünde yanlış bilgilerden kaynaklanan sorunlar olduğunu gördük. Vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Kan bağışıyla domuz gribi arasında hiçbir bağlantı yok. Hiçbir dayanağı olmayan spekülasyonlar nedeniyle kan bağışından geri durmayalım" dedi.

Can, Türk Kızılayı olarak Orta Karadeniz Bölgesi'ne hitap ettiklerine, şuan ciddi oranda kan stoklarında azalma olduğuna dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler