7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Trabzon'un vaka lideri komşusunda tedbirsizlik tepkisi: Maske bile takılmıyor!

Sağlık Bakanı Koca'nın açıkladığı verilere göre, nüfusa oranla en fazla vakanın görüldüğü il olan Rize'de, korona virüs tedbirlerine uyulmaması tepki çekti.

Rize 28.08.2021, 16:45 28.08.2021, 16:56
Trabzon'un vaka lideri komşusunda tedbirsizlik tepkisi: Maske bile takılmıyor!

Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı koronavirüs vaka haritasında nüfusa oranla en fazla vakanın görüldüğü il Rize oldu. Bir haftada ciddi bir artışın yaşandığı kentte maske kuralına yeterince uyulmadığı gözlemlenirken, bazı vatandaşlar tedbirlerin yeniden gelmesini gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca'nın paylaştığı her 100 bin kişide görülen Covid-19 güncel vaka haritasında en çok vaka yoğunluğu yaşanan iller arasında Rize, birinci sırada yer aldı. Rize’de önceki hafta 100 binde 575,56 olan vaka sayısı 538,10'a geriledi.

Kentte tarımsal göç ile birlikte yaşanan nüfus yoğunluğunun yanı sıra düğün, nişan gibi toplu etkinliklerin de artışa neden olduğu tespit edildi. Yeni vaka haritasının açıklanması ile zirveye yerleşen Rize'de, kalabalık caddelerde bazı vatandaşların hiç maske takmadığı, bazılarının ise maskeyi çene altında kullandıkları ya da sadece kollarına taktıkları gözlemlendi.

'ÖNLEMLER GERİ GELSİN' ÇAĞRISI


"Yaşadığınız veya gidip geldiğiniz ildeki durumu haftalık İnsidans haritamızdan öğrenebilirsiniz. Son haritaya göre yeni vaka yoğunluğunun en yüksek olduğu il Rize" diyen Koca'nın mesajının ardından bazı Rizeliler, kısıtlamaların geri gelmesi gerektiğini savundu. Düğün, nişan gibi özel günlerde toplu buluşmaların vakaları artırdığını söyleyen Nuran Korkmaz "İnsanlar maske bile takmıyor; gereksiz yere sokağa çıkıyorlar, düğünlere ve cenazelere gidiyorlar. Bunun sonucunu yaşıyoruz. Bence önlemler geri gelmeli" dedi.

'SORUMSUZLUK ÇOK'

Kentte insanların tedbirlere dikkat etmediğini belirten Resul Kulaksız da, "Sorumsuzluk çok, dikkatsizlik var. Sokaklar çok kalabalık ve maskesiz insanlar var. Bence tedbirlerin sıkılaşması lazım. Durum kötüye gidiyor; eskiye dönerek yasakların gelmesi gerekiyor, yoksa çözülecek gibi değil" diye konuştu.

İlknur Topçakan ise, "İstanbul'dan geldik, birkaç gün sonra da İstanbul'a döneceğiz. Nefes almakta zorluk çektim, arada biraz maskemi indiriyorum. Rize'de vakaların bu kadar yüksek olduğunu bilseydim gezmeye gelmezdim" ifadelerini kullandı.


Yorumlar (7)
2nolu beşirli mağduruyuz 13 ay önce
İnsanlara maske mesafe HİJYEN diyen başkanlar sesimizi duyun sesımızı gece 23.00den berı suan saat 18.00 oldu hala sularımız kesık tiskiyi aradıgımıxda su kesıntısı yok denılıyor tam 5kez aramam ragmen hala su yok su su hanı hıjyen suyla oluyorya bunları duyun alt yapı dıye dıye ınsanları ne hale soktunuz yenı depolar dedınız depolardan suyun damlası akmıyor bıktık usandık faturayı bır gun gec odeyınce 3lıra zammı alıyorsunuz bıktık usandık trabzon gelısecek yerde gerıye gıdıyor aksa tiski bıktık artık
Vatandaş 61 13 ay önce
Bu beşirlinin çektiği nedir kaç yıldır inşaat olur mağdur beşirli su kesilir mağdur beşirli sayın yetkililer umarım sesinizi duyar
Vatandaş 61 13 ay önce
Aşılı ya da aşısız maske ve mesafe kurallları artık maalesef ki hiçe sayıldı sonucunda artış söz konusu İnsanlarımızdan biraz daha duyarlı olmalarını rica ediyorum LÜTFEN
Ömer 13 ay önce
Adı üstünde Rize.
Hakan Ekşioğlu 13 ay önce
“Adı üstünde Ömer” diye bir yorum yapmak ne kadar mantıksızsa senin yorumunda aynı derecede mantıksız.Rize’ye Rizelilere kurban olasın sen diyeceğim ama senin gibilerden kurbanda olmaz.
alperen 13 ay önce
biraz da maskenin zararlarını anlatın!
Erol 13 ay önce
Hiç şaşırmadım okumadan kesin Rizedir dedim haklı çıktım rize maalesef birbirine saygısı olmayan illerimizden biri

Gelişmelerden Haberdar Olun

@