Rizeli mucitten saatler süren işi dakikalara düşüren icat

Rize’de emekli öğretmen Recep Kaya üzüm pekmezi yaparken kendi belgeselini kendisi çekti, ardından sosyal medya hesabından yayınladı. 

Rizeli mucitten saatler süren işi dakikalara düşüren icat

Rize’de yaşayan emekli öğretmen Recep Kaya, pekmez yapılacak üzümlerin suyunu alışmışın aksine daha kısa bir yöntemle çıkartarak bunu görüntüledi ve sosyal medyada paylaştı. Önce üzümleri suda yıkayan Kaya daha sonra üzüm tanelerini salkımlarından ayırarak sularını çıkartmak üzere hazırlıyor. Daha sonra tane haline gelen üzümleri bir çuvala dolduran Kaya, çuvalları şaravaz ismi verilen altı delikli tavanın içerisine yerleştiriyor. Şaravaz, denen süzgeci elektrik direğine sabitleyen Kaya daha sonra şaravazın üzerindeki üzümleri altına alacak şekilde kalası elektrik direğinin basamağının altına sokuyor. Kalasın diğer ucuna geçerek üzerine oturan Kaya, böylelikle hiç yorulmadan üzümlerin suyunu çıkartmış oluyor. 

Kolaylıkla üzümlerin suyunu çıkartan emekli öğretmen Kaya bu görüntüleri ise sosyal medyada paylaştı. Görüntüler bir anda pekmez yapmak isteyen çiftçilerin yanı sıra görenlerinde ilgi odağı oldu. 

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yilmaz.baltas
Yilmaz.baltas - 2 hafta Önce

Büyük bir icat yapmış bravo

Burak
Burak - 1 hafta Önce

Yahu haber okumaya giriyoruz. Şöyle saçma şeyleri paylaşmasanız daha iyi olmaz mı

seyfi
seyfi - 1 hafta Önce

türk insanın mucidide yaptığı haberide gereksiz ve zaman kaybı

Abdurrahman Özkara
Abdurrahman Özkara - 1 hafta Önce

pekmezi zükümlanırken öyle demiyorsun alışmışsın marketlerden alınan boyalı pekmez yemeye.

banner426

banner421