banner441

Rize'de kaybolan çocukların bulundukları yer görüntülendi!

Rize'de kabolan çocukların bulunması sevinç yarattı.

Rize 02.05.2019, 21:14
Rize'de kaybolan çocukların bulundukları yer görüntülendi!

Rize'de, sokakta oynadıkları sırada kaybolan iki çocuğun bulunmasına katkı sağlayan Rize Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Timi ekipleri, 17 saatlik çalışma sonunda çocuklara sağ salim ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor.

JAK Timi Komutanı Kıdemli Kademeli Uzman Çavuş Mustafa Dursun, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Rize'nin yanı sıra Ordu, Giresun, Gümüşhane ve  Artvin'de de hizmet verdiklerini söyledi.

Fındıklı ilçesinde, Selim Yağız Özkan (4) ve Barış Yıldırım'ın (5)  kaybolduğunu öğrendikleri ilk andan itibaren 6 kişilik ekiple çalışmalara  başladıklarını belirten Dursun, arama çalışmalarını sabah saat 05.00'e kadar  sürdürdüklerini belirtti.

Dursun, ekip olarak kendi yorgunluklarından çok köpeklerin yorgunluğu  nedeniyle yaklaşık 1,5 saat dinlendiklerini anlatarak "Arama kurtarma köpekleri  zorunlu dinlenmeye neden oldu. Dinlenmenin ardından köpeklerimiz yeniden motive  oldu ve bizi mutlu sona ulaştırdı." dedi.

Dursun, 17 saatlik çalışma sonunda çocukları sağ salim buldukları için  mutlu olduğunu dile getirdi.

Golden cinsi 2,5 yaşındaki arama kurtarma köpeği Kır'ın bakıcılığını  yapan Uzman Çavuş Akın Üçüncü ise 1 yıldır Rize'de görev yaptıklarını aktardı.  Rize'de 3 ayrı operasyona katıldığını ifade eden Üçüncü, Artvin'de çöken tünelde  de arama faaliyeti yaptıklarını söyledi.

Çok iyi eğitim imkanları olduğuna işaret eden Üçüncü, "Çocukları da  dün akşam babaannenin evinin etrafında aramaya başladık. Evin üst kısmfında gündüz  arama yaptık. Köpeklerimiz kokuyu alınca çocukların peşinden gitti. Köpeklerimiz  havlayarak tepki verdi. Bunun üzerine çocuklar da seslendi. Çok şükür sağ salim  çocuklara kavuştuk." diye konuştu.

"SONU MUTLU BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK"

Belçika Malinois cinsi 2,5 yaşındaki iz takip köpeği Oyma'nın eğitmeni  Gökhan Yaşar da köpeklerin her an bir şey olacak gibi günlük eğitildiğine dikkati  çekti.

Köpeklerin eğitim günlerinde 800 gram, dinlenme günlerinde 600 gram  özel mama ile beslendiğini bildiren Yaşar, itaat eğitimleri yapıldığını  vurguladı. Sonu iyi biten bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Yaşar, "Bu bizi çok  mutlu etti. Aileler, Fındıklı halkı bir bütün oldu. Herkes bizimle birlikte  aradı. Köpeklerimiz vasıtasıyla bulduk. Çocukların eşyalarını koklattık ve  onların yardımlarıyla mutlu sonuca ulaştık." dedi.

BULUNDUKLARI YER GÖRÜNTÜLENDİ

Rize'nin Fındıklı ilçesinde kaybolan ve 17 saat sonra bulunan Selim Yağız Özkan (4) ve Barış Yıldırım'ın (5) geceyi geçirdikleri ormanlık görüntülendi. Merkez Mahallesi'ndeki park alanından, sokak köpeğinin peşinden koşarak, ayrılan ve girdikleri patika yolda sık çalılık ve dikenle kaplı ormanda kaybolan çocuklar, çalılıkta otururken bulunmuştu. Çocukların ormana giderken, kullandıkları patika yolun dikenliklerle kaplı olduğu görüldü.

Kayıp 2 çocuğu bulan ekipte yer alan, bölge sakinlerinden İbrahim Sarı, "Buraya geldiğimizde ben çok heyecanlandım, ayaklarım titriyordu. Çocuklar ilk önce bağırdı, köpekleri duyunca. Kurtarma ekipleri, hep beraber çocukları kucağına aldı. Çok etkilendiler, gerçekten çok mutlu olduk. Çocuklar burada oturuyorlardı, köpekleri duyunca ayağa kalktılar ve ses verdiler. Biz de uzaktan seslendik, korkmayın geliyoruz, diye. Ben bile zor geldim buraya, çocukların nasıl geldiği enteresan bir konu. Çocuklara Allah yardım etmiş" diye konuştu. 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@