Koronavirüse kepenkli önlem

İstanbul'daki iş yerlerini geçici  süreyle kapatarak memleketleri Rize'ye dönen Zeynel ve Rıza Eskici kardeşler,  yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında mahalle yoluna kepenk  kurdu. 

Rize 30.03.2020, 14:18 30.03.2020, 14:40
Koronavirüse kepenkli önlem

Kovid-19 vakalarının Türkiye'de de görülmeye başlaması üzerine 15 gün  önce İstanbul'daki işletmelerini kapatan Eskici kardeşler, Çayeli ilçesine bağlı  Aşıklar köyünün Merkez Mahallesi'ne geldi.

Eskici kardeşler, yazın yaklaşık 60 kişinin yaşadığı ancak büyük kısmı  il dışında olduğu için bugünlerde 13 kişinin ikamet ettiği 15 haneli mahalleye  giriş çıkışlarda, koronavirüs için önlem almaya karar verdi.
Bunun üzerine iki kardeş, babaları Kasım Eskici'nin yardımıyla mahalle  yoluna diktikleri direğe kepenk monte ederek araç ve insan girişini kontrollü bir  hale getirdi.

Amatör olarak müzikle uğraşan Eskici kardeşler, önlemler kapsamında  zamanlarını evde geçiriyor, yazdıkları türküleri sosyal medyada paylaşarak "Evde  kal" çağrısına destek veriyor.
 

"Herkes tedbirini alsın"
Rıza Eskici,  yaptığı açıklamada, mahallede yaşlıların  olduğunu, onları korumak için böyle bir uygulamaya gittiklerini söyledi.

Kepenk işiyle uğraştıkları için böyle bir çözüm ürettiklerini belirten  Eskici, "Cenab-ı Allah inşallah tez zamanda bizi bu musibetten kurtarır. Herkes  tedbirini alsın. Kendimizi ilk önce karşı tarafın yerine koymalıyız. Her an  herkeste olabilir. Bunda darılma, gücenme olmaz. Dayım ile tokalaşamadım.  İstanbul'dan geldim ama babama, anneme sarılamadım." dedi.

Eskici, koronavirüste tedbirin şart olduğunu vurgulayarak, mahalle  yoluna kepenk kurdukları için psikolojik olarak rahatladıklarını dile getirdi.

Zeynel Eskici ise "Böyle bir tedbir aldık. Mahallede bazı kişiler  İstanbul'dan dönemediği için 13 kişi yaşıyoruz. Mahallede yaşlılar var. Kontrollü  olarak mahalleden çıkıp alışverişimizi yapıp geri dönüyoruz. Kendi tedbirimizi  kendimiz aldık. Herkes kendi tedbirini alabilmeli." diye konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@