Üreticinin umudu yeni sezonda... Karadeniz'de fındık hasadı başladı

Türkiye'nin en önemli tarımsal ihracat ürünü olan fındıkta hasat dönemi başladı.

Ordu 07.08.2017, 10:05 07.08.2017, 10:28
Üreticinin umudu yeni sezonda... Karadeniz'de fındık hasadı başladı

Ordu’nun Fatsa ilçesinde fındık üreticileri bahçelerde fındıklarını hasat etmeye başladılar.


Hava sıcaklıklarının mevsim normallerin üzerinde seyretmesinden dolayı fındık biraz zor toplanırken, üreticiler emeklerinin karşılığını fındıklarını pazara indirdiklerinde almak istediklerini belirttiler. Üreticilerin, bahçelerde hep birlikte çalışarak ve şarkılar söyleyerek topladıkları fındık hasadında umutlar fiyat açısından büyük. Geçen yıla göre rekoltenin biraz yüksek olmasından dolayı mutlu olan üreticiler, bu yıl ise fiyatların 10 TL’nin üzerinde olmasını istediklerini söylediler.

Yeşil altın olarak da bilinen fındığın bu yıl çok verimli olduğunu belirten üreticilerden Adem Zeren, “Fındıktan bu yıl hem fiyat hem üretim açısından çok umutluyuz” dedi.


Üreticinin umudu yeni sezonda... Karadeniz'de fındık hasadı başladı


"OLMASI GEREKEN FİYATI HİÇ GÖRMEDİK"

Bu yıl fındığın bahçelerde çok görüldüğünü ifade eden Zeren, “Fındık sezonu başladı. Bahçelere girerek hasat yapıyoruz. Hasada başlarken fındık da yanık olmaya başladı. Havaların sıcak olması, yağmurun olmaması bu durumu tetikledi. Biraz bahçelere erken girmek zorunda kaldık ve bu yüzden fındık da kalite düşük olabilir. İlk hasattan memnunuz. Fiyat olarak beklentimiz konusunda söyleyecek hiçbir durumumuz yok. Toplasak mı toplamasak mı halen bu konularda düşüncelerimiz var. Olması gereken fiyatın hiçbir zaman fındıkta olduğunu görmedik. İnşallah üreticiler olarak emeğimizin karşılığını alırız” diye konuştu.


Üreticinin umudu yeni sezonda... Karadeniz'de fındık hasadı başladı


BEKLENTİ 10 LİRA ÜZERİNDE

Üreticilerden Kenan Yahşi ise şöyle konuştu: “Bahçelerde hasat etmeye başladık ürünümüzü. Beklentimiz fındıkta iyi bir fiyatın olması. Güzel bir pazar oluşursa fındık para eder ve üreticilerde rahat bir nefes alır. Fındığımızı gerçekleşen hava sıcaklıkları etkiledi. Fakat bahçelerde şu anda kaliteli fındık hasat ediyoruz. Fındığın fiyatını 10 TL’nin üzerinde bekliyoruz. Bu fiyattan aşağı olduğu zaman zarar ederiz üreticiler olarak. Hasat dönemi iyi başladı. Bahçelerdeyiz, fındıklarımızı topluyoruz. Umutluyuz her zamanki gibi.”


Üreticinin umudu yeni sezonda... Karadeniz'de fındık hasadı başladı


"EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYORUZ"

Devletin fındığa her zaman destek vermesi gerektiğini söyleyen üretici Aydın Bicil ise “Fındık fiyatları konusunda devletimizin büyük desteğini bekliyoruz. Sıcak havada bahçede çalışıyoruz. Bu yıl bol fındık olduğu gözüküyor. Fiyat olarak da 15 TL gibi bir rakamın olması gerekiyor. Emeğimizin karşılığını almak istiyoruz artık” diye konuştu.

 
Yorumlar (4)
doğan yıldız 3 yıl önce
hemşerilerim merak etmeyin evet çıktığı için yakında milli gelirimiz 20.000 usd olacak. biraz daha sabır...
türker 3 yıl önce
Yukarıda bir sürü yazılıp çizilen şeyler var hepsi fiyatın azlığından ve fındığın ucuza gittiğinden bahsediyor. Hiç akıllarına gelmiyorki fındık toplamaya gittiğimiz zaman bela okuya okuya küfrede gidiyoruz. Bir millet verilen nimetin kadrini kıymetini bilmedimi Allah onu ellerinden alır. Rizeli çayın kıymetini bilmedi çay gitti. Trabzonlu, giresunlu vs fındığın kıymetini bilmediğinden bereketi kalkmıştır. verilen nimetlere şükürler olsun deyip dua etmeliyiz.
HASAN 3 yıl önce
fındık bol diyorsun birde fiyat istiyorsun.fındık nerde bolmuş.ne araştırması yaptında öğle diyorsunuz.bir kere kendinizi kandırıyorsunuz.hiç bir araştırma yapmadan fiyatı etkilemek için yanlış yapıyorsunuz.küllenme ve kuraklık fındıkda%35 lere kadar zarar verdi.hala çok diyen üretici kendi kaderi ile oynuyor.lütfen yalakalıgi bırakın fındığın üreticinin yanında yer alın yeter.o kendi değerini bulur.
murat başkan 3 yıl önce
emeğinin karşılığını almak istiyorsan marketten nutella almayacaksın. fındığı emanete vermeyeceksin mümkünse yeni bir kooparatifleşmeye gidip gerile gerile istediğin rakama fındğı satacaksın birde ticaret borsalarındaki yönetim üyelerini dinlemeyeceksin..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@