banner556

Fındık üreticilerine kritik uyarı: Sakın yapmayın

 Fındık depolamada naylon çuvallara dikkat edilmesi konusunda uyarı geldi.

Ordu 07.09.2020, 15:48
Fındık üreticilerine kritik uyarı: Sakın yapmayın

Trkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındığını satmayıp bekletecek olan üreticilerin, bazı kurallara uyması gerektiğini, aksi takdirde fındığın çürüyebileceğini belirtti.

Ordu’da, resmi olarak 7 Ağustos tarihinde başlayan fındık hasadı neredeyse tamamlanırken, ihtiyaçları bulunan bazı üreticiler fındıklarını manavlara satmaya başladı. Ürünlerini kurutan ve satmak istemeyen üreticiler ise, kuruttukları fındıklarını evlerinde ve depolarında muhafaza ediyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, depolanacak fındığın nem oranının yüzde 6 ve bu rakamın altında olması gerektiğini belirterek, naylon çuvallarda bekletilen fındıkların ilerleyen günlerde bozulabileceğini söyledi.


“Jüt çuvallar tercih edilmeli”
Soydan, fındıkların ömrünün uzun olması açısından bazı tavsiyelerde bulunarak, “Şu anda çoğu üreticimiz, fındık toplama işlerini bitirdi. Artık yüksek kesimlerde belki harmanlarda çuvala girmeyi bekleyen fındıklar bulunuyor. Bu süreçten sonra üreticilerimiz çok önemli kurallar bekliyor. Fındıkta üreticilerimizin birçoğu hemen pazara indirmiyor, evinde ve ambarlarında bekletiyor. Bu süreçte yapılması gereken kurallar var. Özellikle depolarında fındığını bekleten üreticilerimiz fındıklarını muhakkak nem oranlarını yüzde 6’nın altına indirmesi lazım. Çünkü nem oranı yüksek olan fındıklar çuvallandıkları zaman bazı bozulmalara ve ömrünün kısa olmasına sebep oluyor. Onun yanında muhakkak fındıklarımızı jüt çuvallarda muhafaza etmek gerekiyor. Çünkü naylon çuvallarda fındığımızı bekletmek nem oranını arttırarak ömrünü kısaltıyor” dedi.

Yorumlar (5)
murat başkan 5 ay önce
bu çuvallama işinde özen gösterilme konusu daha çok emeğin karşılığıyla alakalı. siz değerini verin biz size onu altın çuvalda veririz..
Caner 5 ay önce
Üreticiye akıl değil fiyat verin, bir an önce satar, çuvala da depoya da gerek kalmaz
mahmuTS 5 ay önce
manav mi oda nerden çikti.sakin kasaplara satiliyor olmasin :)
Efes 5 ay önce
İnşAllah fındık fiyatları 30 lirayı geçerde çuval derdi çürüme derdi olmaz herkes en kısa sürede satar.
samsunlu 5 ay önce
buyil iyi fiyat verildi azini bilmiyen cogunu bilmez cok sükür

Gelişmelerden Haberdar Olun

@