7m


7m

hyundai

Fındık bahçesinde yetiştirilen bu ürüne talep yoğun

Ordu'da bahçesinde fındık ile birlikte salep yetiştiren üretici taleplere yetişemiyor.

Ordu 31.05.2021, 11:55 31.05.2021, 12:02
Fındık bahçesinde yetiştirilen bu ürüne talep yoğun

Ordu'nun Ünye ilçesinde çiftçi Ali Yücel Alan (47), bahçesinde fındığın yanı sıra yaş olarak kilosu 100 ile 150 TL arasında alıcı bulan salep üretiyor. Yurt dışından talepler geldiğini belirten Alan, "Bahçemizde salep verimi çok güzel ve hedeflerimizi tutturmuş durumdayız" dedi.

İlçenin Curi Mahallesi'nde yaşayan Ali Yücel Alan, fındığın yanında ek gelir elde etmek için, araştırmalarda bulunup, bahçesinde 1 dönümlük alanda salep üretmeye karar verdi. Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden de bu konuda destek alan Alan, geçen yıl kasım ayında dikimini yaptığı saleplerin hasadını gerçekleştirdi. Alan'ın, bahçesinde fındığın yanı sıra ürettiği salep, yaş olarak kilosu 100 ile 150 TL arasında alıcı buluyor. 

Fındık bahçesinde yetiştirilen salep kilosu 150 liraya satılıyor

Uzun süredir fındığın yanında ürün araştırması yaptığını ifade eden Alan, "Yaşadığımız topraklarda ne yetişebileceğini düşünerek yaklaşık 1 yıllık araştırmam olmuştu. Fındığa alternatif değil de 'fındıkla ne üretebiliriz' diye düşündük. Küçük yaşlarda da karşılaştığım salep yetiştiriciliği üzerine araştırmalar yaptım. Toprak analizi ve çeşitli araştırmalar sonucunda salep yetiştirmeye karar verdim. Ordu Büyükşehir Belediyemizden hibe desteği aldık. Bahçemizi kendi imkanlarımızla oluşturduk ve 10 bin salep dikimi gerçekleştirdik. Geçen yıl dikim yaptık. Mayıs ayının ikinci haftasından itibaren de hasada başladık. Bahçemizde salep verimi çok güzel ve hedeflerimizi tutturmuş durumdayız" diye konuştu.

Fındık bahçesinde yetiştirilen salep kilosu 150 liraya satılıyor

'HİÇBİR ŞEKİLDE PAZAR SIKINTISI YOK'

Salebin talep edilen bir ürün olduğunu ve fındıktan yaklaşık 6 kat daha fazla gelir getirdiğini aktaran Alan, "Çok talep gören bir ürün. Talebi karşılayacak ürün de yok piyasada. Ürettiğimiz ürünü faturalı ve Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesiyle satış yapabiliyoruz. Türkiye'nin birçok yerinden talep var. Hatta yurt dışından bile alıcı bulabiliyoruz. Hiçbir şekilde pazar sıkıntısı yok. Geçen yıl yaş yumrunun fiyatı 60-80 TL civarındaydı. Bu yıl ise 100-150 TL civarında satılabiliyor. Biz ürettiklerimizi yaş olarak satacağız. Yaş yumru olarak satış birçok riski ortadan kaldırıyor hem de hedeflediğimiz gelire bizi ulaştırıyor” dedi.

Fındık bahçesinde yetiştirilen salep kilosu 150 liraya satılıyor

Fındık bahçesinde yetiştirilen salep kilosu 150 liraya satılıyor


Yorumlar (5)
baha burak 1 yıl önce
1 dönüm de kaç kg almış. bunu da yazsaydınız keşke.
tonya 1 yıl önce
ben de bunu yazmalarını bekledim...
başkan 1 yıl önce
1 dönüm salep dikiminde 600-700 kg çıkar 500 kg çıksa 75000 tl cik patos derdi yok işçi derdi yok tekelleşme derdi yok. kapişş
Arslan Terzi 1 yıl önce
Bede sakaryatayım burta eksem bahceme burta alıçı bulunurmu
Ahmet Aydın 1 yıl önce
Mart ayı gibi 800 fite dikim yaptım ( trabzon çarşıbaşı) nerede hata yaptım bilmiyorum 800 fiteden kalan 10, 15 fite

Gelişmelerden Haberdar Olun

@