7m


7m

hyundai

Bitcoin (BTC) Nedir? Bilmeniz Gerekenler ve Bitcoin’in Özellikleri Nelerdir?

Kripto para piyasası son günlerde çok hareketli. Özellikle Bitcoin (BTC) başta olmak üzere birçok kripto parada hareketlilikler mevcut.

Nedir, Ne Anlama Gelir? 02.06.2021, 14:45 21.06.2022, 14:44
Bitcoin (BTC) Nedir? Bilmeniz Gerekenler ve Bitcoin’in Özellikleri Nelerdir?

Bugün ise sizlere Bitcoin fiyatı ve Bitcoin hakkında merak ettiklerinizi bahsedeceğiz.

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto denilen kişi veya kişiler tarafından oluşturulan kripto para birimidir. Satoshi Nakamoto, makalesinde Bitcoinden bahsederken kripto paradan ziyade bir ödeme sisteminden bahseder. Satoshi Nakamoto, makalesinde merkezi kuruluşların para üzerinde çok fazla kontrole sahip olduğu ve bunun sonucu olarak finansal çöküşlerin yaşandığı, bu durumu çözmek için ise merkezi kuruluşlardan bağımsız olarak merkezsiz ve dağıtık bir ağda ödemelerin gerçekleştirilmesi gerektiğini savunur. Ayrıca Bitcoin, ilk kripto para birimi olarak bilinir.

Bitcoinin Özellikleri Nelerdir?

Merkezsiz Olması

Kripto paraların çoğunluğu başta olmak üzere, Bitcoinin en önemli özelliği merkezsiz olmasında yatar. Böylece merkezi kuruluşlar Bitcoin ağını kontrol edemez. Merkezsizlik özelliği sayesinde başta vergi olmak üzere birçok masraftan kurtulabilirsiniz.

Şeffaflık

Normalde bir kişinin ne kadar BTC tuttuğu bilinemez. Ama Bitcoin ağında gerçekleşen işlemlerin detayları deftere sahip olan herkese açıktır. Böylece işlemlerin tamamına rahatlıkla erişebilir ve detaylı analizleri gerçekleştirebilirsiniz.

Opak Olması

Bitcoin ağında işlem detayları ve cüzdan adresleri gözükür ama kullanıcılar tamamen anonimdir. Bu da, kullanıcıların takibini oldukça zorlaştırır. Bunun sonucu olarak, bir kişinin Bitcoin cüzdanını takip etmek için yasal dokümanlar kullanılamaz. Ama banka hesabı oluştururken sizlerden çok sayıda doküman istenir ve devlet kurumlarınca takip edilmeniz mümkündür.

Hızlı Olması

Banka ve diğer finansal kuruluşlara göre Bitcoinde işlem gerçekleştirme daha hızlıdır. Normal şartlar altında bankadan uluslararası para gönderme işlemi 1 haftayı bulabilirken Bitcoin ağında uluslararası işlemler genellikle birkaç dakika sürer.

İşlemlerin Geriye Alınamaması

Bitcoin ağındaki işlemler, işlem detayı onaylandıktan sonra geri alınamaz. Eğer Bitcoinlerinizi geri almak isterseniz, Bitcoin yolladığınız adres size Bitcoinlerinizi yollarsa anca alabilirsiniz.

Dijital Para Olması

Bitcoin dijital ortamda çıkarıldığı için sadece dijital ortamlarda depolanabilir. Bu da, Bitcoinlerinizin çalınma işini gittikçe zorlaştırır ve çalınması durumunda cüzdanınızı takip edebilirsiniz.

Kurulumunun Basit Olması

Banka hesabı açmak çok fazla doküman ve günler sürebilirken Bitcoin cüzdanı açmak için internet ve mobil bir ortama sahip olmanız gerekir. Sadece güçlü bir şifre, anahtarlar ve seed phrase gerekir. Ama şifrenizi kaybettikten sonra fonlarınıza bir daha erişemeyebilirsiniz.

Değeri Talebe Göre Belirlenir

Bitcoinin değeri, Bitcoine duyulan talebe göre değerlenir. Bu da, Bitcoinin değerinin sabit olmadığını ve duyulan talebe göre değeri belirlenir. Bunun sonucu olarak Bitcoinin değeri belli bir otorite tarafından dikte edilemez.

İstediğiniz Zaman Komisyon Ödeme Seçeneği

Banka işlemlerinde belli başlı komisyonlar ödemeniz gerekir. Ama Bitcoin işlemlerini gerçekleştirirken komisyon ödemeniz kendi seçeneğinize kalmıştır. Eğer komisyon öderseniz işleminiz daha hızlı geçer. Ama yine de bahsettiğimiz gibi komisyonlar size kalmış.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoinin çalışması için ilk olarak sizin ağda bir işlem gerçekleştirmeniz gerekir. İşleminizi onaylamadan önce ne kadar BTC yollayacağınız ve hangi cüzdana yollayacağınızı işaretlemeniz gerekir. Ardından işleminizi onayladıktan sonra işleminiz, ağda çalışan tüm bilgisayarlara duyurulur. Sonrasında işleminiz mutabakat algoritması ile doğrulandıktan sonra blokların çıkarılma işi başlar. Bu aşamada madenciler matematiksel problemi çözmek için hesaplama güçlerini kullanır ve doğru çözümü bulduğuna inanan madenciler ağdaki diğer madencilere çözümü gösterir. Eğer madencilerin %51i problemin çözümünün doğru olduğuna ikna olursa bloğun içindeki işlemler ve detayları kronolojik bir şekilde yerleştirilmiş olur ve madenciler tarafından çıkarılmış olur. Madenciler tarafından çıkarılan blok ise zincirin sonuna eklenir ve işleminiz başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. İşleminiz tamamlanıp blok zincire eklendikten sonra ise süreç yeniden başlar.

Bitcoin Yorumları

2008de Satoshi Nakamoto tarafından çıkarılan kripto para ilk başlarda kimse tarafından cidiye alınmasa da, zaman içinde finansal kuruluşların ve devletlerin ciddiye aldığı bir kripto para haline geldi. Özellikle Bitcoinin bunları 13 yılda herhangi bir pazarlama aktivitesi olmadan başarması ise ihtiyaç duyulan iyi bir ürünün birçok kişinin hayatına dokunabileceği bir şey olduğunu bize gösterdi. Özellikle devletlerin ve büyük şirketlerin Bitcoini kötülemelerini ve yasaklamaya çalışmalarını varsayarsak, Bitcoin hepsine karşı başarılı bir şekilde göğüs gerdi ve kendisine yöneltilen suçlamaların tamamını defetti. Bu sayede Bitcoin, günümüzdeki güçlü konuma ulaştı ve dünyadaki çoğu şirketi ve devleti sadece piyasa değeri ile geçmiş durumda.

Bı noktada lider kripto para birimine ilişkin en güncel haberlerden son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için Bitcoin btc içerikleri merkezi BTCHaber’i takip edebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin almak için BTCTürk, Binance, Paribu gibi borsalarda hesap açıp kimliğinizi doğrulamanız gerekir. Hesabınızı açıp kimliğinizi doğruladıktan sonra borsalarda Bitcoin alım satım işlemlerine kolaylıkla başlayabilirsiniz.


Gelişmelerden Haberdar Olun

@