Teknik Direktör Mehmet Altıparmak, Spor Toto Süper Lig’de bu sezonun geçen sene gibi olmayacağını ifade ederek, şampiyonluk için favorisinin yine Trabzonspor olduğunu söyledi.

Teknik Direktör Mehmet Altıparmak, yeni sezon, Türk takımlarının Avrupa kupalarındaki durumu ve yabancı futbolcu sınırlaması gibi konularda açıklamalarda bulundu. Takımların çoğunun hazır olmadığını belirten Altıparmak, "Erken başlayanlar var, geç başlayanlar var. En büyük şampiyonluk adayım bu sene yine Trabzonspor. Çünkü geçen seneki kadrosunun çoğunu korudular ve çok iyi transferler yaptılar. Trabzon takımında, başkanında, şehrinde, yöneticisinde, futbolcusunda inanılmaz birlik ve beraberlik var. Bu taraftar anlamında da inanılmaz. Yakaladıkları müthiş bir hava var. Sezona da ligde iyi başladılar. Çok iyi bir ivmeleri var. Trabzonspor, en azından birbirini tanıyan, bilen ve hocasının ne yapmak istediğini bilen bir takım oldu. Bana göre, şampiyonluğun en büyük adayı. Her zaman olduğu gibi Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray rakipleri olacak. Bu sene biraz daha geçen seneye nazaran Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray, ligi biraz daha zorlayacak. Fenerbahçe çok büyük yatırımlar yaptı. Galatasaray da aynı şekilde. Belki içlerinde Beşiktaş az transfer yaptı gibi gözüküyor ama onlar da sonuna kadar devam edecektir. Geçen seneki gibi olmayacağını tahmin ediyorum. Bu dört takımın dışında Başakşehir, Konyaspor, Alanyaspor, Sivasspor zorlayabilir" diye konuştu.

"Avrupa’da oynanan her maç ülke puanı için çok önemli ve çok anlamlı"
Türk takımları olarak Avrupa maçlarına bakış açısının çok farklı olduğunu vurgulayan 53 yaşındaki teknik direktör, "Biz Avrupa gibi değiliz. Bizde sezon başları erken toplanan takımlarda bıkkınlık diyeyim, sezonu erken açmanın verdiği problem var. Avrupa kupası maçları, rakipler, isimler bunlar çok önemli. Ülke puanımız çok düştü. Takımlarımızın puan alamamasından kaynaklanan ve bunun neticesinde de kötü takımlarla oynamaya başladık. Belki konsantrasyon eksikliği oluyor yada sezona tam hazırlanmadan Avrupa kupası maçı oynuyoruz. Bunun acısını, en basitini Konyaspor çekti. Konyaspor ile Vaduz takımını, kadro olarak da oyun olarak da yan yana koyamayız. Onlar için Avrupa kupaları çok önemli. Bizim için onlar kadar önemli değil. Çünkü onlar bir tur atladığı zaman şampiyon olmuş gibi seviniyorlar. Biz gruplara kalana kadar olan bütün maçlarda burun kıvırıyoruz. Kazandığımız maçların sevinmesini bile yapamıyoruz. Avrupa’da oynanan her maç ülke puanı için çok önemli ve çok anlamlı. İsim olarak yan yana yazılmayacak takımlar. Fenerbahçe’nin Dinamo Kiev’e elenmesi bence sezon başından kaynaklandı. 4 hafta sonra oynansa belki Fenerbahçe’nin çok rahat eleyebileceği bir takım. Biz zaten bu tür işleri başaramıyoruz. Sezon başlarındaki bu hazırlanmalar ve verilen önem ne yazık ki diğer takımlar gibi değil. Avrupa’da hangi takıma giderseniz gidin o maçın önemi hepsinde aynı. Bizde ne yazık ki böyle bir sıkıntı var" şeklinde konuştu.