14.08.2017, 10:17

Malazgirt’i Kürtlerle kazandık!

26 Ağustos 1071 tarihi şanlı bir direniştir..
Çanakkale ruhudur..
Atalarımızın emaneti dedelerimizin mirasıdır..
Bu büyük zaferin ne kadar anlam yüklü ve değerli olduğunu anlatmaya kelimeler yetmez..
Hele şu sıcak süreçte hele birlik ve beraberliğe çok daha büyük ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde 1071 Malazgirt Zaferini hafızalara kazımalıyız.
Tarihe not düşen devrim niteliğindeki bu zaferden çıkarılacak çok büyük dersler var.
Bu muharebe, dini, milli, siyasi, askeri neticeleri ve Türk- İslam tarihinin en büyük zaferlerinden biri olması bakımından önemlidir. 
Eğer iyi anlar eğer bunu iyi paylaşırsak gelecek kuşaklara daha huzurlu ve güvenli ülke bırakma noktasında verilen mücadelenin anlamı netlik kazanır
Muş’un Malazgirt ilçesinde 26 Ağustos 1071 tarihinde gerçekleşen bu savaşta Büyük Selçuklu Devleti’nin 40 Bin Askeri varken, Romen Diyojen önderliğindeki Büyük Roma İmparatorluğu’nun ordusunda 200 Bin’e varan asker vardı.
O gün Cuma Namazı’ndan sonra sayı anlamında aralarında uçurum bulunan bu iki ordu birbirine girdi.
Ahmet Anapalı’nın köşesinde yazdığı gibi Biz bu savaşı, Selçuklu Türkleri ile Roma Ordusundaki Hıristiyanlar arasında oldu diye bildik ve öyle öğrendik. Ama hakikat hiç de öyle değildi.
200 Bin’e varan muhteşem görüntülü Roma Ordusu’nda tabi ki Romalılar, Romalı askerler vardı. Peki sadece bu kadar mı?
Elbette hayır.
Romalıların yanı sıra, Sırplar vardı. Ermeniler, Gürcüler, Balkanlardan her millete mensup askerler vardı.
Başka kimler vardı?
Türkler vardı. Peçenekler, Uzlar, Kumanlar, Kıpçaklar, Avarlar vardı.
Yani Hıristiyanlığı seçmiş ne kadar Türk varsa hepsi devasa büyüklükte Roma Ordusu içindeydi..
Peki Sultan Alparslan’ın 40 bin kişilik ordusunda kimler vardı;
Tabi ki  en başta TÜRKLER vardı.
Başka;
Kürtler vardı, Araplar vardı.
Yani bu savaş, ırkların değil “Ümmetlerin” savaşıydı.
Müslümanlarla Hıristiyanların…
Her iki cephede birbirini öldürmeye çalışan Türkler vardı ama bir farkla;
Biri Hıristiyandı, diğeri Müslüman…  
Hıristiyan bir Türk’le ölümüne savaşan Müslüman Türk’’ün yardımına yine onun gibi Müslüman bir Kürt ya da Arap yetişti.
 
Şanlı tarihimize baktığımızda görürüz ki; üzerinde yaşadığımız toprakların vatan olması kolay olmamıştır.
 Zaten vatan bir kuru toprak parçası değildir ki.
Vatan; uğruna can verilen topraktır.
Vatan sevgisini imandan kabul eden milletimiz; din, vatan, bayrak, ezan için hiçbir fedakârlıktan kaçmamış, gerektiğinde seve seve can vermişlerdir.
Gök kubbeyi kendilerine türbe yaptığımız şehitlerimiz mukaddes Anadolu topraklarının her yerinde yan yana, koyun koyuna yatıyor.
 Doğum yerlerine baktığımızda Bursalı, Hakkarili, Edirneli, Diyarbakırlı, İzmirli, Trabzonlu, Vanlı, Muşlu, Mardinli, Bitlisli, Maraşlı, Antepli, Yozgatlı, Ankaralı, İstanbullu, Çanakkaleli, Erzurumlu kısaca Anadolu’nun her şehrinden olduklarını görürüz.
Biz hepimiz Anadoluyuz..
Aynı tavanın balıklarıyız..
Aynı geminin içindeyiz..
Dedelerimiz “Anadolu tapusu”na sahip çıkmış ve büyük bedeller ödemişlerdir. Bizler de bu tapuya mutlaka sahip çıkmalıyız.
Çünkü o tapu hepimizin namusu ve şerefidir aynı zamanda!
Türküyle, kürdüyle bu topraklara sahip çıkmaya kardeş çe yaşamaya sonuna kadar devam edeceğiz..
Yorumlar (8)
Tayfun 3 yıl önce
SAYIN KÜLEKÇİ, İSTANBUL'UN FETHİNDE YUNAN, BULGAR, SIRP, ARNAVUT VE SAİR TOPLAMA BAŞIBOZUKLAR DA VARDI. BUNLARIN DA ÜMMET OLDUĞUNDAN EMİN MİSİNİZ.
Kubilay 3 yıl önce
Bölücüler de öyle diyor iktidardaki işbirlikçilerde. Onlar da vardı Malazgirtte Kurtuluş Savaşında palavraları. Osmanlıdan beri isyan ediyorlar ama onlar sayesinde Anadoluyu yurt edindik öyle mi? Kimse Kürtlerin bu ülkenin birliğinden yana olduğu mavalını okumasın. Seçim sonuçlarına bakın PKK mecliste. Sivasın ötesi bizimdir diyorlar seçtikleri terör yandaşı vekilleri... Zaten açılım da bunun için yapılmıştı. Öcalan iti ortak vatan Türkiye derken Kürdistandan bahsediyordu Diyarbakır mitinginde. Bakın Barzani televizyonları Güneydoğuyu Kürdistan gösteriyor AKP Barzaniyi tanıdı. Suriye ABD ve AKP eliyle karıştırıldı bir taraftan da İsrail o bölgede. Yani yarın öbür gün Suriyede Irak gibi olur. Bakmayın BOP eşbaşkanı tek devlet millet diyor ama adını bile söylemiyor kaldı ki artık Başkanlık geldi. AKP kadroları eyalet sistemini savunan kadrolardır.Tayyipte Başkanlık varsa eyalet olur diyen biri. Tüm bunlar olurken sizin bu yazınız esas alınabilir. Çünkü bölücülerin bir tarihi yok.
Tursun 3 yıl önce
Türk birliği yerine müslüman birliği diyorsunuz yani
FERHAT AYDIN 3 yıl önce
TEK BAYRAK- TEK DEVLET VE TEK DİN ANLAYIŞINI YÜREĞİ İLE KABUL ETMİŞ BİR KÜRT KARDEŞİNİZ OLARAK BU YAZI İÇİN SİZE TEŞEKKÜR EDERİM AHMET BEY.
Emine altay 3 yıl önce
Ülkemizin birlik ve beraberliğini vurgulayan inanılmaz güzel ve doğru tespit.YUrEğinize kaleminize sağlık bu yazı bir Tarihe Işık tutuyor. Cesaretinizi tebrik EDiYorum
Tahsin 3 yıl önce
Alparslan'ın ordusundaki Hıristiyan Türkleri nereye koyuyorsunuz? Malum din kardeşi Bizanslılara değil soy kardeşi Alparslan'a yardıma koşmuşlardı.
Keşke 3 yıl önce
Tarih bilginizde yanınızda olsaymış bu yazıyı yazarken yazık Türk tarihini ele almayın lütfen .. Ayrıca peçenekler savaş öncesi bizans safındayken karşı tarafın Türk olduğunu anlayınca hem türk safına geçdiler hem sonradan müslüman oldular keşke kürtleri gerçeklerle motive etme yöntemine geçseydinizde olur olmaz şeylerle tarihimize gölge düşürmeye kalkışmasaydınız savaş sonrası Atamız başbuğ Alparslanın bir sözü vardır yüce Allah biz Türkleri temiz ve yiğit müslümanlar olarak yaratmışdır onun için yüce Allah bizi aziz kılmışdır demişdir şeyh saidin uyarılarına rağmen sadece çanakkale harbinde gelen sayısı az olmakla birlikde savaşa gelen kürtler vardır malazgirt zaferi ise aynı çanakkale gibi altın harflerle müslüman Türk milletünin zaferidir ve asla kimse gölge düşüremez buna isedenizde isdemesenizde bu güneş balçıkla sıvanmaz müslüman kürt vatan sever kürt vardır ve onlarda bizim gibidir ancak lütfen gerçekleri konuşalım ayrıca en büyük birlik önce türk birliğdiri türkler birlik olursa islamda 4 biryana yayılacaktır ümmet koruncaktır inşAllah
Bu yazı olmadı 3 yıl önce
Yaparken yıkmamak lazım. Tarih başka siyaset başka. Bir de iş bilenin kılıç kuşananın ! ! !

Gelişmelerden Haberdar Olun

@