banner518

Sümela Manastırı teleferik projesi ihaleye çıkıyor

Sümela Manastırı'na teleferik projesinde sona gelindi

Maçka 25.02.2020, 12:03 25.02.2020, 16:01

Türkiye'nin  önemli tarihi ve turistik mekanlarından Sümela Manastırı'nda süren restorasyon ve inşa edilmesi planlanan teleferik projesinde sona gelindi. Manastırın restorasyonun tamamlanması ve teleferik projesinin hayata geçirilmesi ile tarihi mekana yıldı 1 milyon ziyaretçi hedefleniyor. 

Türkiye'nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği Trabzon'un Maçka ilçesinde Karadağ eteklerindeki tarihi Sümela Manastırı'nda, 2015 yılında başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Manastırda, kaya ve buz kütlelerinin düşerek olumsuzluğa yol açmaması için endüstriyel dağcılardan oluşan özel ekiple sürdürülen 'yamaç ıslah çalışması' tamamlandı. Ekipler, 3 aşamada yürütülen çalışmalarda yaklaşık 80 bin metrekare alanda kaya temizliği gerçekleştirdi. Çalışmalarla, alanda 4 bin ton kaya temizliği yapıldı. Manastırın 25 Mayıs'ta ziyarete açılması planlanıyor. 

TELEFERİK PROJESİ İHALEYE ÇIKIYOR

Seyir terası yapılarak ziyaretçilerin farklı açıdan görebildiği manastırda, teleferik projesi için de proje hazırlandı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 2,5 kilometre uzunluğunda olacak teleferik hattı yap, işlet, devret modeli ile hayata geçirecek. Projede 40 kişilik vagonların olacağı teleferik hattı kurulacak. 

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, teleferiğin Sümela’ya 1 milyonun üzerinde turisti taşıyacağını belirterek, "Oradaki minibüslerle taşıma ayrı bir şey olacak. Teleferikle taşımak ayrı bir görüntü olacak. Büyükşehir Belediyemizin Doğa Koruma ve Milli Parklarla ortaklaşa yürüttüğü bir projeydi. Sümela Manastırı’nın kapısının girişinden ilk durağı başlayacak. Karşıdaki seyir teraslarına doğru bir kol atacak. Tekrar Sümela Manastırı’na doğru gelecek. Büyükşehir Belediyemiz bu teleferikleri 40 kişilik büyük vagonlar halinde planlıyor. Yap, işlet, devret modelini ve kar paylaşım modelini ön planda tutarak yapacakları bir proje. Proje bitti, şuanda yatırımcısını bekliyor. Birkaç firma var ilgileniyor. geçen yıl biz orada 4 ayda yaklaşık 400 binin üzerinde turist ağırladık. Özellikle teleferik ve Sümela’nın açılmasıyla beraber bu sayının 1 milyonu geçeceğine eminim” dedi.

‘TELEFERİK KATKI SAĞLAR’

Maçkalı esnaf Merve Yaman teleferiğin kendilerine çok büyük bir katkı sağlayacağını söyledi. Yaman, "Sümela Manastırı’nın bize çok büyük katkısı var. Teleferik olan yerler daha çok turist ve müşteri çekiyor. Turistler bu tarafa geldikçe bizim de müşterimiz artar. Bizim için çok önemli.  Maçka’yı geçindiren Sümela’dır. Teleferiğin olması bize çok büyük bir katkı sağlar” dedi.

Furkan Güler ise, "Sümela’ya teleferik yapılması turizm açısından çok büyük bir katkı sağlar. Maçka geçimini Sümela Manastırı’ndan sağlıyor. Sümela Manastırı’nın 2-3 yıl kapalı olması esnafı çok etkiledi. Teleferiğin yapılmasını herkes heyecanla bekliyor” diye konuştu.

SÜMELA MANASTIRI

Maçka'da Karadağ'ın Altındere Vadisi'ne bakan eteğinde, yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayaların oyulmasıyla yapılan Sümela Manastırı, halk arasında 'Meryem Ana' adıyla da biliniyor. Hakkında çeşitli rivayetler de bulunan ve kuruluşu bilimsel verilere göre 13'üncü yüzyıla uzanan tarihi manastırda, hizmet birimleri, misafirhane, mutfak ve ayazmanın dışında toplam 72 oda bulunuyor. 88 yıl aranın ardından, manastırda 2010 yılında binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ayini, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetmişti.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (4)
Vatandaş 6161 3 ay önce
Çıkar ihaleye 5 kuruşluk şeyi ver üç kuruşa alan firmada çalşın yapsın onu iki kuruşa sonuç ortada üç gün sonra tamir için bir daha ihaleye çıkar onu. İşte memleketin özeti bu
Cubukcu 3 ay önce
Teleferiklen kac yolcu tasiyacaksiniz , gecen sene gittim park alani yok otobüs girer cikmasi ayri bir sorun otomobillere yol kenarlarinda . Bu projeyi bence bilenler bir gözden gecirsin
BAŞKAN 3 ay önce
SÜMELA YA ALTTAN GİRİŞTE PARA AL .MÜZE GİRİŞİNDEN PARA AL.TELEFERİĞİ BUNCA YIL YAPMA .AMA GİT BEŞİKDÜZÜ NE TELEFERİK YAP .NERDE ZARARINA BİR YATIRIM SİZDE.
yakun 3 ay önce
Yüzyıllarca bu manastırın teleferiği yoktu. Birakın teleferik yaparak manastırın özelliğini bozmayın. Zaten böyle bir ihtiyaçta yoktur. Maksat bir yandaş müteahhite para kazandırmaksa; teleferiği yaptırmadan verin parasını da gitsin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@