Yılların komünisti, şimdi hac yolcusu

 Gençliğinde Türkiye Devrimci Halk Partisi üyesi olan ve üniversite yıllarında ufak çaplı olaylara da katılan Torbalılı 47 yaşındaki Komünist Ercan Çatakoğlu, Pazar günü Hacca gidiyor. Yıllarca komünist parti içinde yer alan, aykırı görüşleri nedeniyle bi

Gündem 24.09.2012, 13:46
Yılların komünisti, şimdi hac yolcusu

 

Gençliğinde Türkiye Devrimci Halk Partisi üyesi olan ve üniversite yıllarında ufak çaplı olaylara da katılan Torbalılı 47 yaşındaki Komünist Ercan Çatakoğlu, Pazar günü Hacca gidiyor.
 
Yıllarca komünist parti içinde yer alan, aykırı görüşleri nedeniyle birçok defa gözaltına alınan Çatakoğlu, kapitalist-sosyalist rejimlerde de diktatörlerin ve ezilenlerin var olmayı sürdürdüğünü fark ettikten sonra dinler tarihini incelediğini ve asıl eşitliğin İslam'da olduğunu gördüğünü belirterek, Hacca gidecek olmanın heyecanını yaşadığını söyledi.
 
Kapitalist ve sosyalist sistemde de ezen ve ezilenlerin olduğunu gördüğünü söyleyen Çatakoğlu, sadece diktatörlerin isimleri değiştiğini belirterek, "Bu acı gerçeği görmek beni etkiledi. Hacca gidebilecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum" dedi.
 
Lise yıllarında aykırı bir kişiliğe sahip olan Ercan Çatakoğlu , 12 Eylül 1980 siyasete atıldığını, o dönemde insanlığın hizmetinde olduğunu düşündüğü sol ideolojilere yakınlık duyması üzerine sosyalist olmayı tercih ettiğini anlatarak, darbeden sonra 1983'lü yıllarda eğitim gördüğü Eskişehir'de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde karşıt görüşlü gruplarla fikir ayrılığı nedeniyle çatışmalara girdiğini söyledi.
 
Çatakoğlu, üniversite sonrasında araştırma ve okumalarını sürdürdüğünü, hatta Almanya, Fransa ve Lübnan'da incelemelerde bulunduğunu, ancak gördüklerinin teoride okuduklarıyla çeliştiğini fark ettiğini anlattı. Çatakoğlu, kapitalist sistemde de sosyalist sistemde de ezen ve ezilenlerin söz konusu olduğunu, sadece diktatörlerin isimlerinin değiştiğini söyledi.
 
Bu acı gerçeğin, kendisinde hayal kırıklığı oluşturduğunu söyleyen Çatakoğlu, "Hayal kırıklığı aşırı alkol almama neden oldu. Ancak alkol de sorularıma cevap vermedi. 'Ben kimim, neyim, nereden geldim, nereye gidiyorum' gibi sorular sürekli kafamı kurcalıyordu. Uzun yıllar düşünme sahamın dışında tuttuğum din ve Allah konusunu düşünmeye başladım" dedi.
 
Çatakoğlu, tasavvuf kitaplarını okumaya başladığını, mürşitlerin eserlerini okuyup, mezarlarını ve yaşayan mürşitlerin de kendilerini ziyaret ettiğini kaydederek, Hacca gitmesini sağlayan o süreci şu şekilde aktardı:
 
"Yedi yıldan beri okumaya çalışıyorum. İdeolojik dönemimle ilgili geçmişte mücadelem söz konusuydu. O dönemdeki mücadelem faşist-emperyalist olarak adlandırılan otoritelere karşıydı. Şu anda da kendimi bir mücadelenin içinde görüyorum.
 
Başta 'şeytan' olarak adlandırdığımız kötülük temsilcisi olan varlık ve nefsimize karşı dünyada sembolizeştirilen güçlere karşı mücadelem devam ediyor.
 
Gerçek özgürlük Allah'a kul olabilmek ve nefsimizin zincirlerini kırmaktan, Allah'a ulaşmaktan geçtiğini gösteren Rabbimize şükürler olsun."
 
Pazar günü Hacca gidecek olan Çatakoğlu, "Efendimizin ayak bastığı topraklara gidebilmenin heyecanı ve mutluluğu içindeyim. Herkes hakkını helal etsin" şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@