Yeni görüşmeler olabilir

Başbakan Tayyip Erdoğan, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın müzakere çağrısına olumlu yanıt verdi. Demirtaş’ın çağrısının İmralı’dan gelen mesaj üzerine olduğunu belirten Erdoğan, “İmralı’yla ilgili görüşmeler yeniden olabilir” dedi.İslam dünyasında

Gündem 27.09.2012, 09:31
Yeni görüşmeler olabilir

Başbakan Tayyip Erdoğan, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın müzakere çağrısına olumlu yanıt verdi. Demirtaş’ın çağrısının İmralı’dan gelen mesaj üzerine olduğunu belirten Erdoğan, “İmralı’yla ilgili görüşmeler yeniden olabilir” dedi.

İslam dünyasında infial yaratan Hz. Muhammed’e hakaret içeren filmle ilgili olarak ABD Başkanı Barack Obama’nın, kendisine ABD’de düşünce ve fikir özgürlüğü çerçevesinde değerlendirildiğini söylediğini belirten Erdoğan, “Obama’nın bu tavrı beni üzmüştür” dedi.

Başbakan Erdoğan gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

Samimiyetsizlik nedeniyle bitti

“Terör şu anda bitecek gibi bir tespiti yapmak kolay değil. Bazıları İspanya, İngiltere, Sri Lanka modellerinden bahsediyor. Orası bir ada, tamamen yerle bir etmiş işi bitirmişler. Biz hukuk devletiyiz diyoruz. Atacağımız adımları da bu çerçevede atacağız diyoruz. Hukuktan anlamayana da Şemdinli’de Beytüşşebap’taki gibi gereği yapılacaktır. İmralı olsun Oslo olsun açık net bu adımları da attık. Acaba nerede bir şey var bunu görelim. Eğer bu görüşmelerle bir şey elde edeceksek bununla yapalım. Oslo’da olacaksa Oslo’da yapalım.

O yüzden MİT Müsteşarı olarak Emre Bey zamanından itibaren başlattık görüşmeleri, sonra Hakan Bey geldi aynı şekilde devam etti. Şu anda kesilmenin bazı sebepleri oldu. O da iletişimdeki samimiyetsizlikti. İster istemez ‘keselim bu işi’ dedik.

PKK servis etti

(CHP’nin açıkladığı Oslo metni) Çok ciddi bir yanlış ve yalan haber uçurmayı bölücü terör örgütü Oslo ile ilgili bahsetti. O aslında bir belge değil. Onların hazırladığı kendilerine göre uydurma 9-10 maddelik bir yazı. Bunu belge olarak sundular. Oradaki görüşmelerden bunun içinde yok mu vardır tabi. Ama bir evrakın belge olması için tarafların altında imzası olması gerek, var mı; yok. Terör örgütü bunu servis etti. Bu konularda BDP’nin bu çağrısını ne denli kaale alırız o ayrı konu.

Benzer çağrıyı CHP de yaptı. Görüşmede biz de çağrıda bulunduk ama hala CHP’den bizim çağrımıza cevap gelmedi. Meclis açılınca biz onlara ‘ne oldu hani ekipleri çalıştıracaktık’ diyeceğiz. ‘Gelin hep beraber bu taşın altına elimizi koyalım ne gerekiyorsa yapalım’ diyeceğiz.

Gelen mesaj rahatlattı

Bu arada İmralı’yla ilgili görüşmeler yeniden olabilir. Kampanyalardan biri ‘İmralı’daki öldü öldürüldü.’ Böyle kampanyalar var. Geçen kardeşinin oraya gitmesini istedik. Kabul edildi, gitti, görüştü, geldi. Demirtaş’ın açıklaması buradan kaynaklanıyor. Oradan mesaj geldi. Zannediyorum o onları rahatlattı. Avukatlarını kendisi de kabul etmiyor zaman zaman bizim de uygun görmediklerimiz oluyor. Görüşmeleri dışarıya manipüle ederek taşıdılar.”

Öcalan PKK’nın eylemlerinden rahatsız

Obama üzdü.

Erdoğan, İslam dünyasında infial yaratan Hz. Muhammed’e hakaret içeren filmle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Obama’nın kendisine ve Hıristiyanlığa yönelik ifadelerin ABD’de düşünce ve fikir özgürlüğü çerçevesinde değerlendirildiğini söylediğini belirten Erdoğan “Obama’nın bu tavrı beni üzmüştür” dedi. Erdoğan Ulaştırma Bakanlığı ile bir çalışma başlattıklarını belirterek, “Bunun (video) Türkiye’de yayımını sonuna kadar durduracağız” dedi. Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama’ya nefret suçlarına ilişkin Lahey adalet divanı gibi bir kurum oluşturulması gerektiğini söylediğini belirtti, Obama’nın da teklife olumlu yaklaştığını vurguladı.

Yorumlar (4)
mss 8 yıl önce
Bundan böyle görüşme istemiyoruz..
kadirbilir 8 yıl önce
sayın başbakan, osloya müşteşarımı ben gönderdim dediğin gün benim için bittin esasen şike sürecinde bitmiştin ama bu son söylemlerin benim gözümde seni mutlak butlana mahkum etti, teröristlerle aynı masaya oturup onları muhatap alarak konuşan hiçkimse benim devletimden değildir benim hükümetinden değildir beni temsil etmez, o an o masaya oturdukları teröristler tarafından öldürülseler üzülmem, biz 30 yıldır şehit ve gazi veriyoruz bu 30 yıldır bir senin mi aklına geldi 'konuşmak' yazıklar ols
Ali Küçük 8 yıl önce
Allah inşaallah bir an önce seni alır da kurtuluruz. Yeter bunca zulüm ve baskı! Yetmedi mi bu kadar kirlilik?
cinneş marnş 8 yıl önce
pkk bittiği için, tükendiği için bu tip kalleşçe ucuz eylemleri yapıyor. yutmasın kimse bunu. sayın başbakan bilhassa sen de yutma. pkk nın bu uyduruk taktiğini......ve operasyonlara arkası kesilmeden devam edilsin..apo isimli vatan haini ve onu lider olarak tanıyan diğer vatan hainleri kimdir ki onları muhatap alacağız...kaldı ki bu herifler cartayı çekmişler, bitmişler..

yakındır dağlardan kaçan kaçana gitmesi....kimse zaman kazandırmasın bu hainlere...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@