’Yasa dışı dinleme’ davasında ilk duruşma Şubat’ta

Paralel yapı iddialarına ilişkin hazırlanan 143 sanıklı "Yasa dışı dinleme" iddianamesini kabul eden mahkeme ilk duruşmanın 15,16,17,18,19 Şubat'ta görülmesine karar verdi. Mahkeme, savcılığın 123 sanığın tutuklanması talebini reddetti."Yasadışı Dinleme"

’Yasa dışı dinleme’ davasında ilk duruşma Şubat’ta

Paralel yapı iddialarına ilişkin hazırlanan 143 sanıklı "Yasa dışı dinleme" iddianamesini kabul eden mahkeme ilk duruşmanın 15,16,17,18,19 Şubat'ta görülmesine karar verdi. Mahkeme, savcılığın 123 sanığın tutuklanması talebini reddetti.

"Yasadışı Dinleme" iddianamesini kabul eden İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tensip kararını açıkladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Okan Özsoy tarafından hazırlanan iddianamede 123 sanığın tutuklanması talep edilmişti. İddianamenin mahkemeye gönderilmesinin ardından tutuklu sanıklarda tahliye talebinde bulunmuştu.

İddianameyi kabul eden mahkeme, tensip kararında savcılığın 123 sanık hakkındaki tutuklama istemini reddetti. Tutuklu sanıkların tahliye talebini de reddeden mahkeme, ilk duruşmanın 15,16,17,18 ve 19 Şubat 2016 tarihinde görülmesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca ilk duruşmada iddianamenin okunması amacıyla TRT'den iki spikerin gönderilmesi için yazı yazılmasına hükmetti.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede tutuklu bulunan 23 kişinin yanı sıra 120 şüphelinin de "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" ve "silahlı örgüte üye olmak" suçlarından tutuklanması talep edilmişti.

Tutuklu bulunan eski emniyet müdürleri Erol Demirhan ve Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu tüm şüpheliler hakkında "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianamede, şüphelilerden Yılmazer hakkında ayrıca bin 924 yıla kadar, Demirhan hakkında ise 5 bin 735 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler