Türüt'ten Eleştirilere Cevap

Karadenizli türkücü İsmail Türüt'ün son albümündeki 'Plan yapmayın plan' şarkısına Youtube'ta uyarlanan klip tepki topladı.Klipte Hrant Dink suikastinin zanlılarına övgüler yağdırıldığı yönündeki eleştirileri yanıtlayan türkücü İsmail Türüt, "Fatiha ve Ya

Türüt'ten Eleştirilere Cevap

Karadenizli türkücü İsmail Türüt'ün son albümündeki 'Plan yapmayın plan' şarkısına Youtube'ta uyarlanan klip tepki topladı.

Klipte Hrant Dink suikastinin zanlılarına övgüler yağdırıldığı yönündeki eleştirileri yanıtlayan türkücü İsmail Türüt, "Fatiha ve Yasin duadır. Biz ağzı dualı insanlarız" dedi.

Karadenizli şarkıcı İsmail Türüt'ün 'Plan yapmayın plan' adlı şarkısının sözleri ve 'Youtube.com'da yayınlanan klip tepkilere neden oldu. Şarkı sözlerine çekilen klipte, "Vatan satsa bir kişi, anında biter işi" sözleriyle birlikte, öldürülen gazeteci Hrant Dink ve katil zanlılarının fotoğrafları yer alıyor.

Klibin 'youtube.com' sitesinde yayınlanması ile birlikte tepkiler de gecikmedi. Evinde düzenlediği basın toplantısında kendisini savunan İsmail Türüt, klibin türküsünde söylemek istediklerini yansıtmadığını söyledi.

Dün bir gazetecinin kendisini arayarak bu klipten bahsettiğini söyleyen Türüt, "Ben bilgisayardan anlamam. Dün ilk defa izledim ve gördüm ki türkümüzle hiç örtüşmüyor. Türküde bölücüleri kast ederek 'Alayınız 5 kuruş etmez Karadeniz'de' diyoruz. Bu sözlerine üzerine Sayın Ahmet Necdet Sezer, Sayın Başbakan ve Sayın Arınç'ın görüntülerini koymuşlar. Bunlar çok ayıp şeyler. Bunlar mı bölücü? O zaman hepimiz bölücüyüz. Klip çok yanlış, hiç tasvip etmiyorum. Çok ileri gitmiş bu arkadaş. Onun klibe yansıttıklarını ben demek istemedim ki. Hrant Dink ile ne alakası var. Benim kimseye kastım yok" dedi.

Karadeniz'in üzerine son yıllarda büyük oyunlar oynandığını ifade eden Türüt, "Benim davam oradaki oyunları, planları vurgulamaktı. Hepsi o planın bir parçası. Belki de Hrant Dink'in ölümü de o planın bir parçası. Ben bu rahatsızlığımdan dolayı Ozan Arif ile konuştum ve Karadeniz üzerine oynanan oyunları işleyen bir türkü yapmak istediğimi söyledim. O da 'Sözlerini ben yazarım' dedi. Onun yazdıklarının da arkasındayım. Yasin ve Fatiha sözleri geçiyor türküde. Yasin, Fatiha dualardır. Biz ağzı dualı insanlarız" şeklinde konuştu.

Türüt bir gazetecinin, "Bu şarkının birilerini rahatsız edeceğini düşünmediniz mi?" sorunu üzerine ise şunları söyledi:
"Diyorum ki 'plan yapmayın plan'. Bundan kim rahatsız olur. Türkiye'de riyakar bir sürü insan çıktı 'hepimiz Ermeniyiz' dedi. Türküde geçen 'Bırakın çan çalmayı, Ermenice olmayı' sözleri de o güne bir serzenişti.Tek üzüldüğüm bu ülkede tüm gündemin İsmail Türüt'ün okuduğu şarkı olması. Daha bir hafta önce bu ülkede gözbebeğimiz orduya 'bölücü' diye hakaret ettiler. Ben geçen albümümde de Ortadoğu'daki durumu eleştirdim. Kimse ilgilenmedi o zaman. Şimdi Hrant Dink ile ilişkilendirildiği için dünya ayağa kalktı.Sanki acayip bir suç işlemişim gibi saldırı var."

Türüt, bir insanın ölümünden asla keyif almayacağını ifade ederek, "Hrant Dink bir suikaste kurban gitmiştir. Millet nasıl üzülmüşse ben de üzülmüşümdür. Geçmiş söylemleri beni rahatsız etmiştir ama o ayrı bir şey. Bir insan olarak öldürülmesini katiyyen tasvip etmem" diye konuştu.

İsmail Türüt'ün tepki alan şarkısının sözleri şöyle:

"Plan yapmayın plan, gitmez Karadeniz'de. Kahpelik yalan dolan, tutmaz Karadeniz'de. Ne Coni'si ne Rus'u, pusu kurmasın pusu. Bölücülük borusu da ötmez Karadeniz'de. Bırakın çan çalmayı, Ermeni'ci olmayı. Millet böyle dolmayı, yutmaz Karadeniz'de. O gün böyle desinler, bugün böyle desinler. Fatihalar Yasinler bitmez Karadeniz'de. Şerefini şanını, ortaya koy canını. Hiç kimse vatanını satmaz Karadeniz'de. Vatan satsa bir kişi, anında biter işi. Türk ve İslam güneşi batmaz Karadeniz'de. Bizde varken bu duruş, emiceniz olsa Bush. Alayınız 5 kuruş etmez Karadeniz'de. Anladık var gocunuz belli kuyruk acınız. Kargaşaya gücünüz yetmez Karadeniz'de."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler