Türkiye'yi açık açık tehdit etti

 Barzani'nin bir araya getirdiği ve Kürt bölgelerinde hakimiyet ilan eden 10 üyeli 'Yüksek Kürt Konseyi' mensubu Muhiddin Şeyhali Halep'teki bürosundan konuştu.Şeyhali "Kürdistan kuruluyor" tezini reddetti ancak yaptığı çarpıcı açıklamalar özerkliğe, deva

Türkiye'yi açık açık tehdit etti

 

Barzani'nin bir araya getirdiği ve Kürt bölgelerinde hakimiyet ilan eden 10 üyeli 'Yüksek Kürt Konseyi' mensubu Muhiddin Şeyhali Halep'teki bürosundan konuştu.

Şeyhali "Kürdistan kuruluyor" tezini reddetti ancak yaptığı çarpıcı açıklamalar özerkliğe, devamında bağımsız devlete doğru bir eğilimin varlığını güçlendirdi. Şeyhali Türkiye'nin müdahalesi durumunda bölgenin kan gölüne döneceğini öne sürdü.

 

Barzani'nin girişimiyle Erbil anlaşmasına dayandırılarak kurulan Yüksek Kürt Konseyi 5 'Ulusal Meclis', 5 PYD üyesinden oluşuyor

 

Kürt bölgelerini ele geçiren, içerisinde PYD'nin de bulunduğu 'Yüksek Kürt Konseyi'nin 10 üyesinden biri olan Muhiddin Şeyhali "Biz Kürt bölgelerini (Afrin, Kobani, Aynel Arap, Kamışlı) savaşmadan ele geçirdik. Beşşar Esed yönetimi artık çaresiz ve güçsüz durumdaydı. Burada bir iktidarı zaten kalmamıştı. Biz buradaydık ve o boşluğu doldurduk." dedi. Esed'in giderayak Türkiye'yi zor durumda bırakmak için bu bölgeleri bilerek Kürt gruplara teslim ettiği iddiasının medya propagandası olduğunu iddia eden Şeyhali Kamışlı'da şuan durumun sakin olduğunu, hatta Esed hükümetine ait hükümet binalarının bile açık olduğunu söyledi. Bağımsız bir Kürdistan kurmak gibi gizli ya da açık bir ajandalarının olmadığını söyleyen Şeyhali "Bizim amacımız Suriye'deki Kürt sorununu barışçıl yollarla çözmek. Esed gittikten sonra şeffaf seçimler yoluyla oluşturulacak halk hükümetinde Kürtlerin tam temsil edilmesini ve haklarının iade edilmesini sağlamak. Amacımız kan dökmek değil" ifadelerini kullandı. Suriye'deki Kürt halkının bağımsızlık konusunda ne düşündüğünü sorduğumuzda ise Şeyhali "Kürtlerin elbette dört parçası birleşmiş, sınırların ortadan kalktığı bir Kürdistan hayali var. Bizim de böyle bir hayalimiz var ancak buna dönük bir programımız, planımız yok. Amacımız bu değil" dedi.

 

SAYIN ERDOĞAN YANLIŞ YOLA GİRMEZ

PKK ile ilişkileri konusunda ise Şeyhali "PKK Türkiye'de faaliyet yürüten bir örgüt. Türkiye'deki Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesini istiyoruz' ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan'ın, geçtiğimiz gün, Suriye'de Kürt devleti kurulması halinde oraya müdahale edileceğine dair açıklamayı hatırlattığımız Şeyhali dolaylı yoldan, buna cevaplarının sert olacağı mesajını verdi: "Türkiye'de çok sayıda akil adam var. Sayın Erdoğan'ın böyle bir yola başvuracağını zannetmiyorum. Türkiye buraya girerse bir daha çıkamaz. Kan gölüne döner burası. Biz kan dökülsün istemiyoruz. Kendi sorunlarımızı Suriye anayasası çerçevesinde diyalog yoluyla çözmek istiyoruz."

 

"ÇEKEMEMEZLİK YAPILMASIN"

ABD'den yardım alıp almadıkları sorusuna ise ABD'yle ilişkilerinin gizli olmadığı, şeffaf bir ilişki içinde oldukları şeklinde yanıt verdi. Sorunun devamında Şeyhali Türkiye'den beklentilerini dile getirirken şunları söyledi: Türkiye ile 10 km sınırımız var. Biz Afrika'dan ya da başka bir yerden gelmedik. Komşuyuz. Bize kötü gözle bakılmasın, "çekememezlik" olmasın. Halep'teki duruma dair ise Şeyhali Kürtlerin yaşadığı bölgelerde çatışmanın yaşanmadığını, ancak diğer Arap bölgelerinde çatışmaların olduğunu söyledi. Savaş bölgelerinden kaçan binlerce Arap'ın da Kürt bölgelerine sığındığını belirtti. Esed ordusunun büyük bir taarruza hazırlandığı yönündeki haberlerle ilgili de henüz bir gelişme olmadığını aktardı. Şeyhali Özgür Suriye Ordusu'yla çatışmayı ise düşünmediklerini, Kürt bölgelerine kan bulaşmasını istemediklerini söyledi. Barzani'nin bir araya getirdiği Yüksek Kürt Konseyi 5 Ulusal Meclis Üyesi, 5 PYD üyesinden oluşuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sinaa - 5 yıl önce
konuş tabi AKP nin sayesinde devlet de kurarsınız hükümette.
Avatar
şafak - 5 yıl önce
Ülkeleri karıştıran içisyanlar çıkaranlar ne saddam'dan ne Kaddafi'den, ne de esad'dan insaflı değiller. Bizde bu bölücülerin kirli emellerine bilerek, bilmeyerek alet oluyoruz. Başımıza olabilecek en büyük tehlike geliyor. Eğer gereği yapılmazsa bundan sonra Türklere rahat yok. Çünkü etrafımız çepe çevre sarılıyor. Yine de eşbaşkanlığa, durmak yok yola devam. Dünkü Baydemirin söylemleri çok bilmiş birinin söylemleri bire bir uyuşuyor.
Avatar
firstclass - 5 yıl önce
Bu günkü haliniz, "Hayaldi, gerçek oldu." Bağımsız kürdistan hayalimiz ama bir çalışmamız yok demişsiniz. Yakında o da "Hayaldi, gerçek oldu" saflarına katılır...
Avatar
alper ağa - 5 yıl önce
sizi konuşturanlarda suç.kangölüne döner evet hepinizi yakarız orda
Avatar
ssmihh - 5 yıl önce
Suriye'nin bizden korkmasına hiç gerek yok çünkü devletimizin başında boş boş konuşan ama bir okadarda yüreksiz yöneticiler var. Bu yöneticiler olduğu sürece Türkiye hiçbir konuda hiçbirşey başaramaz hele hele yalnız başına başarması hayal bile edilemez. Belki birilerinin piyonu ileri sürülebiliriz okadar. Daha fazlasını hiçkimse beklemesin. Zaten Suriye ve diğreleride bunun böyle olduğunu bildiği için ülkemiz aleyhinde atıp tutup duruyorlar ondan bundan tokat yiyip durmaktan dünyanın şamar oğlanına döndük.
Avatar
Bordo.Mavi - 5 yıl önce
Durmak Yok Korkaklığa ve Parçalanmaya Devam!!!
Avatar
VARSAYOKSATRABZONSPOR - 5 yıl önce
kellenizle döner ! bunu sizde çok iyi biliyorsunuz siz kimsiniz be ? paçavra sürüsü it sürüsüüüüüüüü domuz sürüsüüü