banner526

banner533

banner513

Trafikte yeni dönem! Yüzlerce ceza geldi

Kayseri'de olumsuz hava koşullarında doğabilecek sorunların giderilmesi amacıyla düzenlenen ‘Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri’ ve ‘Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı İl Koordinasyonu’ toplantısında, Emniyet’in başlattığı Whatsapp uygulaması

Gündem 26.11.2015, 15:08
Trafikte yeni dönem! Yüzlerce ceza geldi

Kayseri'de olumsuz hava koşullarında doğabilecek sorunların giderilmesi amacıyla düzenlenen ‘Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri’ ve ‘Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı İl Koordinasyonu’ toplantısında, Emniyet’in başlattığı Whatsapp uygulamasına bu yıl 1071 ihbar geldiği ve bunlardan 413 sürücüye cezai işlem yapıldığı bildirildi.

Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya, Vali Orhan Düzgün, Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Halil Uysal, Emniyet Müdürü İbrahim Kulular ve davetliler katıldı. Şehiriçi Trafik Şube Denetleme Müdürü Abdullah Dede’nin, slayt halinde sunduğu programda eğitimde trafik, kış lastiği, ticari araçların karıştığı kazalar, ticari araçların denetimi, sinyalizasyon sistemleri, Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) ve Whatsapp uygulamasıyla ilgili istatiki bilgiler açıklandı. Toplantıda ayrıca, kent genelinde 2015 yılı içerisinde 3 bin 201 araç denetlendiği, bunlardan 2 bin 349 araca cezai işlem yapıldığı bilgisi verildi. Özellikle kış lastiği kullanımındaki hassasiyetin dile getirildiği programda, kış mevsiminin gelmesiyle denetlemelerin sıklaştığı, halkın da trafik kurallarını ihlal eden sürücüleri ’0530 898 01 55’ ve ’0532 068 01 54’ numaralı telefona bildirmelerinin, olumlu sonuçlar oluşturduğu belirtildi.

Trafik denetlemelerindeki amacın, can ve mal kayıplarını önlemek olduğunu ifade eden Vali Orhan Düzgün, şöyle konuştu:

"Trafik kurulu eylem planı toplantısında ilimizde özellikle kış dönemine yönelik olarak alınması gereken önlemleri burada bulunan değerli kurul üyesi katılımcı arkadaşların katkılarıyla gerçekleştireceğiz. Trafik kazalarından gerek ölüm, gerekse yaralı sayısını azaltmak. Can ve mal kayıplarını en aza indirmek bakımından sürekli buradaki katılımcı kuruluşlarla, katkıları ve destekleriyle yeni tedbirler alınıyor. Örneğin kış lastiği uygulaması, elektronik denetim sistemleri gibi. Bunların tabii uygulamasının giderek artırılmasını, vatandaşlarımızın trafikte daha güvenli ve huzurlu seyretmesini sağlamak bakımından bugün ki gündemimizde özellikle trafik eğitimlerinin yapılması, kış lastiği uygulamasının gözden geçirilmesi, ticari araçların denetimi özellikle toplu taşıma araçları ile birlikte. Bunların hem sürücülerinin eğitimi konusunda geçtiğimiz dönemlerde de kurul toplantılarında kararlar alınmıştı. Ve birçoğu uygulamaya geçirildi. Sinyalizasyon projesi ve TEDES olarak isimlendirdiğimiz elektronik denetim sistemi ile trafik uygulamalarının denetimlerinin daha etkin ve etkili bir şekilde yapılabildiğini görüyoruz.

Whatsapp uygulaması üzerinden başlatılan projeyle, vatandaşların da polise yardımcı olduğunu vurgulayan Vali Düzgün, 2 ay önce kullanmaya başlattıkları Whatsapp uygulaması ile birlikte halkın da görevlilere yardımcı olması, trafik ihlali gördüğünde, bunu doğrudan videolu olarak trafik birimlerimize, bu konu da oluşturmuş olduğumuz cep telefonu hattı üzerinden iletmesi konusunu da ele alacaklarını söyledi. Vali Düzgün, "1 aylık süre içerisinde yaklaşık 400’ün üzerinde vatandaşımız ihbarda bulundu. Yaklaşık 110 sürücüye cezai yaptırım uygulandı. Bunların dışında kurul üyelerimizin ilave etmek istedikleri konular öneriler varsa değerlendireceğiz" dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@