Sigara haram mı? Diyanet'ten flaş açıklama!

Diyanet’ten sigara fetvası: Haramdır, uyuşturucu özelliği var.

Gündem 28.12.2019, 11:33
Sigara haram mı? Diyanet'ten flaş açıklama!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sigaranın kesin ve kati olarak haram olduğunu ve sarhoş edici maddeler arasında sayıldığını belirterek, “Uyuşturucuya götüren yol sigarayla başlar. Kesinlikle sigarada uyuşturucu özelliği var.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, katıldığı canlı yayında Veyis Ateş’in sorularını yanıtladı. Ateş’in, “Sigara içmek haram mı?” sorusunu yanıtlayan Erbaş, sigaranın kesin ve kati olarak haram olduğunu söyledi.

Birçok alimin sigaranın haram olduğunu söylediğini aktaran Erbaş, “İnsanın bedeni mukaddestir. Bedeni beş açıdan korumak gerekiyor. Dinini korumak, aklını korumak, malını korumak, nefsini korumak, yani canı korumak, bir de nesli korumak. Sigaranın sadece birini bile korumaya engel olsa, bu bile haram olması için yeterli. Kaldı ki beşine de zararı var. Dine zararı var, akla zararı var, mala zararı var, cana zararı var, nesle zararı var.

Dine zararı, sigara sarhoş edici maddeler arasında sayılıyor. Sigara uyuşturucu vazifesi yapıyor. Uyuşturucuya götüren yol sigarayla başlar. Kesinlikle sigarada uyuşturucu özelliği var.” ifadelerini kullandı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (14)
Fuat 2 yıl önce
Geç bunlari geç Allahınızı severseniz bir kerede yolsuzluk, hırsızlık, kul hakkı icin fetva verin ayrica yillardir sigara icerim hiç sigara ile uyuşmadim, goruyorum siz içmediginiz halde uyuşmussunuz
Alperen61 2 yıl önce
Sizler kül hakkının zinanın faizin yalanın hara olduğunu bilmeyecek kadar cahilmisiniz.bunların hepsi kuranı kerimde ve sünnetullahda bahsediliyor.kimsenin fetva vermesine gerek varmı.Allah cchın helal ve haram sınırı belli.selam ve dua ile.
haramzade 2 yıl önce
diyanete yandasa ihale , yandasa hastane , yandasa kopru yu vermek haram diye bir sorabilsek ?sigaraya ondan sonra geliriz .
ali 2 yıl önce
güncellenmiş akp dini, ben almıyayım hırsızlıklar imparatorluğunun ilahi borazanı!
ayan 2 yıl önce
eyvAllah o dıyanet halktan calanlara yada kendı yaptıkları luks harcamalarada bı acıklık getırsın yıyorsan dın adamlıgı yapacaklarsa sadece Allahta korksunlar
Ferit YURTSEVER 2 yıl önce
Kul hakkı ,hırsızlık,yolsuzluk,halkı kandırma hakkında bir fetva versen.Başına taktiğin sarıktan utan biraz.
yorumcu 2 yıl önce
Hukumetin sigaraya yaptigi ve yapmak uzere oldugu ABARTILI zamlarin etkisini yumusatmak icin yapilmis bir aciklama.Hukumetin Dini kullanarak yaratmak istedigi algi su: “ Biz sigaraya haram oldugu icin zam yapiyoruz , Sigaradan gelen KDV icin degil”
Muhammet 2 yıl önce
Boş yapma sen sigara haram değil şans oyunları helal dimi
Yunus 2 yıl önce
Milli piyango da haram onu neden dmeiyorsunuz kanallarda
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@