banner556

Sakın bunu yapmayın

Şehit cenaze törenlerinde atılan sloganlar ne kadar dinimizce doğru... işte diyanet işlerinin açıklaması...Diyanet İşleri Başkanlığı, şehit cenazeleriyle ilgili müftülüklere bir genel gönderdi. SLOGAN GERGİNLİĞİBaşkan Mehmet Görmez imzalı genelgede, cenaz

Gündem 03.10.2012, 09:41
Sakın bunu yapmayın

Şehit cenaze törenlerinde atılan sloganlar ne kadar dinimizce doğru... işte diyanet işlerinin açıklaması...

Diyanet İşleri Başkanlığı, şehit cenazeleriyle ilgili müftülüklere bir genel gönderdi.
 
SLOGAN GERGİNLİĞİ
Başkan Mehmet Görmez imzalı genelgede, cenaze törenlerinde atılan sloganlar da dahil taşkınlakların önüne geçilmesi gerektiği kaydedildi. Son dönemde bazı şehit yakınları, cenazelerinde slogan atılmamasını istemiş ve bazı gerginlikler yaşanmıştı.
 
Diyanet'in genelgesinde, şehitliğin yüce bir makam olduğu kaydedilirken, müftülere, "Cenaze törenlerinde de toplu tekbir getirilmesi, ıslık çalınması, slogan atılması, alkışta bulunulmasının önüne geçin' dendi.
 
Genelgede 'Cenaze namazının sıradan bir tören veya seremoni değil, tıpkı cuma ve bayram namazları gibi bir ibadet olduğu, ibadet
 
esnasında yüksek sesle ve topluca tekbir getirmenin dahi mekruh görüldüğü hususu hatırlatılacaktır...Cenaze adabına yakışmayacak tutum ve davranışların dinen uygun olmadığı ve bu tür davranışların şehidin ruhunu inciteceği ve ona karşı saygısızlık olacağı uygun bir dil ve üslupla anlatılacaktır" denildi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@