Özel'den Bakan'a eş tayini ziyareti

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenler için 'il emrini' kaldırmasından asker eşlerinin de olumsuz etkilenmesi, Genelkurmay Başkanlığı'nı harekete geçirdi.Genelkurmay Başkanı Necdet Özel , Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'i makamında ziyaret ederek eşi öğr

Özel'den Bakan'a eş tayini ziyareti
banner432

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenler için 'il emrini' kaldırmasından asker eşlerinin de olumsuz etkilenmesi, Genelkurmay Başkanlığı'nı harekete geçirdi.

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel , Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'i makamında ziyaret ederek eşi öğretmen olan askerlerin yaşayacağı tayin sıkıntısını aktardı. Özel, Milli Eğitim Bakanı'ndan eş durumu tayininde eski sistemin devamını talep etti. Dinçer, geçen hafta eş tayinlerini Genelkurmay ve bakanlıklarla görüşerek önceden planlayacaklarını açıklamıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim ve öğretim dönemi öncesinde öğretmenler için 'il emrini' kaldırdı. Bakanlık, yeni düzenlemeyle binlerce öğretmenin derse girmeden maaş almasının önüne geçmeyi hedefliyor. Bu amaçla eş tayinlerinde, tayin istenen ilde öğretmene ihtiyaç olup olmadığına bakılıyor. Eğer ihtiyaç yoksa tayinler yapılmıyor. MEB'in yeni düzenlemesi eşi öğretmen olan ve çok sayıda kişinin tepkisine yol açarken bu durum en çok her 2 yılda bir tayinleri çıkan polis ve asker eşlerini etkiledi. Bu kararla birlikte, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde eşi öğretmen olan binlerce askeri ailelerinden ayıracak. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığı harekete geçti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'i makamında ziyaret ederek sorunun çözümünü talep ettiği ortaya çıktı. Resmi ziyaret kapsamında olmayan görüşme, Özel'in Dinçer'den özel talebi olarak değerlendirildi.

Benzer bir talebin polis ve kaymakamlar için İçişleri Bakanlığı'ndan da gelmesi üzerine Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, kurumlarla koordineli atama için yeni bir çalışma başlattı. Dinçer, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada da tayin sorununa temas ederek "Eş tayinlerini Genelkurmay ve bakanlıklarla önceden planlayacağız." açıklamasında bulunmuştu.

Öte yandan öğretmenler, söz konusu düzenlemenin kendi içinde çelişkiler taşıdığını belirterek tepki gösteriyorlar. Eğitim sendikaları aracılığıyla bir araya gelen öğretmenler, 29 Ağustos'ta Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yapmaya hazırlanıyor.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner421