Memura hükümet piyangosu

Reformlarla, 2 milyon memur arasındaki ücret adaletsizliğinin, ek ödemelerde karmaşıklığın giderilmesi, unvan enflasyonunun sona erdirilmesi amaçlanıyor. AK Parti'nin toplam 63 maddelik yol haritasında yer alan 'yeni bir kamu personel sistemi' oluşturulma

Gündem 03.10.2012, 09:03
Memura hükümet piyangosu

Reformlarla, 2 milyon memur arasındaki ücret adaletsizliğinin, ek ödemelerde karmaşıklığın giderilmesi, unvan enflasyonunun sona erdirilmesi amaçlanıyor. AK Parti'nin toplam 63 maddelik yol haritasında yer alan 'yeni bir kamu personel sistemi' oluşturulmasına ilişkin reforma göre; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu değiştirilecek.

Düzenleme ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık'ın ortak çalışma yürüttüğü biliniyordu.  Çalışma çerçevesinde, halen kamu personelinin özlük ve sosyal haklarını düzenleyen 5 ayrı kanun masaya yatırıldı. Düzenlemelerin hepsi bir tek yasada toplanacak. Dolayısıyla işçiler, memurlar ve güvenlik personeli için tek kanun olacak.

Yapılan çalışmaya göre, kamu personeli 50 ayrı ücret alıyor. Bu da aynı işi yapan personelin farklı ücretler almasına yol açıyor. Reformda, eşit işe eşit ücret kriteri baz alınacak. Mevcut özlük haklarında kayba yol açmadan, mağdur olan personelin özlük haklarında da kademeli olarak bir iyileştirme yapılacak. Kamu kurumları 'ömür boyu iş garantisi sağlayan işletme' olma statüsünden çıkarılacak.

 İŞSİZLİK YÜZDE 5'E DÜŞÜRÜLECEK

AK Parti'nin manifestosunda, sosyal güvenlik ve çalışma hayatına ilişkin birçok hedefe de yer verildi. Manifestoda bulunan sosyal güvenlik ile ilgili hedeflerin tamamı, önümüzdeki günlerde açıklanacak olan ulusal istihdam stratejisinde yer alan düzenlemelerden oluşuyor.

Bu hedeflerin arasında ise, işsizliğin yüzde 5'e çekilmesi, bölgeler arası gelişmişlik farkının en alt seviyeye düşürülmesi, kamuya 15 bin engellinin alınması ve kısa vadede 4 bin iş ve meslek danışmanı alınması var.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@