Mehmetçiğe dev helikopter

 Bingöl'de 200 askerin izin dönüşü otobüslerle birliklerine götürülürken yaşanan terör saldırısı, asker sevkiyatında yeni tedbiri gündeme getirdi.      Artık Mehmetçik, ABD'den getirilecek Chinook helikopterleriyle taşınacak. Bingöl'de silahsız 10 askerin

Gündem 29.09.2012, 15:03
Mehmetçiğe dev helikopter

 

Bingöl'de 200 askerin izin dönüşü otobüslerle birliklerine götürülürken yaşanan terör saldırısı, asker sevkiyatında yeni tedbiri gündeme getirdi.     

 

Artık Mehmetçik, ABD'den getirilecek Chinook helikopterleriyle taşınacak. Bingöl'de silahsız 10 askerin, sevkiyatı sırasında PKK tarafından şehit edilmesi, Ankara'yı harekete geçirdi. Mehmetçiğin artık hava yoluyla taşınması için düğmeye basıldı. Bu konuda daha önce girişimlerde bulunulmuş, 60 kişilik dev Chinook helikopterleri için ABD Kongresi'nden onay alınmıştı.

 

Zaman'ın haberine göre; terörle mücadeledeki hassas durumu göz önünde bulunduran Ankara, teslimatın öne çekilmesi görüşmelerini sıklaştırdı. Normal şartlarda 2015'te gelmesi öngörülen helikopterlerin daha önce Türkiye'de olması planlanıyor. Bunun için ABD tarafıyla pazarlıklar başladı. Toplam 6 ya da 10 Chinook helikopter alınacak. Yaklaşık maliyeti ise 1 milyar doları bulacak.

 

Yaklaşık iki hafta önce (18 Eylül) izin dönüşü birliklerine teslim olmak üzere Elazığ'da toplanan 200 sivil silahsız asker, 3 otobüs, 1 midibüs, 1 minibüs ve kendilerine refakat eden 10 zırhlı araçla Muş istikametine doğru ilerlerken saldırıya uğramıştı. 10 askerin şehit olduğu saldırının ardından kamuoyundan eleştiriler yükselmiş, askerlerin birliklerine neden hava yoluyla sevk edilmediği sorusu gündeme gelmişti.

 

F-16'LARI BİLE TAŞIYOR

 

Eleştirileri dikkate alan güvenlik bürokrasisi, Chinook nakliye helikopterlerinin bir an önce Türkiye'ye getirilmesi için lobi faaliyetlerini hızlandırdı. Türkiye'nin siparişlerinin üretim hattında öne çekilmesi için uğraş veriliyor. 60 personel kapasitesi olan yük helikopterleri, çelik halatlarla bir F-16 savaş uçağını bile taşıyabiliyor.

 

Helikopterler, mekanize araçları, top gibi silah sistemlerini nakledebiliyor. Chinook helikopterleri Yunanistan,

İngiltere, İtalya ve Mısır gibi pek çok ülkenin ordusunda bulunuyor.

 

Türkiye'nin alacağı helikopterler hem Kara Kuvvetleri hem Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın hizmetine verilecek. TSK şimdiye kadar yük taşıma ihtiyacını Blackhawk ve Cougar helikopterleriyle sağlıyordu. Chinook'lar yük helikopterleri arasında çok önemli bir yere sahip. CH-47S tipi Chinook model helikopterler ABD ordusu için ilk kez 1962'de üretildi. Her türlü iklim ve şartta, savaşta, afette muharip ve hayat kurtarıcı olarak görev yapıyor. Helikopterlerin, 2040'lara kadar Amerikan ordusu içinde yer alması bekleniyor.

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@