İlber Ortaylı'dan Atatürk'e hakarete çok sert tepki!

Son günlerde gündeme gelen iddialara İlber Ortaylı çok sert yanıt verdi

İlber Ortaylı'dan Atatürk'e hakarete çok sert tepki!
Mustafa Armağan, özel bir televizyon programında yayımlanan ‘Derin Tarih' isimli programda, Mustafa Kemal Atatürk'ün, manevi kızı Afet İnan ile ilişkisinin olduğunu ima etmişti. Armağan’ın sözlerine büyük tepki yağdı.

Aydınlık’taki habere göre; tarihçi İlber Ortaylı, Armağan’a çok sert sözlerle yanıt verdi. Ortaylı şunları söyledi:

“Mustafa Armağan, kendi etnik kökeni yüzünden etnik milliyetçilik yapıyor. Normal bir adam Kazım Karabekir'le Mustafa Kemal'i ne diye düşman gibi gösterir. Ne derdin var İstiklâl Harbi komutanlarıyla. Rahat bırakın İstiklâl Harbi komutanlarını.

Atatürk'e hakaret eden hainlere sanat camiasından tepki yağıyor

“CAHİL ADAMLAR, NE BİLİRLER TARİHİ”

Kimse bunlara bir şey demiyor. Mahallenin delisi gibi ben çıkıp söylüyorum.
Herif kendine göre tarihi çarpıtıyor. Bunlar cahil adamlar, ne bilirler tarihi. Bi bok bildikleri yok. Ne okuyacak ne bilecek. Allah'ın hödüğü suratına baksan halde turp sattırmazsın.
Hepinizi ananız babanız üniversitelerde okutmuş. Dünya tarihini okuyacak kapasiteniz var. Birinci Dünya Harbi’nden sonraki İtalya'yı, Fransa'yı, Balkanları okuyacak kaynaklarınız var. Bunlara cevap da verilir ama böyle şey olur mu?”

“AFET İNAN’I TANIDIM DÜNYA TATLISI BİR HOCAYDI”

“Afet İnan'a çok ayıp edildi. Afet Hanım hem benim hocamdı hem de çocukları arkadaşım olduğu için gider gelirdik. Ben dünyada bu kadar terbiyeli, seviyeli, mütevazi, herşeyi gayet güzel anlatan şekerler şekeri bir hoca görmedim. Üniversitedeki çok insandan daha cesurdur. Gadre uğrayan insanları kendi kürsüsüne alır korur. Kaç tane böyle isim var. Şerafettin Turan (Atatürk’ün Türk Dil Kurumu’nun son başkanı) bunlardan biri.
Çok şeker bir kadıncağızdı, Allah rahmet eylesin. Her bakımdan mükemmeldi. Bir kere kadın yaşlanmasını bilen nadir Türk kadınlarındandı. Aynı şekilde Sabiha Gökçen de öyleydi.

O DÖNEMİN SUBAYLARI GEÇ EVLENİRDİ
Bu adamlar zamanında kadınlarla iyi ilişkiler kursaydı, böyle olmazlardı.
Birinci Cihan Harbi’nin subayları bunlar. Hepsi çok geç evlenir. O devirde dünyanın her yanında erkekler 25'inden evvel evlenirdi. Bunun dışında kalan tek insanlar subay sınıfıydı. Rusya, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı'nın ordusunun zabitleri… Bunların hepsi aynı tornadan çıkmış gibidir. Eğitimleri, kültürleri, yeme içmeleri birbirlerine çok benzer. Bu sözleri söyleyenler ne bilirler.

HANGİ ÜNİVERSİTENİN AKLINA GELİR MUSTAFA ARMAĞAN’I ÇAĞIRMAK
(Mustafa Armağan'ın İstanbul Üniversitesi'ne konuşmacı olarak davet edilmesi)
Dünyada hangi üniversitenin hangi fakültenin aklına gelir Mustafa Armağan'ı tarih konuşturmak için oraya çağırmak. Böyle birşey yok. Harvard'da bir günde yüzlerce seminer olur. Tarih fakültelerinde, fizik fakültelerinde olur, her şey olur ama hepsinde bir kalite olur. Hepsi aynı ayarda değildir ama bir mantığı vardır çağırmalarının. Burada yok. Onu kim niye çağırıyor?

ZÜBEYDE HANIM’A TERBİYESİZLİK YAPAN HAYVANDIR
(Nur Cemaati'nin ‘Okuyucular' kolu hocalarından olduğu belirtilen Hasan Akar'ın Atatürk'e ve annesi Zübeyde Hanım için söylediği sözler üzerine)
Bu Nurcuları efendi bilirdim. Okumuyorlar ‘okuyucu' adını almışlar. Çok büyük terbiyesizlik. Zübeyde Hanım'a bunları diyen hayvandır.”
YORUM EKLE
YORUMLAR
ilker
ilker - 3 yıl Önce

agzına saglık ilber hoca

Cumhuriyet 61
Cumhuriyet 61 - 3 yıl Önce

Kurtuluş Savaşının baş komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüze yapılan adiliğe canak tutan Albayrakları Allaha havale ediyoruz.Utanın sefiller.Sizin gibi Trabzonlu olmaz olsun

Olli
Olli - 3 yıl Önce

Ülkede o kadar çok ATATURK düşmani varki hangisini eleştirelim, yaziklar olsun

Hüseyin akyüz almaya
Hüseyin akyüz almaya - 3 yıl Önce

Abi,ATATÜRK'E küfür Eden dinsiz köpeklere,bu ülke'de ekmek vermemek lazim,acaba ATATÜRK,yol arkadaslari,ve haklari hicbir zaman ödenmez vatan sevdalisi seyitler ve gaziler olmasa bu köpekler bugün acaba hangi gavurun agzin'dan cikacak laflar'a bakacakdilar,saygilar

ali ay
ali ay - 3 yıl Önce

atatürk bize bir ülke bıraktı....daha ne yapsın

Necati ulusoy
Necati ulusoy - 3 yıl Önce

Cibiliyeti belli olmayan yaratıklar

manuel
manuel - 3 yıl Önce

Dini cemaatlerden Ataturku sevmeyenler aciklasinda bilelim. Feto ve Nurcular sevmiyormus ogrendik

Mustafa
Mustafa - 3 yıl Önce

Ağzına sağlık hocam


SIRADAKİ HABER

banner513