HSYK üyelerini meclis atayacak

AK Parti'nin seçim bildirgesini hazırlamak için her konuya ilişkin gruplar oluşturuldu. Ekonomik hedefler, çözüm süreci, anayasa değişikliği, başkanlık sistemi, yargının yeniden yapılandırılması, yolsuzluklarla mücadele, şeffaf yönetim gibi başlıkların bi

HSYK üyelerini meclis atayacak

AK Parti'nin seçim bildirgesini hazırlamak için her konuya ilişkin gruplar oluşturuldu. Ekonomik hedefler, çözüm süreci, anayasa değişikliği, başkanlık sistemi, yargının yeniden yapılandırılması, yolsuzluklarla mücadele, şeffaf yönetim gibi başlıkların bildirgede yer alması planlanıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılacağı toplantıda bildirgeye son şekli verilecek ve kamuoyu ile paylaşılacak. Seçim bildirgesinin en çarpıcı bölümlerini yargı oluşturacak. Bu bölümde yer alacak öneriler şöyle:
 
MAHKEME AYIRIMI KALKACAK

Yargıda askeri-sivil yargı ayırımına son verilecek. Disiplin dışındaki tüm askeri mahkemeler kapatılacak. Askeri Yargıtay da lağvedilecek. Askerler ile ilgili davalara sivil mahkemeler bakacak.
 
TEMYİZ MAHKEMESİ KURULACAK


Yargıtay ve Danıştay, Temyiz Mahkemesi adı altında birleştirilip tek mahkeme haline dönüştürülecek. Adli, idari ve askeri tüm davalar için temyiz makamı burası olacak. Böylece yargıda birlik sağlanacak. Yargı kararlarında da tutarlılık sağlanmaya çalışılacak.

 YAPI DEĞİŞTİRİLİYOR

Hakimler ve Savcılar yüksek Kurulu (HYSK) kurulmasından bu yanan sürekli tartışmaların odağında oldu. 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği de kurum ile ilgili tartışmaları ortadan kaldırmak bir yana daha da alevlendirdi. Sistem paralel yapı ve benzeri yapıların etkisine açık hale geldi. AK Parti, HSYK'nın yapısı özellikle de üye seçimi konusunda radikal değişiklikler gündeme getirecek. Kurul'un şu anda çeşitli kaynaklardan gelen tüm üyelerini TBMM'nin seçmesini isteyecek. Sayısal çoğunluğu elinde bulunduran parti yani iktidarın burada etkin olmasını önlemek için de HYSK üyelerinin seçiminde 367 gibi nitelikli bir çoğunluk aranacak. Bu sayı üyelerin parlamentodaki partilerin uzlaşı ile seçilmesini zorunlu hale getirecek.
 
POLİSİN YETKİSİ AZALTILIYOR

Siyasi Partiler ve Seçim Yasa'nın da köklü değişiklik yapılması da bildirgede yer alacak. Türk Ceza Kanunu ile Ceza Muhakemesi Kanunu'nda da köklü değişikliğe gidilecek. Soruşturmalarda polisin yetkisi en aza indirilecek. Yani, paralel yapının Ergenekon, Balyoz, 17-25 Aralık dava ve soruşturmalarında olduğu gibi polis aracılığıyla olayları istediği gibi yönlendirmesi, sahte deliller üretmesinin önüne geçilmeye çalışılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.