"Hamsiye Önlem Alınsın"

Gemlik Balıkçılar Derneği ve Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Dalarel, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 4 yıl süreli olmak üzere 1 Eylül 2008'e yürürlüğe giren Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği'nin, 31 Ağustos 2012'de s

Gündem 26.09.2012, 11:56

Gemlik Balıkçılar Derneği ve Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Dalarel, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 4 yıl süreli olmak üzere 1 Eylül 2008'e yürürlüğe giren Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliği'nin, 31 Ağustos 2012'de sona erdiğini anımsattı.

 
Bu tebliğ ile başlayan ''hamside kota uygulamasının'' da sona erdiğini ifade eden Dalarel, ''4 yıldır tekne boylarına göre avlanma sınırı getirilmişti. 1 Eylül'de başlayan yeni sezonla bu sınırlama kalktı. İsteyen tekne, istediği kadar hamsiyle dönebiliyor. 30 metrelik tekneler bin 500 kasaya varan balıkla kıyıya geliyor'' dedi.
Hamsinin bu yıl çok olduğu ancak bazı balıkçılar tarafından bu bolluğun hoyratça kullanıldığını dile getiren Dalarel, ''Tüketilmeyecek kadar küçük boyutta hamsiler tutuluyor ve hayvan yemi fabrikalarına satılıyor. Hamside adeta katliam yapılıyor. Böyle giderse birkaç ay sonra hamsiyi taneyle yakalarız.
 
Bizler, sezon sonuna kadar hamsi bulalım sofralara sunalım istiyoruz. Dar gelirlinin ulaşabildiği en ucuz protein kaynağının yok olmasına izin vermeyelim. Hamside katliamı durdursunlar'' dedi.
 
'ACİLEN HAMSİYE ÖNLEM ALINMALI'
Dalarel, birçok balıkçının, ağlara takılan hamsinin büyük bölümünü denize attığını iddia ederek, hamsinin göz göre göre yok edildiğini ileri sürdü.
 
Balıkçıların kendi arasında anlaştığını ve metre başına 10 kasa şeklinde bir uygulamayı hayata geçirdiğini ifade eden Dalarel, ''Bu uygulama bir iki gün sürdü. En azından havalar soğuyana kadar balıkçılar sabırlı olmalı ya da bir yasak getirilmeli.
 
Bize göre tekrar kota getirilmelidir. Acilen hamsiye önlem alınmalı. Hamsiyi sofralardan eksik etmeye kimsenin hakkı yok'' diye konuştu.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@