kebir reklamı

Grup Yorum: 'Esad'ı destekliyoruz'

 AYNI DESTEĞİ CHP DE VERMİŞTİ!Türkiye’nin en protest müzik grubu Grup Yorum, bu kez muhalif olacağım derken saçmaladı! Grup Yorum üyesi İnan Altın, Suriye diktatörü Esad'ı desteklediklerini açıklayarak geçmişteki 'özgürlükçü'  söylemleriyle çelişti. “SURİ

Grup Yorum: 'Esad'ı destekliyoruz'

banner197

 

AYNI DESTEĞİ CHP DE VERMİŞTİ!

Türkiye’nin en protest müzik grubu Grup Yorum, bu kez muhalif olacağım derken saçmaladı!

 

Grup Yorum üyesi İnan Altın, Suriye diktatörü Esad'ı desteklediklerini açıklayarak geçmişteki 'özgürlükçü'  söylemleriyle çelişti.

 

“SURİYE’DEKİ  MUHALİF HAREKETİ CIA ÖRGÜTLEDİ”

- Beşar Esad’ı desteklediğinizi açıklamıştınız. Nasıl karşılandı?

 

Bizim meselemiz Beşar Esad’ı desteklemek ya da desteklememek değil. Hemen yanı başımızda bir komşu ülke var, Suriye. Bu ülkeye gözünü dikmiş olan çok büyük bir güç var. Başta ABD olmak üzere, bütün Avrupa ülkeleri... Ortadoğu’nun altını üstüne getirmiş, bütün zenginliklerini yağmalayan ülkeler bunlar. Irak’ı Saddam belasından kurtaracağız dediler ama gördük ne hale getirdiklerini… Amaçlarının oradaki petrol kaynaklarını ele geçirmek olduğu çok belliydi.

 

Benzer şeyler Suriye’de yaşanmaya başladı. Suriye, kendi ayakları üzerinde duran bir ülkeydi. Gerek milliyetler gerekse mezhepler anlamında halkların kardeşçe yaşadıkları bir ülkeydi.

 

Son dönemde bazı olaylar olmaya başladı. Sonra bunları ABD’nin yoğun biçimde desteklediği, muhalif güçlerin CIA tarafından örgütlendiği ortaya çıktı. Muhaliflere ülkemiz üzerinden silah desteği sağlandığı ortaya çıktı. Onların aslında bir halk hareketi değil, farklı ülkelerde yetiştirilip Suriye’ye dönen çeteler olduğu ortaya çıktı.

 

Şu an Suriye’deki muhalif hareket halkı hiçbir şekilde temsil etmiyor. Halkın bir kısmı bu süreçte manipüle edilmiş olabilir ama asıl olay Amerika’nın yarattığı kaostur.

 

“SURİYE’DEKİ İKTİDARI DESTEKLİYORUZ”

 

- Yani Esad’ın halkına zulmeden bir lider olduğu fikrine katılmıyor musunuz?

 

Zulüm yoksullaştırmaktır. Hakları elinden almaktır. Suriye’deki yaşama geçen seneye kadar baktığımızda, eğitim bedava, sağlık bedava, ulaşım bedavaydı. İnsanlar belli bir refah düzeyinde yaşıyorlardı. Kendi zenginliklerini kullanabilen bir ülke olduğundan yoksulluk yoktu.

 

Alevi mezhebi yönetiyordu deniyor. İktidardaki yönetime baktığımızda  bakanlar kurulunun büyük çoğunluğu Sünni. Bir mezhebin diğerini ezmesi gibi bir durum da yok ortada.

 

Biz oradaki emperyalist gücün karşısındayız. Suriye emperyalist güçleri alt ettikten sonra kendi içindeki problemleri mutlaka çözmelidir, ama kimsenin o sorunları bahane ederek gidip orayı yağmalamasına aracı olmayız.

 

Irak’ta yaptığımız gibi, Filistin’de yaptığımız gibi, burada da karşısında olacağız. Bu Suriye’deki iktidarı emperyalizme karşı desteklemekse, evet destekliyoruz.

 

Biz anti-emperyalistiz. Biz saldırganlığa karşıyız. Biz ülkemizin buna alet edilmesine karşıyız.

 

- Siz Grup Yorum olarak her konserinizde umuttan söz ediyorsunuz. Sosyalizmle ilgili umudunuz hala canlı mı?

 

Tüm umutlarımızın kaynağı sosyalizm zaten… Yoksulluk ülkemizin en büyük sorunu, ama bu yoksullaşma sonsuza kadar sürmez. İnsanlar bunu fark ediyor yavaş yavaş…

 

“KONSERLERİMİZ DEVRİMLERE YOL AÇSIN DEMİYORUZ”

- Umutlu musunuz derken biraz da solun parçalanmış ve zayıflamış görüntüsünü kastediyorum aslında…

 

İnsanlar kendilerinin tek başına zannediyorlar. Biz onları bir araya toplayıp umudun şarkılarını söylediğimizde, kendileri gibi yüz binlerin milyonların olduğunu fark ediyorlar. Konserlerimiz devrimlere yol açsın demiyoruz ama insanlara kitleselliğin gücünü göstersin, bir araya gelince bu sorunları çözebileceklerini göstersin istiyoruz. Bu konuda sonsuz bir umudumuz var.

 

- Bu akşamki konserde dinleyicileri neler bekliyor?

 

Bu önceki konserlerimize kıyasla daha küçük bir alanda yapılsa da bizim için özel bir anlamı var. AKP’nin zulmü bugün aydın ve sanatçılar üzerinde de hüküm sürüyor. Söylediği en ufak bir söz yüzünden hakkında dava açılan, tutuklanan birçok sanatçı var ülkemizde. En son Pınar Sağ hakkında böyle bir dava açıldı. Şevval Sam’ın türbanla ilgili sözleri çarpıtıldı ve hedef gösterildi. Sadece müzisyenler değil… Tiyatrocuların geldikleri durum ortada… İşte biz bu konseri aydınların ve sanatçıların bir dayanışmasını sergileyecekleri bir alan olarak düzenliyoruz. Konuk sanatçılarımız da olacak.

 

- Epeydir albüm çıkarmadınız. Hazırlık var mı?

 

Bu yoğunluk içinde çok aksadı ama en acil gündemimiz albüm hazırlamak. Besteler hazır, düzenleyip kaydetme aşamasındayız. Kıştan önce çıksın istiyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
arabesque - 5 yıl önce
Allah aşkına işinizi takip edin. Ya sanatçılığa devam edin, ya da siyasete girin! Hem müziğin pastasından hem siyasetin pastasından dilim dilim götürmeye çalışmak çok abes!
Avatar
zevla - 5 yıl önce
Ben hergün Suriyeye giden biri olarak keşke bizim Başbakanda Esad gibi olsun diyordum. Ama gel görki Bizim Boşbakan başka güçlerin ağzına bakıp adama kafa tutmaya başladı bunun sonucu zaten dostumuz çok az devlet kalmıştı,buna Suriye de eklendi.
Avatar
kenan pehlivanlı - 5 yıl önce
boyle adamlara mikrofon tutarsanız verecegı cevaplarda böyle olur. amerika emperyalizmi peki rusya olunca halkların kardeşligimi oluyor. Neymiş grup yorummuş pkk cı dhkp ci zihniyet
Avatar
asteriks - 5 yıl önce
akp ye duyurulur
Avatar
selimcan - 5 yıl önce
bunlar hem aydınmış hem de sanatçıymışlar.

sanatçılar işleriyle uğraşırlar. sizin yaptığınız ne,

parazitlik yapmak. akp zulmü varmış, ama esetin zulmü yokmuş.

hade be hain takımı, bozguncular, fitneciler siz de...
Avatar
ADIL - 5 yıl önce
İnsan hayatını hiçe sayan.Sözde demokrasi getireceğiz diye oradaki ülkeleri istila eden ve yer altı ve üstü zenginliklerini ele geçirmek sonra bölgeyi açlığa sefalete terketmek.Yapılan insanlık suçlarıda cabası.Demokrasiden yanayım fakat Emperyalist güçlerin bu aşağılık tavırlarını asla benimsemiyor hatta lanetliyorum.
Avatar
turgutu - 5 yıl önce
İşine geldiğinde çık özgürlük diye bağır, işine gelmeyince yok özgürlük öyle olmaz böyle olur de sonrada senin adın aydın kesim sanatçı olsun hade be oradan grup yorum hade. Bu ülkenin temellerine dinamit koyan zihniyet bu zihniyettir işte. Başörtüsünden dolayı, dini inançlarından dolayı yada son günlerde burmada yaşanan müslüman katliamından dolayı çıkıpta bir kelam ettinizmi grup yorum etmezsiniz çünkü müslümanları ve islamiyeti sevmezsinizde ondan .....!
Avatar
kerem - 5 yıl önce
Helal olsun, ben de destekliyorum. Sürtsün burnunu katil emperyalistlerin ve onların taşeronu bizdeki sözde dindarların