Diyarbakır yok oluyor

Diyarbakır'ın tarihi yapılarıyla ünlü Sur ilçesi, teröristler yüzünden zindana döndü.İlçenin doğusunda hendekler kazarak, ellerinde silahlarla kimlik kontrolü yapan teröristler nedeniyle ilçede yaşam felç oldu. Vatandaşların gece-gündüz demeden göç ettiği

Diyarbakır yok oluyor

Diyarbakır'ın tarihi yapılarıyla ünlü Sur ilçesi, teröristler yüzünden zindana döndü.

İlçenin doğusunda hendekler kazarak, ellerinde silahlarla kimlik kontrolü yapan teröristler nedeniyle ilçede yaşam felç oldu. Vatandaşların gece-gündüz demeden göç ettiği ilçede, 2 okul eğitim veremezken, bir sağlık ocağı da kapatıldı. İlçeden göçen vatandaşlar, büyük zorluklar yaşadıklarını belirterek, teröristlerin sokakta yakaladıkları çocuklara hendek kazdırdığını ifade etti.

Teröristler, Diyarbakır'ın daha önce 3 kez sokağa çıkma yasağı ilan edilen Sur ilçesini zindana çevirdi. Adını, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne giren surlardan alan ve içerisinde yüzlerce tarihi yapı barındıran ilçenin bazı mahalleleri teröristlerin kazdığı hendekler ve kurduğu barikatlar yüzünden harabeye dönüştü. İlçenin doğusundaki Fatihpaşa, Hasırlı ve Dabanoğlu Mahallelerinde ellerinde uzun namlulu silahlarla kimlik kontrolü yapan ve vatandaşlar üzerinde tehdit oluşturan teröristler, birçok vatandaşın evlerini terk etmesine neden oldu. Gece gündüz demeden yanlarına aldıkları birkaç eşya ile evlerini terk etmeye başlayan vatandaşlar, kentin diğer bölgelerindeki yakınlarının yanlarına yerleşmeye başladı. Daha çok maddi durumu kötü olan ailelerin kaldığı bölgede vatandaşlar ciddi mağduriyetler yaşarken, söz konusu mahallelerdeki esnaflar da kepenklerini açamıyor.

Bunun yanı sıra, bahse konu mahallelerdeki Süleyman Nazif ve Yavuz Selim Ortaokullarında eğitim verilemiyor. Bu okullarda okuyan öğrenciler geçici olarak Hasanpaşa ve Tevfik Fikret Ortaokullarında eğitim görürken, ilçedeki birçok ailenin ise güvenlik gerekçesiyle çocuklarına okula göndermediği belirtiliyor. İlçede bulunan Yenikapı Sağlık Ocağı'nın ise geçici olarak kapatıldığı ileri sürülüyor.

"SOKAKTA YAKALADIKLARI ÇOCUKLARA HENDEK KAZDIRIYORLAR"

İlçeden göç eden vatandaşlardan S.M., yıllardır yaşadıkları mahallelerini terk etmek zorunda kaldıklarını belirterek, eşi ve çocuklarıyla birlikte merkez Bağlar ilçesinde ikamet eden kardeşinin evine yerleşeceklerini ve ilçede hayat normale dönünceye kadar geri gelmeyeceklerini kaydetti. Başka bir yerde ev tutacak durumlarının olmadığını ve büyük mağduriyet yaşadıklarını anlatan S.M., "Neredeyse her gün kapımızı çalıp, kendilerine destek vermemizi aksi durumda burayı terk etmemiz gerektiğini söylüyorlar. Çocuklarımız tehdit altında. İki çocuğum okula gidiyor. Neredeyse 1 haftadır okul yüzü görmediler. Sokakta yakaladıkları çocuklara hendek kazdırıyorlar. Artık yeter. Rahat rahat evimizde uyumak istiyoruz" dedi.

Yaklaşık 10 gün önce eşyalarını toplamadan ilçeyi terk ettiklerini anlatan H.T. adlı vatandaş ise, "Eşyalarımızı alıp çıkmamıza izin vermediler. Gündüzleri sokak başlarında nöbet tutuyorlar. Geceleri ise bir çadır kurmuşlar orada toplanıyorlar. Biz de bir gece çıktık ilçeden. Bizden kendilerine destek vermemizi istiyorlar. Her evden 1 kişinin onlarla birlikte çatışmasını istiyorlar. Bizim kimseye feda edeceğimiz evladımız yok" diye konuştu.

Diyarbakır yok oluyor

Diyarbakır yok oluyor

Diyarbakır yok oluyor

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler